Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Wystawa o polskich wynalazkach na setną rocznicę odzyskania Niepodległości

2019-02-05 08:39:34 (ost. akt: 2019-02-05 08:40:51)

Autor zdjęcia: Urszula Mikłosz

Młodzież z Zespołu Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku w ciekawy sposób obchodziła setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wynalazcy i ich osiągnięcia były przedmiotem wystawy zorganizowanej w grudniu w ECK.

W grudniu 2018 w Galerii Ślad w ECK, mieszkańcy Ełku mogli obejrzeć ciekawą wystawę pod tytułem "Niepodległa i przedsiębiorcza". Została ona przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół nr 6 w Ełku, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem wystawy było upowszechnienie wiedzy na temat polskich wynalazców i ich dzieł. Wśród polskich wynalazców przedstawionych na wystawie można było odszukać wiele znanych i nieznanych nazwisk. Byli to m. in. Max Faktor, polak żydowskiego pochodzenia, który opracował kosmetyki używane w branży filmowej, Józef Hofmann,który opatentował ponad 70 wynalazków. jednym z nich był spinacz biurowy, bez którego w dzisiejszych czasach praca biurowa byłaby zupełnie inna. Słynne walkie - talkie wynalazł polski konstruktor - Henryk Magnuski. Wiele osiągnięć mieliśmy też w dziedzinie medycyny, np szczepionkę przeciwko polio wynalazł Hilary Koprowski , twórcą teorii o witaminach był Kazimierz Funk. I tak można byłoby przytaczać wiele przykładów polskiej nauki, medycyny oraz techniki i technologi.

Uczniowie zapytali też odwiedzających o wrażenia z wystawy. Jednym z odwiedzających wystawę był ełczanin, który usłyszał o niej w wiadomościach radiowych. Przyszedł z ciekawości. Okazało się, że wśród wynalazców wskazał swojego dalekiego kuzyna. Był bardzo zadowolony, że znalazł się wśród zaprezentowanych postaci. Gośćmi wystawy byli również uczniowie szkół i dzieci z ełckich przedszkoli. Na wystawie nie mogło zabraknąć też zaproszonych gości. Wśród nich była pani naczelnik Wydziału Edukacji, pani Mariola Raczyńska. Pani naczelnik była zachwycona wystawą. Powiedziała m. in. "Jestem pod ogromnym wrażeniem, że młodzież może tak profesjonalnie przygotować wystawę. Młodzież przygotowująca wystawę miała możliwość zgłębić wiedzę historyczną, językową. Tyle ciekawych, polskich nazwisk. Medycyna, technika i technologia a nawet motoryzacja - okazuje się, że Polacy są wszędzie. To dobrze. Na uwagę zasługuje również fakt, że jest to jedyna szkoła w tej części województwa, a na pewno w powiecie, która pozyskała środki finansowe i włożyła ogromny wkład w realizację projektu. Starosta ełcki jest pełen podziwu i dumy z działalności i zaangażowania młodzieży w obchody Niepodległej."
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: urszulam

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages