Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Uczniowie znów napiszą opowiadania

2019-01-10 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-10 08:47:49)

Regionalne Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny i Muzeum Historyczne w Ełku zapraszają uczniów szkół powiatu ełckiego do udziału w V edycji konkursu historycznego "Trudne czasy" pod hasłem Drogi Polaków do Niepodległości.

Od zakończenia II wojny światowej z każdym dniem mija coraz więcej czasu. Niestety coraz mniej osób pamiętających tamte trudne czasy jest wśród nas. To właśnie miedzy innymi dlatego ofiary II wojny światowej chcą, aby pamięć o tamtych dramatycznych wydarzeniach była wciąż żywa. Zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Przyczynić do tego może się również konkurs organizowany już po raz piaty przez Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny. Po raz kolejny jest on współorganizowany również przez Muzeum Historyczne w Ełku. Konkurs "Trudne czasy" skierowany jest do uczniów szkół z powiatu ełckiego. Przedmiotem konkursu jest autorska praca pisemna w dowolnej formie literackiej czyli wywiad, opowiadanie, reportaż, esej itp. Tematyka prac może być bardzo szeroka. Mogą one dotyczyć woli walki i przetrwania pod okupacją niemiecką, wpływu okupacji niemieckiej na życie powojenne, odgruzowywania i oczyszczania miast i wsi po zniszczeniach wojennych, prac społecznych w okresie powojennym, budowania nowego życia po wojnie, pierwszych organizatorów szkół oraz nauki i dokształcania się czy też autorytetów w czasach trudnych. Chodzi jedynie, aby złożone na konkurs prace dotyczyły wysiłków podejmowanych przez Polaków w celu odzyskania niepodległości podczas I wojny światowej albo okupacji niemieckiej i radzieckiej w latach 1939-1945 oraz przymusowych migracji Polaków po zakończeniu II wojny światowej.

Jak przyznają organizatorzy, celem konkursu jest kształtowanie świadomości obywatelskiej wśród młodzieży, rozwijanie ekspresji twórczej, kreatywności, wyobraźni językowej, a przede wszystkim popularyzacja wiedzy z zakresu II wojny światowej i okresu powojennego.

— Uczniowie chcą poznawać historię starszego pokolenia i to jest piękne — przyznaje Teresa Ostrowska, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny.

Praca powinna dotyczyć wydarzeń i postaci związanych z Ełkiem i okolicami. Prace mogą być wzbogacone o zdjęcia, kserokopie dokumentów itp.
Termin składania prac to 18 stycznia 2019 r.

tom
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages