Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Wychowankowie Internatu ZS 6 w Ełku znowu pobiegli Tropem Wilczym

2019-03-07 12:12:20 (ost. akt: 2019-03-07 12:15:42)

Autor zdjęcia: ALICJA TRACICHLEB - SALIK

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy.

Od 2015 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W Ełku jest on od lat organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Od 2018 uczestniczą w nim wychowankowie naszego Internatu. Do udziału w tegorocznym wydarzeniu Internat ZS 6 zgłosił 17 osób. Tradycyjnie już w drużynie byli nie tylko wychowankowie, ale także kadra pedagogiczna z rodzinami.

W ełckim biegu 03.03.2019 wzięło udział prawie 500 osób. Jak zawsze królowały barwy biało – czerwone oraz patriotyczne koszulki z wizerunkami żołnierzy polskiego podziemia.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: AlicjaTS

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages