Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Świętowanie razem z muzem

2018-12-06 12:27:47 (ost. akt: 2018-12-06 12:27:47)

Muzeum Historyczne w Ełku cały czas prowadzi jeszcze zbiórkę pamiątek dotyczących tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia w Ełku i na Mazurach. Chętni mogą wziąć również udział w warsztatach dotyczących świąt.

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało już niewiele czasu bo zaledwie 2 tygodnie. Warto sobie przypomnieć, jak wyglądały święta dawniej w naszej regionalnej tradycji. Na zwyczaje świąteczne składają się wierzenia ludności, związane nie tylko ze świętami katolickimi, lecz często zaduszkowymi. Święta Bożego Narodzenia nazywane były na terenie Warmii i Mazur godami lub godnymi świętami i trwały od Wigilii do Święta Trzech Króli czyli do 6 stycznia.

Wigilia zawierała niewiele elementów kościelnych. Tego dnia nie przestrzegano postu. Potrawy wieczerzy wigilijnej często nie różniły się od potraw codziennych. W bogatszych domach na stole pojawiała się pieczona gęś, kiełbasa gęsia, mięso, ciasto i słodycze, a także chleb razowy.

Zwyczaj stawiania w domach choinki pojawił się około 1910 roku, natomiast łamania się opłatkiem na Warmii i Mazurach zagościł dopiero po 1945 roku. Pod choinką stawiano talerze pełne jabłek, pierników, orzechów, cukierków oraz układano drobne prezenty. W niektórych wsiach stawiano snop zboża w kącie izby lub wieszano gałęzie jeglijki. Prezenty dzieciom przynosił Mikołaj, co zachowało się do dnia dzisiejszego.

Między innymi o tych zwyczajach młodzi ełczanie będą mogli dowiedzieć się na przykład podczas warsztatów organizowanych przez Muzeum Historyczne w Ełku. Spotkania pod hasłem Boże Narodzenie na Mazurach będą odbywały się od 7 do 21 grudnia w godzinach od 9 do 14. Opłata za zajęcia wynosi 2 zł od uczestnika, a opiekunowie wchodzą bezpłatnie. Grupa nie może przekraczać 25 osób. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z klas I-VI. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy i informacje pod numerem telefonu 87 732 02 84.

Muzeum Historyczne w Ełku cały czas prowadzi również akcję zbierania pamiątek dotyczących tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia w Ełku i na Mazurach. Pamiątki przyjmowane są na zasadzie daru lub użyczenia. Zebrane przedmioty poddane zostaną fachowej weryfikacji, celem pokazania ich na tegorocznej wystawie czasowej poświęconej dawnym zwyczajom świątecznym w Ełku i na Mazurach. Mogą to być ozdoby świąteczne, fotografie, pocztówki, przebrania i rekwizyty kolędników, świąteczne obrusy, elementy zastawy stołowej i inne. Więcej informacji udzielą pracownicy Muzeum w jego siedzibie przy ul. Wąski Tor 1, a także drogą mailową sekretariat@mhe-elk.pl oraz telefonicznie 87 732 02 83.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages