Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Ełczanie nie przerwą swojego protestu

2018-12-19 08:00:00 (ost. akt: 2018-12-19 09:11:40)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Mieszkańcy os. Sosnowa i okolicznych licznie stawili się na wtorkowym (18.12) posiedzeniu miejskiej komisji skarg, wniosków i petycji. Dyskusja dotyczyła planowanego powstania w bezpośredniej okolicy dwóch bloków przeznaczonych na mieszkania.

Zobacz także: Niechciani sąsiedzi z Kolejowej Niechciani sąsiedzi z Kolejowej Mieszkańcy os. Sosnowa dowiedzieli się, że w pobliżu ich osiedla powstaną bloki z mieszkaniami socjalnymi. U niektórych wywołało to ogromne emocje. Rozpoczęli...
W listopadzie pisaliśmy o planowanej budowie dwóch budynków socjalnych przy ul. Kolejowej i o protestach, jakie wzbudziła w mieszkańcach okolicznych osiedli ta wiadomość. Przypomnijmy w dużym skrócie, czego dotyczy problem: ełckiemu samorządowi ewidentnie brakuje lokali mieszkalnych, które zgodnie z prawem powinien zapewniać tym mieszkańcom miasta, których nie stać na kupienie swojego mieszkania i którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na wynajmowanie. Radni poprzedniej kadencji w tej sytuacji przegłosowali budowę dwóch bloków przeznaczonych na mieszkania socjalne przy ul. Kolejowej. Prace nad koncepcją inwestycji zostały poczynione, w końcu w listopadzie tego roku został zorganizowany przez miasto przetarg. Zgodnie z projektami mniejszy blok będzie usytuowany wzdłuż ulicy Kolejowej, a większy — w głębi działki.

Wiadomość zbulwersowała mieszkańców os. Sosnowa i okolicznych budynków. W specjalnej petycji mieszkańcy zauważają, że takie nagromadzenie mieszkań socjalnych, w których często mieszkają osoby nieprzystosowane do odpowiedzialnego życia w społeczeństwie, to bardzo nieroztropny pomysł. Bo po pierwsze, zagrażać to może bezpieczeństwu okolicznych mieszkańców, po drugie - taka społeczność kondensowana w jednym miejscu może sama dla siebie stwarzać źródło zagrożenia i wzajemnego "nakręcania się". Po trzecie wreszcie wartość mieszkań w pobliżu bloków socjalnych może ulec znacznemu obniżeniu.

Podobne argumenty mieszkańcy przedstawili we wtorek (18.12) na posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji. Ich przedstawiciel, zarządca nieruchomości Tomasz Laskowski na każdym kroku podkreślał, że nie chodzi o stygmatyzację ewentualnych sąsiadów, a o uwzględnienie argumentów społeczności os. Sosnowa. Zebrani ełczanie usłyszeli od zastępcy prezydenta Artura Urbańskiego, że miasto zmieniło swoją decyzję uwzględniając po części postulaty podpisanych pod petycją. Złotym środkiem ma być przeznaczenie nowych lokali na mieszkania komunalne, nie zaś socjalne.

Mieszkańcy zebrani w sali konferencyjnej takiego tłumaczenia jednak nie uznali. Część nie dała wiary słowom, że w ich pobliżu nie będą umieszczane rodziny dysfunkcyjne. Inni wyrażali obawy, że nawet w przypadku mieszkań komunalnych, tak duża ilość rodzin w jednym miejscu wciąż będzie stwarzać problemy związane z niszczeniem mienia czy nieodpowiednimi zachowaniami.

Stanęło na tym, że mieszkańcy ogłosili że protestu nie zawieszą, nie chcą budowy bloków w tym miejscu i ostatecznie wyszli z sali konferencyjnej przed końcem posiedzenia. Radni z kolei byli podzieleni. Anna Wojciechowska wyraziła opinię, że inwestycja poszła już na tyle daleko, że trudno byłoby cały proces teraz przerwać, a mieszkańcy lokali komunalnych i socjalnych są najczęściej zwyczajnymi, funkcjonującymi prawidłowo ludźmi, nie należy ich kategoryzować jako kogoś gorszego. Słusznie wskazała też, że teraz ważnym zadaniem samorządu będzie odpowiednia kontrola tego, komu mieszkania zostaną przydzielone, w myśl zasady, że ma to być nagroda, nie zaś "spychologia". Hubert Górski, przewodniczący komisji, zdawał się być podobnego zdania.

— Musimy pamiętać, że wszyscy mieszkańcy tworzą wspólnotę, jaką jest miasto Ełk. Musimy w pewnych miejscach podejmować kompromis. Jeżeli nie damy rady znaleźć innej lokalizacji na budowę mieszkań które będą własnością miasta, będziemy musieli zapewne jako radni podjąć decyzje ze ta inwestycja pozostanie w tym miejscu.

Na te słowa zareagował Artur Urbański, który zaznaczył wyraźnie, że trwa procedura przetargowa i innej lokalizacji urzędnicy szukać już nie będą. Podkreślił też, że postulaty protestujących zostaną uwzględnione w ten sposób, że na Kolejowej będą mieszkania komunalne.

Nikodem Kemicer stał po stronie urzędników miejskich, ostatecznie jednak stwierdził, że dopóki mieszkańcy nie dojdą do porozumienia z władzami, żadne dalsze decyzje nie powinny być podejmowane. Natomiast Robert Wesołowski opowiedział się po stronie mieszkańców, dochodząc do wniosku, że ich przekaz o tym, że żadnych bloków komunalnych nie chcą, jest jasny i powinien być zaakceptowany przez radnych.

Ważną kwestią poruszoną zarówno przez mieszkańców, jak i przez część radnych podczas wtorkowej komisji była komunikacja, a właściwie jej brak.

— To spotkanie nie zostało zorganizowane na marne. Spotkanie dało nam podstawę do tego, byśmy rozmawiali wcześniej i częściej. Konsultacje w naszym mieście odbywają się w różny sposób i zazwyczaj nie są aż tak pozytywnie odbierane przez mieszkańców. Będziemy mieć taki wniosek do rady miasta, by sformułować i wypracować program realnych konsultacji z mieszkańcami dotyczących inwestycji, bo ta inwestycją jest tylko jedną z wielu realizowanych w naszym mieście w najbliższej i dalszej przyszłości. Taki program nie powstanie dzisiaj, ale powstać powinien — mówił radny Hubert Górski.

Słowa te rezonują mocniej, jeśli przyjrzymy się procesowi udzielania informacji mieszkańcom. Po pierwsze, do niedawna o budowie dwóch bloków miejskich na Kolejowej było bardzo cicho, chociaż radni przegłosowali plany jeszcze w 2016 roku, a projekty były gotowe w kwietniu 2017 roku. Po drugie, kiedy mieszkańcy dowiedzieli się już o planach miasta — wystosowali petycję do szeroko pojętych władz miasta. Odpowiedzi do tej pory nie otrzymali. Po trzecie, o tym, że mieszkania mają być komunalne, nie socjalne, dowiedzieli się już na samej komisji we wtorek, mimo że decyzja ta w ratuszu została podjęta, wnioskując ze słów wiceprezydenta Urbańskiego, już jakiś czas temu.

Kamil Mróz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Patryk #2748834 | 37.47.*.* 18 cze 2019 06:58

  Jeżeli mają z tym problem to niech ludzie z ul sosnowej kupią mi mieszkanie i się zamkną mam dzieci i nie stać mnie na kupno mieszkania mam 2 dzieci o jestem osobą bezdomni i ja liczę na te mieszkanie jak się nie podoba proszę bardzo czekam na propozycje a jak nie to won z elku

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marriu #2651888 | 81.190.*.* 30 gru 2018 11:14

  Nie na każdym osiedlu powinny powstawać mieszkania socjalne. Nie jestem w stanie pojąć, jak władze tego miasta zajmują się jedynie bieżącymi problemami miasta a nie patrzą na nie w perspektywie następnych 20 lat?! Żadnych wielkich inwestycji... Zakłady pracy wymagają jedynie osób z podstawowym lub zawodowym wykształceniem. Wszędzie wokół rozwija się przemysł (mały, bo mały ale się rozwija) a tutaj się wszystko zwija... Olbrzymie tereny pod inwestycje stoją puste... To jakieś zaślepienie. Może wyślemy władze miasta na wycieczkę krajoznawczą na Dolny Śląsk albo do Wielkopolski ewentualnie na Podkarpacie. Tam im wyjaśnią co i jak... 70-tysięczne miasto powinno dbać o swój rozwój a nie zwój...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ks. Januray #2647466 | 5.172.*.* 20 gru 2018 13:04

  Na każdym osiedlu powinny powstać mieszkania potrzebującym, nie można spychać tych biednych potrzebujących ludzi w jedno miejsce, żeby potem wszyscy wytykali ich palcami. Budować trzeba ale mniejsze 20 mieszkaniowe budownictwo w każdej części naszego jakże pięknego miasta. Nasi włodarze idźcie tą drogą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. heniek #2647373 | 5.172.*.* 20 gru 2018 10:07

   Basiewicz i ten drugi Was oszukał. Dobrze wiedzieli, że muszą w prospekcie informacyjnym umieścić informację o budowie tych bloków. Jeśli macie te prospekty a nie ma tam o tym mowy sprawa do wygrania o wysokie odszkodowanie. Oni zdawali sobie sprawę, że nikt nie kupi mieszkań za takie pieniądze jak będzie takie sąsiedztwo, którym miasto przysponsoruje cieplutkie mieszkanka z naszych podatków.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lEPKIE ŁAPY #2647233 | 83.9.*.* 19 gru 2018 23:03

   Uwaga działkowicze bo ta patologia splądruje wam wasze zadbane ogródki i działki z wszystkiego co nadaje się do spalenia w piecu i zagrychy do kolejnej flaszki z 500+

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages