Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Ruszają biegi na orientację. Najbliższy już 7 kwietnia

2019-03-14 08:00:00 (ost. akt: 2019-03-14 08:21:08)

Autor zdjęcia: MOSiR Ełk

Już po raz piąty Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji rusza z cyklem lokalnych biegów na orientację. Na razie znamy terminy i szczegóły trzech biegów. Pierwszy z nich już niebawem, bo w niedzielę 7 kwietnia. Zapisy już trwają.

Bieg na orientację to dyscyplina sportowa, w której zawodnik, posługując się mapą i kompasem, ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie, zazwyczaj w lesie. Dodatkowo na trasie biegu wyznaczone są punkty kontrolne. Wybór drogi pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych.

Kolebką biegu na orientację jest Skandynawia. Pierwsze zawody zostały rozegrane 31 października 1897 r. w miejscowości Bergen w Norwegii na dystansie 19,5 km jedynie z trzema punktami kontrolnymi na trasie, które wygrał Peder Fossum w czasie 1 godziny, 47 minut i 7 sekund.

W Ełku tradycja biegów na orientację jest oczywiście zdecydowanie krótsza, ale jak widać po frekwencji podczas minionych edycji, ta forma aktywności podoba się coraz większej liczbie osób.

Już na początku kwietnia rozpocznie się V Grand Prix Ełku w Marszach na Orientację - „Zorientuj się na Ełk”. Impreza ma charakter wyłącznie amatorski, turystyczno-rekreacyjny i zachęcający do rekreacji na łonie natury. Przy okazji ma pokazać walory przyrodnicze i krajobrazowe miejsc, w których organizowane są imprezy.

Pierwsza runda wystartuje w niedzielę 7 kwietnia, kolejna 26 maja i ostatnia 15 września. Miejsca startów na razie nie są jeszcze oficjalnie podane. W zawodach mogą brać udział wszyscy chętni bez ograniczeń wiekowych. Dzieci poniżej 13 roku życia mogą startować jedynie z osobą pełnoletnią. Dzieci przedszkolne i ze szkół podstawowych biorą udział w zespołach rodzinnych i na podstawie tych wyników będzie tworzona klasyfikacja indywidualna. Uczestnicy muszą posiadać telefon komórkowy, w zespole wystarczy jeden telefon. Organizatorzy zalecają zabranie ze sobą małej apteczki.

W zawodach biorą udział zawodnicy z podziałem na różne kategorie.
Do punktacji generalnej wliczonych będą trzy najlepsze rundy. Gdy dwóch lub więcej zawodników uzyska taką samą liczbę punktów, o pierwszeństwie zdecyduje wyższe miejsce w ostatniej rundzie. Na każdej rundzie sędzia imprezy określi limit czasowy na pokonanie trasy, każdy uczestnik który zaliczy minimum 1 PK zostanie sklasyfikowany na podstawie liczby zaliczonych PK oraz czasu. Przekroczenie limitu czasu będzie traktowane jako dyskwalifikacja w danej rundzie. Za złamanie regulaminu sędzia główny będzie przyznawał kary do – 10 punktów.

Na zakończenie każdej rundy zawodnicy, którzy w swoich kategoriach zajęli miejsca od I do III otrzymają pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu każdej rundy rozlosowywane zostaną wśród uczestników nagrody rzeczowe. Podczas podsumowania całego cyklu V Grand Prix zawodnicy, którzy zajęli w swoich kategoriach miejsca od I do III otrzymają puchary, a wszyscy uczestnicy którzy wzięli udział w 3 rundach pamiątkowe medale.

Zapisy na najbliższą rundę już trwają. Zgłosili się już pierwsi chętni.
Organizatorem cyklu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku, a pomaga mu ełcki ratusz, Nadleśnictwo Ełk, Jednostka Strzelecka 1007 Ełk im. płk Mariana Sołtysiaka ps. "Barabasz" oraz Wolontariacki Ośrodek Wsparcia w Ełku.

opr. tom

Fot. MOSiR Ełk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages