Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Prostki upamiętniają rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

2019-02-12 08:24:25 (ost. akt: 2019-02-12 08:33:22)

Autor zdjęcia: SIS NASZE PROSTKI

W Prostkach w wyjątkowy sposób uczczono 79. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. 10 lutego w Domu Spotkań z Kulturą odbyło się otwarcie wystawy pt. „Matki Sybiraczki, udostępnionej przez Muzeum Wojska w Białymstoku.

Uroczystość uświetniły pełne wzruszeń relacje świadków tych tragicznych wydarzeń. Gośćmi honorowymi spotkania były Sybiraczki: Pani Jadwiga Solińska oraz Leonarda Karwowska, które podzieliły się ze słuchaczami wspomnieniami z okresu pobytu na tej nieludzkiej ziemi. Dzięki tym wspaniałym kobietom, uczestnicy poznali tragiczne doświadczenia ludzi, którzy przeżyli na zesłaniu swoje dzieciństwo, stracili tam swoich najbliższych i powrócili do kraju dopiero po zakończeniu działań wojennych. Niesamowite było doskonałe uzupełnianie się opowieści żywych świadków tej tragicznej historii z treściami prezentowanymi na wystawie. Jak można było się przekonać, poezja, miłość do ojczyzny i głęboka wiara pozwalały ludziom przetrwać te okrutne czasy. Przykłady niezwykle wzruszającej twórczości poetyckiej, wyeksponowane na planszach wystawowych, uzupełniła Pani Jadwiga Solińska – poetka, eseistka. Wsłuchując się w recytowane przez autorkę wiersze czy cytowane fragmenty jej książek („Sybiraczka”, „Krzak burzanu”, „Siostry z kazachstańskich stepów”), można było lepiej zrozumieć ogrom tragedii i tę codzienną walkę o przetrwanie, którą każdego dnia toczyli zesłańcy. Ukłony w kierunku żyjących i cześć bezimiennym ofiarom tego nieludzkiego czasu.

W tym miejscu, słowami Wójta Rafała Wilczewskiego, jeszcze raz dziękujemy Pani Jadwidze Solińskiej oraz Pani Leonardzie Karwowskiej „….za piękną lekcję historii i lekcję życia….”. Dziękujemy Dyrekcji Muzeum Wojska w Białymstoku, za okazane zaufanie i udostępnienie wystawy, która młodszym pokoleniom przekazuje prawdę tamtych tragicznych wydarzeń.

Spotkanie z Sybiraczkami poprowadzili prezeska stowarzyszenia Pani Helena Penkiewicz oraz Józef Zenon Budzński - literat i poeta, który jest honorowym członkiem stowarzyszenia.

Wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia w szczególności do Pań, które przygotowały poczęstunek.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Nasze Prostki” w partnerstwie z gminą Prostki.

Wystawę w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach (budynek przy fontannie) będzie można obejrzeć w dniach:

13.02.2019 r. (środa) – w godzinach od 16:00 do 18:00
14.02.2019 r.(czwartek) – w godzinach od 12:00 do 16:00
18.02.2019 r. (poniedziałek)– w godzinach od 16:00 do 18:00

Mat. nadesłane, SIS NASZE PROSTKI

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages