Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Główna arteria Ełku przejdzie transformację

2019-01-29 12:17:06 (ost. akt: 2019-02-06 13:52:42) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM Ełk

Już wkrótce ruszy najważniejsza inwestycja drogowa Ełku w 2019 roku — przebudowa ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Mickiewicza. Ulica po przebudowie będzie bezpieczniejsza i wygodniejsza dla mieszkańców miasta, a ruch samochodowy będzie znacznie płynniejszy.

Miasto pozyskało dofinansowanie na przebudowę ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Mickiewicza – łącznie ponad 1,2 km. Przebudowa kolejnego odcinka ulicy Wojska Polskiego będzie najważniejszą inwestycją drogową Ełku w 2019 roku.

W ramach inwestycji kształt zmieni obecne skrzyżowanie z ul. Zamkową i Armii Krajowej, które aktualnie ze względu na konieczność nawrotów jest wyjątkowo problematyczne i niebezpieczne — zarówno dla kierowców samochodów osobowych, jak i autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji. Pojawi się też kolejne bezpieczne przejście dla pieszych oraz ścieżka rowerowa.

Modernizacja jest niezbędna z uwagi na liczne kolizje drogowe z udziałem pieszych, kierowców i rowerzystów. Ważnym argumentem przemawiającym za przebudową ul. Wojska Polskiego jest zwiększający się każdego roku ruch samochodów — zarówno osobowych, ciężarowych, jak i autobusów. Również wnioski i uwagi mieszkańców były podstawą rozpoczęcia przygotowań do modernizacji głównej ulicy Ełku. Nowa ul. Wojska Polskiego ma poprawić bezpieczeństwo, płynność ruchu i poprawić funkcjonowanie komunikacji autobusowej MZK.

Projekt przebudowy wiązał się z uwagami i wnioskami wielu ełczan. Po wysłuchaniu tych głosów zmieniono niektóre elementy projektu, w szczególności dotyczące zmniejszenia wycinki drzew oraz zwiększenia nowych nasadzeń drzew i krzewów.

W tej chwili skrzyżowanie Armii Krajowej – Wojska Polskiego – Zamkowa, to skomplikowane skrzyżowanie czterowlotowe. Ulice Zamkowa i Armii Krajowej nie są bezpośrednio skomunikowane, co oznacza konieczność korzystania z problematycznych "nawrotów". W ramach przebudowy tego skrzyżowania zlikwidowane będą dwa nawroty, a w to miejsce wydzielone będą skręty ułatwiające ruch. Powstanie duże, czterowlotowe skrzyżowanie — bezpośrednio krzyżujące się. Rozbudowana zostanie także sygnalizacja świetlna. W trosce o bezpieczeństwo pieszych, drogowcy przebudują też dwa przejścia przy skrzyżowaniach ul. Zamkowej i ul. Armii Krajowej.

Spodziewać się można także ułatwienia dla rowerzystów. Nowa ścieżka rowerowa łącząca ul. Roosevelta z ul. Zamkową oraz na odcinku od ul. Zamkowej do ul. Mickiewicza jest wyrazem polityki ukierunkowanej na zmniejszenie ruchu samochodowego i zachętę do coraz częstszego korzystania z rowerów.

Ważnym elementem inwestycji będzie zmiana lokalizacji dwóch przystanków autobusowych przy ul. Armii Krajowej oraz stworzenie dodatkowego przy tej samej ulicy. Dzięki zmianom zostanie m.in. skrócona trasa przejazdu autobusów komunikacji miejskiej. Ponadto pojawią się nowe chodniki, zjazdy i miejsca parkingowe, a także nowe słupy oświetleniowe LED.

Dbałość o bezpieczeństwo pieszych jest bardzo ważna. W tym celu drogowcy zamontują elementy poprawiające bezpieczeństwo, w tym barierki w pasie zieleni.

Celem tej ważnej inwestycji jest poprawa mobilności mieszkańców, a tym samym zwiększenie liczby mieszkańców korzystających z transportu miejskiego oraz rowerów.

Całkowita wartość projektu to ponad 8,9 mln zł. Dofinansowanie z RPO Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020 stanowi ponad 4,5 mln zł, z czego: 4 016 822,94 zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), a 542 793,77 zł pochodzi z budżetu państwa. Realizacja inwestycji planowana jest w 2019 roku. Inwestycja jest kontynuacją projektu „Przebudowa linii komunikacji miejskiej nr 3 i 5 w celu poprawy transportu publicznego w mieście Ełku – etap I”.

http://m.wm.pl/2019/01/orig/efrr-525989.jpg

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages