Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Patologia za złotówki. Streamer na celowniku policji

2019-03-12 10:00:00 (ost. akt: 2019-03-12 10:19:24)

EŁK\\\ Policja bada sprawę zniszczenia mienia przez ełckiego patostremera, Rafała Ś. To nie pierwszy wybryk tego mężczyzny. W internecie można znaleźć nagrania, na których Ś. bije innych streamerów i próbuje schować pistolet przed policją.

Patostreaming to stosunkowo nowe zjawisko. Oznacza to prowadzenie internetowych transmisji na żywo, w trakcie których prezentowane są zachowania powszechnie uznawane za będące dewiacjami społecznymi. Często patostreamerzy przez wiele godzin urządzają przed kamerami libacje alkoholowe, rzucają wulgaryzmami i stosują przemoc. Utrzymują się z donate'ów - mówiąc najprościej, widzowie patostreamów w zamian za "rozrywkę" wysyłają autorom pieniądze. Najczęściej to kilka złotych, ale zdarzają się przelewy dużo większe.

Także Ełk ma swojego patostreamera. W ubiegłym tygodniu "Rozmaitości Ełckie" oraz inne media lokalne i ogólnopolskie otrzymały wiadomość. Dotyczyła patostreamera używającego w internecie pseudonimu "papa_smerfik" i "dr. joint". Przytaczamy jej fragmenty.

— Zwracam się do Państwa o pomoc w celu nagłośnienia sprawy na którą nie reaguje miejscowa policja wobec bardzo niebezpiecznego człowieka, który jest mieszkańcem Ełku. Człowiek ten szuka atencji, rozgłosu, zainteresowania. Chce być znany w mediach społecznościowych i aby osiągnąć swój cel dopuszcza się krzywdzenia niewinnych osób wszystko nagrywając na swoim profilu Instagram. Jest to człowiek bardzo niebezpieczny dla społeczeństwa, zawsze przy sobie nosi broń oraz nóż. Jego celem jest sława, za wszelką cenę pojawia się u różnych osób na transmisjach na żywo. Na filmach ludzie ci są atakowani, bici i poniżani. Ludzie boją się zgłaszać tą sprawę na policje ponieważ wszyscy wiedzą do czego jest on zdolny i każdy zdaje sobie z tego sprawę jakie to może nieść za sobą konsekwencje. Proszę o nagłośnienie tej sprawy ponieważ ten człowiek nie może przebywać w otoczeniu niewinnych ludzi bez żadnych konsekwencji — czytamy w wiadomości. Dołączono do niej kilka filmów, na których widać, jak ełczanin faktycznie bije innych patostreamerów, spożywa podczas transmisji alkohol, używa wulgaryzmów. Na jednym z nagrań mężczyzna chowa broń przed policją, zapewne atrapę lub pistolet gazowy. Funkcjonariusze ostatecznie pistolet odnajdują i konfiskują.

Najnowsze nagranie pochodzi z początku marca. Widać na nim jak mężczyzna na dworcu PKP w Ełku zaśmieca wnętrze auta innego mężczyzny, zaczepia go, grozi pobiciem. W pewnym momencie oddaje mocz do środka samochodu. Wszystko transmitowane jest na żywo na Instagramie. Widać też komentarze na żywo oglądających, którzy nakłaniają autora transmisji do dokonywania coraz to kolejnych zniszczeń. W końcu rezygnuje z planu pobicia właściciela samochodu, dopija alkohol i kończy transmisję. Nagranie zostało już usunięte przez administrację strony.

Ustaliliśmy, że ełcki patostreamer nazywa się Rafał Ś. i jest doskonale znany ełckiej policji z wcześniejszych wybryków. Zapytaliśmy, czy ełccy funkcjonariusze mają w planie interweniować wobec Ś.

— Policjanci prowadzą czynności sprawdzające zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzeń, które zostały nagrane i umieszczone na kanale Youtube przez jednego z mieszkańców Ełku. Dane personalne tej osoby są znane ełckiej Policji — odpowiedziała nadkom. Agata Jonik, rzecznik prasowa komendy.

Ktoś niedawno w internecie skomentował, że kiedyś patologia była powodem do wstydu, a dziś jest często powodem do dumy. Zapytaliśmy socjologa dr Stefana Marcinkiewicza z UWM o to, dlaczego patostreamerzy wciąż mają oddaną widownię. Dodajmy, że najczęściej bardzo młodą.

Dr Stefan Marcinkiewicz, UWM: To porusza, wywołuje skandal i skraje emocje. Młodzi ludzie, bo to głównie oni są widownią i fundatorami patostreamerów, są podatni na skandale. To zjawisko szczególnie paskudne. Im więcej kontrowersji i przemocy, tym więcej lajków i wyświetleń, a to już ma przełożenie na finanse. Walka z patostreamingiem jest bardzo trudna. Wydaje mi się, że skutecznym sposobem stopniowego eliminowania takich patologicznych zjawisk jest edukacja i kontrola rodzicielska. Niestety, szeroko pojęta oświata nie nadąża za tempem współczesnego świata, szczególnie jeśli chodzi o internet i media społecznościowe. Brak rozmowy z młodymi ludźmi o filmach, zdjęciach i artykułach, na które trafiają, może powodować ich radykalizację, której efektem jest mnożenie się treści szkodliwych. Bo gdyby nie było zainteresowania, to patostreamerzy by nie istnieli.


Największe serwisy takie jak Youtube czy Instagram od jakiegoś czasu próbują walczyć z patostreamerami. Niestety, niezbyt skutecznie, bo liczba podobnych kanałów od 2017 roku zdaje się rosnąć. Temat patostreamów co jakiś czas podejmowany jest w mediach ogólnopolskich, najczęściej kiedy autorzy przekraczają granice prawa. W tym tygodniu było głośno o łodzianinie o pseudonimie "Proboszcz", który zachęcany przez widzów katuje na wizji kolegę szklaną butelką, po czym dusi go. Policja zatrzymała już "Proboszcza" w związku z nagraniem.

TC

Fot. Zrzut ekranu z YouTube.com

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jaca #2696898 | 37.30.*.* 13 mar 2019 13:19

  Na zdjeciu Daniel Magical, Gocha i Jaca ... sugerujecie, że to o nich mowa a to zupełnie artykuł jest o innych ludziach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wiecie to #2696855 | 37.47.*.* 13 mar 2019 12:06

  PIS Elektorat :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Obywatel RP #2696832 | 89.228.*.* 13 mar 2019 10:25

   Czarne Lustra

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. cool #2696822 | 83.9.*.* 13 mar 2019 10:08

   Za komuny to by za...dalał jak Zamachoski w filmie Zawrócony góra dół ,szybciutko by mu wybili te zabawy ze łba .

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. § #2696795 | 37.201.*.* 13 mar 2019 09:10

    Za male kary sa w sadach to jeszcze nieraz przeczytamy jeszcze gorsze rzeczy. A dostalby z 8 lat siedziec dla przykladu to inni baliby sie tak domyslac. Te patologie to pokoleniowe, od paru pokolen patrzyli jak mama i tata nie pracowali mieli za co pic , kradli ,a teraz dzieciaczki to samo robia. i beda robili tez dzieciaczki tych patolow. Z pokolenia na pokolenie. Karac surowo to jedyne wyjscie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (34)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages