Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Tęcza Wesołowskiego znana na całą Polskę [Felieton]

2019-01-19 19:20:52 (ost. akt: 2019-01-19 20:26:44)

Autor zdjęcia: Weronika Kowalewska

Temat Festiwalu Folkloru “Tęcza” dawno nie był tak głośny. Wszystko zaczęło się od jednej komisji rady miasta, podczas której radny Wesołowski rzucił dosyć... specyficznym pomysłem.

Radny Robert Wesołowski, który dostał się do rady miasta z list Prawa i Sprawiedliwości, zdążył już zaskoczyć kolegów radnych i mieszkańców Ełku kilkoma charakterystycznymi zachowaniami. Żadne jednak nie odbiło się takim echem, jak jego propozycja zmiany kierunku promocji miasta Ełku. Otóż Wesołowski na jednej z komisji stwierdził niedawno, że nazwa Festiwalu Folkloru - “Tęcza” - kojarzy się ze środowiskiem LGBTQ. Dodał, że tęcza jest poniekąd zarezerwowana dla tych środowisk. Przyznał też, że "ten symbol wywołuje w nim kontrowersje". Na końcu skwitował, że "kontrowersji należy szukać w tym, że powinniśmy rywalizować z innymi miastami tak, jak robią to Suwałki, które mają gigantyczny budżet".

Wypowiedź radnego odbiła się szerokim echem, najpierw w mediach lokalnych, później także w ogólnopolskich. O inicjatywie Roberta Wesołowskiego napisał nawet satyryczny ASZdziennik..

Jak się można było spodziewać, nieprzemyślana i mało precyzyjna wypowiedź niedoświadczonego jeszcze radnego nie przysporzyła mu wielu fanów. Trudno się zresztą dziwić, bo temat atakowania tęczy (symbolu, nie festiwalu) łatwo się w Internecie klika, a jeszcze łatwiej komentuje.

Pytanie tylko - czy to był atak? Zgadzam się, że wypowiedź była niezręczna, a pomysł zmiany nazwy festiwalu jest po prostu głupi. Ale ataku na osoby LGBTQ ani mowy nienawiści w tej wypowiedzi nie widzę. Radny powiedział, że symbol tęczy wywołuje w nim kontrowersje. I ma do tego prawo. Tak jak ja mam prawo powiedzieć, że kontrowersje wywołuje we mnie symbol falangi. Mowę nienawiści widzę natomiast w niektórych komentarzach w stronę radnego, które wciąż można przeczytać w Internecie.

W szerszym kontekście z jego wypowiedzi wnioskować można, że Wesołowskiemu zależy na zmianie formy promocji miasta i skreśleniu kilku festiwali z naszego kalendarza wydarzeń. Takie rozwiązanie, jak wiadomo, ma w naszym mieście swoich przeciwników i zwolenników. I na ten temat powinna się toczyć dyskusja.

Pozytyw z tej sytuacji taki, że o Festiwalu Folkloru “Tęcza” (od tego roku właściwie RAINBOW World Folklore Festival) dawno już nie było tak głośno. Przypominam, że to jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście odbędzie się w dniach 20-24 czerwca 2019.

A radny Wesołowski, mam nadzieję, wyciągnie z sytuacji wnioski i zajmie się tym, w czym jest mocny, czyli pomysłami na budowanie pijaru miasta. Ale tego dobrego, nie czarnego.

Kamil Mróz
k.mroz@gazetaolsztynska.pl

PS. Ten artykuł jest opinią autora. Bardzo daleko mu do osoby nietolerancyjnej, nie wyznaje też mody na bycie snowflake :)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wera #2667288 | 83.9.*.* 22 sty 2019 11:02

  W Ełku potrzebne jest zatrzymanie wszystkich inwestycji. I przez najbliższy rok analiza co ma być kontynuowane co wykreślone. Miasto będzie fonkcjonowac. Tylko bez szalonych pomysłów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ala #2667286 | 83.9.*.* 22 sty 2019 10:59

  Zadzwoniła do mnie siostra z Opola. Pytała czy ten pan W nie uciekł przypadkiem że szpitala.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Hubert R #2667060 | 83.9.*.* 21 sty 2019 20:57

  Wstyd mnie za 3 radnych pis. Panu Adamowi z PiS gratuluję. Pis straci przez was dużo panowie. Będziecie wysmiewani na ulicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Adam #2666834 | 83.9.*.* 21 sty 2019 14:02

   Ręce opadają też kiedy od 12 lat idzie facet do radia i za pieniądze podatnika przy poparciu radnych lancune swoją osobę. Ogłasza totalne bzdury o mostkach kładkach i gejowskich lampach. Zamiast informacji tak jak w Suwałkach że podpisałem umowę z inwestorem powstanie tysiąc nowych dobrzr płatnych miejsc pracy. Zatrzymuje ucieczkę młodych. Marzenia ścięte głowy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Artur #2666679 | 83.9.*.* 21 sty 2019 09:06

   Trzech młodych podatnych na korupcję polityczną radnych i jeden bardzo doświadczony czlonek stały w poglądach politycznych kierujących nimi. Dali się wciągnąć nieudacznikowi z miasta w drugim miesiącu swojej kadencji. Co będzie dalej. Odtsraszyli do końca wyborców którzy się wahali. Jeśli opozycja w dużej części odnowiona składająca się z doświadczonych i mądrych radnych ma wątpliwości zamiast współpracowac niewiele jeszcze wiedzący radni pis poszli na wezwanie człowieka który się nimi brzydzi. Myślę że pan Poseł naprawi błąd bo nie należy do osób pochopnie podejmujących decyzję. Gratulacje za dojrzałość Panu Bartoszewiczowi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages