Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Stare Juchy z wyjątkowym prezentem

2019-02-03 12:00:00 (ost. akt: 2019-02-03 13:08:34)

Autor zdjęcia: Gmina Stare Juchy

Do gminy Stare Juchy trafiła niezwykła przesyłka. Jest to obraz z 1925 r. przedstawiający Stare Juchy. Obraz podarowała mieszkańcom Marcelle Buma z Holandii.

W grudniu, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zadzwoniła do urzędu gminy Stare Juchy pani Marcelle Buma z Holandii, specjalistka od historii sztuki, a zwłaszcza historii architektury. Po rozmowie z pracownikiem urzędu okazało się, że pani Marcell jest w posiadaniu obrazu Starych Juch namalowanego w 1925 roku i chce go przekazać społeczności Starych Juch. Mimo iż obraz najprawdopodobniej jest wykonany przez jej przodka i mimo, że emocjonalnie jej rodzina związana jest z obrazem to uważa, że miejsce obrazu jest tu, w Starych Juchach.

W połowie stycznia urzędnicy otrzymali starannie zapakowaną przesyłkę. Już po sposobie zapakowania obrazu można było stwierdzić, jak ważna ze względów osobistych była ta przesyłka. Obraz dotarł do adresata bez najmniejszego uszczerbku.

— Niestety nie jesteśmy w stanie przedstawić długiej historii rodziny, malarza i samego obrazu — relacjonuje Renata Nowosielska z urzędu gminy Stare Juchy. — Właścicielem obrazu był wujek pani Marcell, pan Wouter Toledo. Wouter był łyżwiarzem jazdy figurowej co przyniosło mu tytuł siedmiokrotnego mistrza Holandii. Następnie został nauczycielem skateboardingu. Wouter Toledo był synem Minny Marii Schengel, która urodziła się w 1915 roku w Niemczech, wyszła za mąż za Holendra i zmarła w 1980 roku w Holandii. To matka Minny Marii Schengel pochodziła z Polski, najprawdopodobniej ze Starych Juch. Miała na Nazwisko: Gruchinsky lub Grucinkie. W 1898 r. po zawarciu związku małżeńskiego zmieniła nazwisko na Schengel.

Obraz jest podpisany przez Adalberta Beckkerrn (Beckhern), syn ciotki Emin Furiwiky lub Fuzziwiky.

— Udało się nam przeprowadzić małe śledztwo w którym dowiedzieliśmy się, że nazwisko malarza to najprawdopodobniej "Beckherrn". Nic jednak nie znaleźliśmy o samym Adalbercie Beckherrn, nawet w książce "Künstlerlexikon Ostpreussen und Westpreussen". We wspomnianych czasach rodzina Beckherrn mieszkała w Ełku. Żyjącym potomkiem z tej rodziny jest Hans Ulrich Beckherrn, urodzony w 1949 r., mieszkający w Frankfurcie. Ponadto według książki adresowej "Künstlerlexikon Ostpreussen und Westpreussen" w 1983 r. w Fliessdorf (Stare Juchy) mieszkała wdowa po Emmie Beckherrn. Więcej faktów nie jesteśmy w stanie ustalić — dodaje Renata Nowosielska.

opr. tom, źr. UG Stare Juchy
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages