Uwłaszczyło się 2 tys. ełczan. Co zrobić, by zapłacić mniej?

2019-02-07 08:00:00(ost. akt: 2019-02-07 09:04:29)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Od tego roku użytkowanie wieczyste zamieniło się w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. Ełccy radni niedługo zagłosują za lub przeciw uchwale, która pozwoli znacznie obniżyć koszt przekształcenia.
Od 1 stycznia w życia weszła ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. To oznacza, że takie grunty już z mocy prawa są własnością. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba dopełnić żadnych formalności. Z tytułu przekształcenia powstaje obowiązek wniesienia pierwszej raty opłaty przekształceniowej w terminie do końca lutego 2020 r., w kwocie odpowiadającej dotychczasowej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.

Celem uniknięcia ewentualnych zaległości finansowych zaleca się wniesienie do końca marca 2019 r. opłaty rocznej w kwocie jaka obowiązywała w roku ubiegłym na dotychczasowy rachunek bankowy. W przypadku wniesionych w roku 2019 opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, zostaną one zaliczone w poczet opłat przekształceniowych.

Osoby, które nie zostaną objęte przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będą uiszczały opłaty na dotychczasowych zasadach. Uiszczenie opłat w terminie do 31 marca pozwoli uniknąć odsetek od nieterminowej wpłaty. Sprawa jest ważna dla wielu ełczan, szczególnie dla mieszkańców korzystających z usług Spółdzielni Mieszkaniowej "Świt", którzy w dużej części korzystają z instytucji użytkowania wieczystego.

— W tej chwili mamy w Ełku ponad 2000 użytkowników wieczystych na funkcji mieszkaniowej (której dotyczy ustawa — przyp. red.). Dochód do budżetu plasuje się na poziomie 310 tysięcy złotych netto rocznie — dodaje Marta Herbszt, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Ełku.

Teraz nad rozwiązaniami pochylą się ełccy radni.

— W grudniu 2018 roku dokonywałem oceny korzyści, jakie przyniesie mieszkańcom wystąpienie do Rady Miasta z wnioskiem o bonifikatę od opłat za przekształcenie. Dodatkowo, po zapoznaniu się z wnioskiem Spółdzielni Mieszkaniowej „Świt” w Ełku, na terenie której znajdują się zasoby mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym oraz biorąc pod uwagę, iż większość tych zasobów zamieszkują seniorzy, którzy mają niskie dochody zdecydowałem, że zaproponuję Radzie Miasta zastosowanie bonifikaty 95 proc. od opłaty przekształceniowej. Propozycje te rozpatrzone zostaną przez Radę Miasta — mówi prezydent Andrukiewicz.

Jeśli radni propozycję zaakceptują, użytkownicy wieczyści na gruntach Skarbu Państwa, położonych w Ełku skorzystają również z tej ulgi, ponieważ zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami prawnymi stosuje się rozwiązania korzystniejsze, celem uniknięcia zróżnicowania obciążeń finansowych na terenie danej gminy.

Do końca 2019 roku urzędnicy będą wysyłać mieszkańcom Ełku zaświadczenia o przekształceniu. Po otrzymaniu zaświadczenia należy zgłosić się do urzędu z wnioskiem o ustalenie opłaty jednorazowej i udzieleniu bonifikaty. Najlepiej zgłosić się do urzędu od razu po wejściu uchwały w życie. Im będzie później, tym mniejszą bonifikatę będzie można zastosować. Jeśli wniosku nie będzie, powstanie obowiązek płacenia przez kolejnych 20 lat.

Przypominamy, że wejście ustawy w życie nie oznacza, że użytkowanie wieczyste zniknęło z systemu prawnego na dobre. Wciąż funkcjonuje ono na dotychczasowych zasadach na gruntach zabudowanych pod lokale użytkowe.

red., źr. UM Ełk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5