Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Giżycko będzie miało hotel. A co z naszym?

2019-01-10 11:32:58 (ost. akt: 2019-01-10 11:34:37)

Autor zdjęcia: Doryb, Piotr Basiewicz

W 2010 roku deweloper Piotr Basiewicz kupił ełcki zamek. Miał tam powstać hotel. Jednak do dziś prace nie ruszyły. Teraz przedsiębiorca chce budować podobny obiekt w Giżycku. Czy to przekreśla plany powstania hotelu w Ełku?

Stara warownia w Ełku lata świetności ma już dawno za sobą. I jak pokazują ostatnie lata, wciąż nie ma szczęścia. W 2010 roku, dopiero za jedenastym podejściem miastu udało się sprzedać zamek. Kupił go za około 1,75 mln zł lokalny przedsiębiorca Piotr Basiewicz. Zgodnie z prezentowaną wówczas koncepcją, stary zamek ma się zmienić w luksusowy kompleks hotelowy, z plażą i przystanią dla jachtów. Pod uwagę brane było również przesunięcie ulicy Zamkowej na brzeg wyspy, tak aby inwestor mógł swobodnie wykorzystać jej potencjał. Od tamtego czasu minęło już prawie 9 lat. W pierwszych latach na wyspie prowadzone były głównie prace archeologiczne. Teraz w zamku nic się już nie dzieje, a hotelu jak nie było, tak nie ma.

Kilka dni temu pojawiły się za to informacje, że Piotr Basiewicz planuje wybudować luksusowy hotel... w Giżycku. Jak informuje burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz teren został oddany w użytkowanie wieczyste na 99 lat za kwotę niemal 8 000 000 zł. Pierwsza rata - ponad 2 000 000 zł, już wpłynęła na konto miasta, a pozostała należność będzie opłacana w ratach po prawie 200 000 zł rocznie.

— Wiele wskazuje na to, że jedna z największych inwestycji w historii współczesnego Giżycka i prawdopodobnie przewyższająca wartością roczny budżet miasta, będzie inwestycją… turystyczną. Za nami bardzo długi i trudny w swojej specyfice przetarg na wieczyste użytkowanie terenu nad kanałem pod cele usług turystycznych. Przetarg zakończył się wynikiem pozytywnym i zgodnie z umową w ciągu najbliższych 6 lat na tym terenie powinien powstać ogromny - 7 kondygnacji nadziemnych, obiekt hotelowy, w którym znajdzie się ponad 400 pokoi, restauracja, kompleks sal konferencyjnych, kompleks SPA, basen, dwupoziomowy parking, tarasy widokowe — informuje Wojciech Iwaszkiewicz.

Na rozpoczęcie prac inwestor ma 3 lata, na zakończenie stanu surowego – kolejne trzy. Instytucja użytkowania wieczystego pozwala miastu zachować kontrolę nad formą inwestycji, a w przypadku niezrealizowania – rozwiązania umowy i powrotu nieruchomości do miasta.

Czy inwestycja w Giżycku przekreśla ełckie plany inwestora? Jak powiedział w rozmowie z nami Piotr Basiewicz, inwestycje nie są od siebie zależne. I jak dodaje, jego plany co do inwestycji w Ełku są aktualne.

— Przygotowujemy się do złożenia nowej koncepcji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Na opinię na temat wcześniejszej koncepcji czekaliśmy pół roku. Mam nadzieję, że teraz otrzymamy ją szybciej. Jeśli będzie pozytywna, to później czekają nas jeszcze inne uzgodnienia i przystąpimy do prac projektowych. Te mogą zająć około roku — wyjaśnia Piotr Basiewicz.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami inwestora, teoretycznie prace w Ełku mogłyby rozpocząć się w latach 2020-2021.

Który z hoteli powstanie pierwszy? Patrząc na uwarunkowania wydaje się, że ten nad Kanałem Łuczańskim ma większe szanse na szybką realizację. Będzie to bowiem nowy obiekt, a nie rozbudowywany zabytek. Bo jak przyznaje Piotr Basiewicz, wszystkie obiekty będące pod ochroną konserwatora zabytków inwestorzy zazwyczaj omijają szerokim łukiem. Właśnie ze względu na różnego rodzaju przepisy i obostrzenia. Czy w końcu uda mu się jednak przerwać złą passę zamku na wyspie? Wszyscy ełczanie z pewnością by tego chcieli. I to jak najszybciej, aby ełcki hotel nie rodził się w cieniu konkurencyjnego obiektu z Giżycka.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Vortex #2676750 | 77.112.*.* 6 lut 2019 13:09

  Jak sie ma wizualizacja inwestora gdzie monstrum góruje nie tylko nad zamkiem ale cała miejscowością a opinią konserwatora ( przetarg 58/2018 ) - Burmistrz robi w bambuko mieszkańców, inwestor robi w bambuko burmistrza ? Czy konserwator robi w bambuko inwestora ? kto w końcu oprócz maxa kolonki napisze jak jest ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. edek #2660671 | 37.47.*.* 11 sty 2019 12:11

  #2660233 | 144.178.*.* - tym komentarzem powinna się zainteresować policja. Proszę redakcję o powiadomienie policji z wnioskiem o ściganie autora wpisu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kanaliaffm #2660623 | 188.147.*.* 11 sty 2019 10:40

   Pan Basiewicz jak widac jest wytrawnym czlowiekiem interesu. Szacunek dla niego i powodzenia w biznesie !!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kolo #2660177 | 89.230.*.* 10 sty 2019 18:41

   jaki konkurencyjny obiekt ? W Ełku zamek to raczej w porównaniu kurnik. Ten zaprojektowany w giżycku ma więcej miejsc noclegowych, a niżeli wszystkie hotele w powiecie ełckim + jeszcze Olecko.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Artur #2660173 | 83.9.*.* 10 sty 2019 18:32

    Założę się że prędzej czy później zamkiem zajmie się CBA. Jest przecież dobra zmiana.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (29)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages