Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

PiS o powrocie kolei na Mazury

2019-03-12 17:00:00 (ost. akt: 2019-03-12 12:13:36)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

KOMUNIKACJA\\\ Pojawiła się szansa na przywrócenie pociągów na trasie Ełk-Olecko-Gołdap oraz Ełk-Orzysz. Sprawa nie jest jednak prosta.

W tym tygodniu lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową. Była mowa o tzw. Piątce Kaczyńskiego i transporcie publicznym w naszym regionie. Paweł Czemiel, radny sejmiku wojewódzkiego i doradca w Ministerstwie Infrastruktury mówił o programie Kolej+, który zakłada duże dofinansowania na organizowanie połączeń kolejowych. Jak mówi Czemiel, to olbrzymia szansa dla naszego regionu na przywrócenie dawno nieaktywnych połączeń na trasie Ełk-Olecko-Gołdap i Ełk-Orzysz.

— 31 grudnia 2012 roku odjechał ostatni pociąg do Olecka. Na linii nr 233, czyli Ełk-Orzysz, ostatni pociąg pojechał jeszcze w 2009 roku. Dzisiaj jest możliwość odwrócenia tej sytuacji, przywrócenia połączeń kolejowych. Potrzebna jest tylko wspólna inicjatywa i współpraca samorządów — mówił w poniedziałek Paweł Czemiel. — Powstał program Kolej+. Z przykrością muszę stwierdzić, że jest zaniechanie ze strony władz naszego województwa, mówię tu o sejmiku, ale też niestety ze strony mniejszych samorządów leżących na przebiegu tych tras. Głównym filarem programu Kolej+ jest program odtworzeniowy połączeń pociągów. Jest możliwość 85-procentowego dofinansowania do rewitalizacji linii. Możemy mówić też o elektryfikacji odcinka Ełk-Olecko-Gołdap. Ministerstwo jest jak najbardziej zainteresowane odtworzeniem linii 41, ale potrzebne jest zaangażowanie samorządów. Pierwszy krok musi wykonać sejmik województwa. W tej chwili linia nr 41 nie znajduje się w planach transportowych województwa. Pierwsze, co musimy zrobić, to wpisać tę linię w plan i ja zobowiązuje się do tego, że będę do tego dążył — obiecał Paweł Czemiel.

Dofinansowanie w wysokości 85 proc. oznacza, że pozostałe 15 proc. kosztów musiałby pokryć samorządy. Przede wszystkim sejmik, bo to województwo odpowiada za transport kolejowy. Ale część kosztów na pewno na barki musiałyby wziąć miasta, gminy i powiaty leżące na trasach 41 i 233.

— Pracując wspólnie możemy odtworzyć linie, które mają w sobie potencjał. W tej chwili ludzie z Olecka i Orzysza dojeżdżają do Ełku samochodami. Mieszkańcy Gołdapi zasługują na połączenie kolejowe z Oleckiem, Ełkiem i dalej, do Białegostoku. Dzisiaj takiego połączenia nie ma. To jest wielki grzech sejmiku województwa. Połączenia kolejowe i autobusowe się zwijają, a teraz jest szansa, żeby to odwrócić. Utrzymanie danej linii, w pierwszej etapie odtworzenia linii Ełk-Olecko, to około 600-700 tys. zł rocznie przy trzech połączeniach. Przy podziale tej kwoty na władze województwa i lokalne samorządy widać, że brak komunikacji pociągowej to problem realny do rozwiązania — dodał Czemiel.

Rozmowy o przywróceniu połączeń toczą się na linii EGO — samorząd województwa już od kilku lat. Zapytaliśmy prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza, czy w przypadku pojawienia się możliwości skorzystania z programu, miasto jego gotowe do poniesienia części kosztów.

— Taki montaż finansowy można zrobić, ale wszystko w zależności od skali. Trzeba wiedzieć, że transport kolejowy to domena władz województwa. Jeśli to byłyby symboliczne kwoty, to można w tym partycypować, ale jeśli to byłaby próba przerzucania kolejnych zadań na mniejsze samorządy, to tak nie można. Miasto Ełk i tak nie otrzymuje od państwa tyle, ile otrzymywać powinno, chociażby w przypadku oświaty, do której dokładamy corocznie miliony złotych. Tym niemniej, nie wykluczamy takiego montażu finansowego, ale w zależności od kwot. Jeśli, powiedzmy, z tych 700 tysięcy złotych rocznie, 500 wziąłby na siebie marszałek, to uważam, że reszta samorządów leżących na tej trasie mogłaby pokryć pozostałą część. Ale trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Odcinek Ełk-Olecko będzie modernizowany w przyszłych latach w ramach budowy Rail Baltica. Trasa będzie biegnąć przez Ełk i Olecko do granicy kraju. Grzechem byłoby wydawanie wielkich pieniędzy na odnowę linii, która tak czy inaczej zostanie odnowiona za kilka lat — powiedział Tomasz Andrukiewicz. I dodał: — Ełk jest w stowarzyszeniu miast EGO i od lat toczą się rozmowy o rewitalizacji linii 41. Ten odcinek jest ubogi w sieci komunikacyjne, a znajduje się tam wiele przedsiębiorstw, które chciałyby korzystać z przewozów towarowych. Gołdap jest miejscowością graniczną, a realizacja przejazdów do Obwodu Kaliningradzkiego na pewno zwiększyłaby potencjał gospodarczy i atrakcyjność tego miasta. Jako stowarzyszenie wspieramy te przedsięwzięcia. Decydentem jest jednak samorząd województwa, który zna nasze oczekiwania.

mro

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dde #2699938 | 83.5.*.* 19 mar 2019 08:39

  Pociągi do Gołdapi tylko otwórzcie przejście graniczne z Rosją.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jan #2698069 | 176.221.*.* 15 mar 2019 11:57

  Posel niech najpierw nauczy parkować samochody na parkingu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. X #2697949 | 79.7.*.* 15 mar 2019 08:19

   Zaraz się posikam że śmiechu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. lok #2697897 | 83.28.*.* 15 mar 2019 05:19

    W każdym składzie pociągu będzie kaplica i ksiądz na etacie PKP. A kto będzie jeżdził tymi pociągami ? autobusy na niektórych trasach jeżdżą puste . Wybory !!!!!!?????

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. do fax-a #2697445 | 5.172.*.* 14 mar 2019 11:09

     No po ostatnich "popisach" księży myslę że jest to ich ulubiony sklep, a poza tym tak parcie jest na szkło w końcu zbliżają się wybory, czas otumanić czary lud.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (19)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages