Zamieszanie z uchwałą przekształceniową. Radni KO-L: "Apelujemy do prezydenta, żeby unikać takich sytuacji"

2019-02-15 10:33:10(ost. akt: 2019-02-15 12:09:08)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Radni KO-L złożyli własny projekt uchwały o zniesieniu użytkowania wieczystego. Proponują większe bonifikaty niż w projekcie pierwotnym.
W piątek radni klubu Koalicja Obywatelska-Lewica Hubert Górski i Anna Wojciechowska zorganizowali przed ratuszem konferencję prasową. Chodzi o projekt uchwały przekształceniowej dotyczącej znowelizowanej ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności na obszarach objętych zabudową mieszkaniową. Dnia 11 stycznia radni KO-L przedłożyli własny projekt uchwały, który przewidywał bonifikaty w wysokości 65%, zgodnie z ustawą. Zapowiedzieli też, że rozpoczynają rozmowy z mieszkańcami i zaproponują wyższe bonifikaty w formie poprawek w ostatecznej wersji swojego projektu.

— Po złożeniu wniosku 11 stycznia nie było żadnego sygnału ani od wiceprezydentów, ani od pani naczelnik Marty Herbszt o tym, że taki wniosek jest już opracowywany. Wtedy też zaczęliśmy proces konsultacji z mieszkańcami Ełku. Dnia 5 lutego prezydent poinformował nas pisemnie, że 8 stycznia został opracowany dokument projektu uchwały, która będzie wprowadzać zmiany, o których prezydent poinformował już za pośrednictwem lokalnych mediów — powiedział podczas konferencji Hubert Górski. — Właściwie wczoraj zakończyliśmy proces rozmów z mieszkańcami i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom również tych, którzy nie są zbyt zamożni, składamy dzisiaj wniosek o rozszerzeniu bonifikat. Jako klub KO-L proponujemy, by przy jednorazowej opłacie w tym roku bonifikata wynosiła 99,90%. Warunkiem jest oczywiście nieposiadanie zaległości w stosunku do urzędu miasta i złożenie odpowiedniego wniosku.

Radna Anna Wojciechowska dodała, że KO-L jest już po rozmowach z pozostałymi radnymi.

— Jesteśmy po konsultacjach ze sporą grupą radnych i wydaje nam się, że nasza propozycja zostanie przyjęta. Jest ona wynikiem wielu rozmów i dyskusji z mieszkańcami, którzy bardzo prosili wziąć pod uwagę ich sytuację materialną. To grupa około 2 tysięcy osób. Mam nadzieję, że nasz projekt zostanie poparty przez radę miasta.

Czy prezydenci mogli nie wiedzieć o projekcie uchwały przygotowywanym przed radnych KO-L? Organizatorzy konferencji zapewniają, że nie było takiej możliwości.

— Dnia 11 stycznia na komisji infrastruktury złożyłem wniosek na ręce pani przewodniczącej, w komisji brali udział obaj wiceprezydenci i pani naczelnik. Jeżeli już 8 stycznia została podjęta decyzja, to wiceprezydenci mieli możliwość przekazania nam, że taki projekt został już przekazany do opracowania. Takiego sygnału nie było, więc uznaliśmy, że nie ma żadnych prac nad projektem uchwały — powiedział Hubert Górski. I dodał: — Zachęcamy pana prezydenta, żeby unikać takich sytuacji. Apelujemy, by przed organizacją briefingów prasowych, pan prezydent konsultował projekty uchwał nie tylko z radnymi własnego klubu Dobra Wspólnego, ale również z pozostałymi radnymi. Pozwoliłoby to uniknąć zamieszania. Proponujemy, że jeśli są uchwały zbieżne z propozycjami innych klubów, by najpierw rozmawiał z radnymi, a potem dopiero wychodził do mieszkańców i mediów. Chcemy uniknąć wrażenia, że trwa jakiś wyścig o to, kto da więcej.

Zgodnie z techniką uchwałodawczą rada miasta proceduje wniosek najdalej idący na korzyść mieszkańców miasta. Oznacza to, że jeśli nic się nie zmieni, podczas sesji pod koniec lutego radni będą głosować za lub przeciw projektowi KO-L, a nie pierwotnym, zakładającym bonifikatę mniejszą o 4,9% w pierwszym roku.

Radni Górski i Wojciechowska zapowiedzieli też inną inicjatywę. W ubiegłym roku przypadała setna rocznica nadania kobietom praw wyborczych. W związku z tym radni KO-L na najbliższych komisjach zaproponują nasadzenie dwóch drzew w Parku Solidarności, które będą nosić imiona zasłużonych dla miasta ełczanek.

— Jest mi to szczególnie bliskie, bo jestem przedstawicielką polskiej sekcji Europejskiej Unii Kobiet. W naszej historii jest wiele ełczanek, które przyczyniły się do rozwoju tego miasta, które zapisały się w historii regionu. Zasługują na upamiętnienie w ten sposób — dodała radna Anna Wojciechowska.

mro

Bonifikaty wg. projektu uchwały KO-L:

— 99,9% w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie
— 98,9% w drugim roku po przekształceniu
— 95% w trzecim roku po przekształceniu
— 90% w czwartym roku po przekształceniu
— 75% w piątym roku po przekształceniu
— 65% w szóstym roku po przekształceniu

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Klara #2683636 | 176.221.*.* 18 lut 2019 10:08

    Jedni dostaną upust a większości mieszkańcom podnosi się podatki ,podobnie jak z mieszkaniami przekazanymi dla Caritasu , a buduje się nowe . Zadłużenie rośnie dobijamy setki

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Janusz #2681996 | 83.9.*.* 15 lut 2019 12:04

    Brawo Radni tak trzymać. Liczy się tylko dobro Mieszkańców. A co do długu, niech się nim martwi ten co go narobił. Albo taczka przygotowana. Każdy głupi potrafi brać kredyty i sadzić kwiatki. Gdzie są inwestorzy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Tomek #2681990 | 80.53.*.* 15 lut 2019 11:54

      Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. To jest hipokryzja i populizm! Tak im zależy na oszczędzaniu, że proponują zwiększenie długu miasta. Samobóje platformiane buahahahaha.

      1. Adam #2681984 | 83.9.*.* 15 lut 2019 11:38

        Brawo w końcu wiem że są radni w tym mieście. A nie klakierzy i Przechrzty. Andrukiewicz przez 12 lat nic z nikim nie konsultowal. Klakierzy z D W podnosili swoje tłuste łapki i nie wiedzieli na co głosują. Gratulacje jeszcze raz, tak trzymać Radni KO-L.

        Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5