Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Na kwalifikację marsz. Ponad 800 młodych ełczan stanie przed komisją lekarską

2019-01-25 10:24:45 (ost. akt: 2019-01-25 10:46:59)

Autor zdjęcia: Dorota Mikłaszewicz

We wtorek 5 lutego w powiecie ełckim ruszy proces kwalifikacji wojskowej. Ponad ośmiuset młodych ludzi z naszego regionu stanie przed komisją. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega badanie i przydzielanie do poszczególnych grup.

We wtorek 6 lutego na terenie powiatu ełckiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, której celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w tym roku przede wszystkim podlegają mężczyźni urodzeni w 2000 roku i osoby powyżej 18. roku życia, które zgłosiły się do służby na ochotnika. Ponadto, wezwań mogą spodziewać się też mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają przydzielonej kategorii oraz osoby urodzone w latach 1998-1999, które wcześniej uznano za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. W ministerialnym rozporządzeniu znalazł się też zapis, że wezwanie otrzymają kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji (szkoły medyczne i weterynaryjne oraz kierunki psychologiczne).

Kwalifikacja wojskowa, podobnie jak w latach poprzednich, przeprowadzona będzie w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Ełku przy ul. 11 listopada 24. Wezwani do kwalifikacji wojskowej zobowiązani są zgłosić się w miejscu i terminie określonym w piśmie. Lekarze w komisji przeprowadzą badania, których celem jest ustalenie stanu fizycznego i psychicznego kandydatów. Następnie badani zostaną przydzieleni do konkretnych kategorii: A, B, D, E. Osoby, które otrzymają kategorię "A" zostaną przeniesione do rezerwy wojskowej.

Kandydaci mogą spodziewać się badań krwi i moczu, wzroku, słuchu i ciśnienia, a także badań prawidłowości postawy. Lekarze zapytają też o choroby przewlekłe oraz leczenie psychiatryczne - w takich wypadkach należy mieć zaświadczenie o leczeniu.

Zazwyczaj po sprawdzeniu wzroku, wagi, wzrostu, zmierzeniu ciśnienia, lekarz może poprosić o przejście za parawan i całkowite zdjęcie bielizny. Często pada pytanie - po co lekarze proszą o rozbieranie się do naga? Chodzi o sprawdzenie prawidłowego rozwoju i stwierdzenie braku chorób układów moczowego i płciowego. Lekarze najczęściej oceniają prawidłowość właściwego rozwoju wzrokowo. Są też zobowiązani do zachowania dyskrecji.

Co zabrać ze sobą na komisję? Osoby, które zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną, jeżeli na coś chorują, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadanych kwalifikacjach zawodowych.

Jak podaje MSWiA, w tym roku wezwań na komisję może spodziewać się około 220 tysięcy młodych Polaków. W Ełku na komisję musi stawić się około 850 osób.

Poniżej przedstawiamy Plan Kwalifikacji Wojskowej 2019 w Powiecie Ełckim:

05-27 lutego - osoby podlegające kwalifikacji wojskowej z Miasta Ełk,
28 lutego - osoby podlegające kwalifikacji wojskowej z gminy Stare Juchy,
1-6 marca - osoby podlegające kwalifikacji wojskowej z gminy Ełk,
7-11 marca- osoby podlegające kwalifikacji wojskowej z gminy Kalinowo,
12-13 marca- osoby podlegające kwalifikacji wojskowej z gminy Prostki,

14 marca – stawiennictwo kobiet
15 marca – dodatkowy dzień

mro, źr. MSWiA, WKU Ełk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kapral z 1974 #2670129 | 83.28.*.* 27 sty 2019 07:56

    Cztery helikoptery bedo , karabinów też trochę mamy , Klech otworzą nad naszymi wojskami święty parasol osłonowy i nawet diabeł nas nie ruszy .

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages