Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Uczniowie z „Dwójki” kodują w Portugalii

2019-01-11 09:48:57 (ost. akt: 2019-01-11 09:51:31)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku

W dniach 2-7 grudnia 2018 roku troje uczniów i dwoje nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku wzięło udział w czwartej już projektowej mobilności w ramach programu Erasmus+ pod nazwą „COmputational Thinking and Digital skills in European Education for All”. Tym razem spotkanie projektowe odbyło się w Seia (Portugalia), a uczestniczyli w nim partnerzy z Rumunii, Słowacji, Szwecji, Turcji i Włoch.

Celem projektu było wzbogacenie wiedzy uczniów i rozwijanie w nich umiejętności w zakresie kodowania, programowania i robotyki oraz podniesienie kompetencji w posługiwaniu się językiem angielskim w praktyce.

Uczniowie biorący udział w projekcie zostali zakwaterowani u portugalskich rodzin.
Program pobytu przygotowany przez stronę goszczącą był bardzo ciekawy i urozmaicony.

Uczniowie doskonalili umiejętność programowania w znanym już im programie Scratch. Uczestniczyli w warsztatach z mBotami, a także rozpoczęli przygodę z Arduino. Podczas wizyty na Uniwersytecie w Aveiro wzięli udział w tworzeniu jednominutowych filmów, a w Muzeum Nauki budowali i programowali roboty z klocków lego. Duże wrażenie na uczestnikach projektu wywarł pobyt w innowacyjnym laboratorium w Mangualde, które ma na swoim wyposażeniu trzy tablice interaktywne, rzutnik, roboty i inne pomoce niezbędne w pracy z dziećmi z dysfunkcjami.

Podczas gdy uczniowie pogłębiali tajniki programowania, nauczyciele poznawali narzędzia internetowe przydatne w pracy w szkole, uczestniczyli w warsztatach dotyczących tworzenia historyjek obrazkowych, tworzyli jednominutowe animacje filmowe, wysłuchali wykładu na temat współpracy szkolnej biblioteki z klasą szkolną i wzięli udział w konferencji dotyczącej pracy z robotami.

Gospodarze spotkania przygotowali wiele niespodzianek. Jedną z nich była wycieczka do Serra da Estrela, czyli najwyższego pasma górskiego w kontynentalnej części Portugalii. Po drodze odwiedziliśmy najwyżej położoną w Portugalii Szkołę Podstawową w Sabugueiro. W bajkowy i świąteczny klimat wprowadziła nas wizyta w Narodowym Muzeum Chleba w Seia, gdzie poznaliśmy proces powstawania chleba i własnoręcznie przygotowaliśmy pamiątki z tego miejsca. Magię świąt poczuliśmy podczas pobytu w przepięknie ozdobionym centrum handlowym w Viseu. Tu wolny czas spędziliśmy na poszukiwaniu pamiątek, które chcieliśmy wręczyć swoim najbliższym po powrocie do Ełku.

Pobyt w Seia był też świetną okazją do poznania niektórych przysmaków kuchni portugalskiej. Spróbowaliśmy dorsza (bacalhau), zupy (caldo verde), której głównym składnikiem jest poszatkowana kapusta, babeczek z ciasta francuskiego z kremem budyniowym (pasteis de nata) i francesinhi (zapiekanej kanapki, w skład której wchodzi chleb tostowy, wołowina, wieprzowina, bekon, ser, sadzone jajko, a to wszystko podane w dużej ilości sosu).

W ostatnim dniu pobytu w Seia uczniowie mieli za zadanie opisać losy robota, który przez kilka dni podróżował po Portugalii i nabywał nowe umiejętności. Był to czas na podsumowanie naszej wizyty.

Spotkanie w Seia w ramach programu Erasmus+ było bardzo owocne. Dzięki niemu mogliśmy wymienić się doświadczeniami z uczestnikami projektu, nawiązać kontakty i znajomości, poznać inne kultury, a przede wszystkich rozbudzić i poszerzyć w sobie zainteresowania związane z kodowaniem, programowaniem i robotyką.


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp2elk

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages