Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

To będzie wyjątkowa wystawa

2019-03-29 09:50:00 (ost. akt: 2019-03-29 09:52:44)
Od lewej: Aneta Woźnialis, Anna Chrapowicka, Izabela Grzesiuk

Od lewej: Aneta Woźnialis, Anna Chrapowicka, Izabela Grzesiuk

Malarki Anna Chrapowicką, Izabela Grzesiuk i Aneta Woźnialis wystawią swoje prace w ramach wystawy "Trzy kolory" w Galerii Ślad Ełckiego Centrum Kultury. O inspiracjach i procesie pracy rozmawiamy z trzema ełckimi artystkami.

- Dlaczego akurat "Trzy kolory"?

Anna Chrapowicka: Poznałyśmy się na zajęciach artystycznych. Każda z nas na innym etapie swojego życia, z innym podejściem do świata. Różniłyśmy się pod każdym względem. Ale jednak fizyczna i psychiczna potrzeba malowania spowodowała, że zaczęłyśmy wspólnie tworzyć. Nasze spotkania dają nam ogromną siłę, potęgują i wyzwalają jakieś niespożyte pokłady wibracji, przynależności. Przyjaźń przyszła małymi, drobnymi kroczkami. Malarstwo było celem nadrzędnym, więc żadna z nas nie spodziewała się, że tak właśnie potoczą się nasze spotkania. Zaczęłyśmy dużo malować, każda. Na tyle dużo, iż postanowiłyśmy pokazać innym jak spędzamy czas, jak,, pracujemy ze sobą i nad sobą. We trzy - z naszymi kolorami. Trzy barwy i my trzy. Trzy kolory mają za zadanie pokazać trzy skrajnie różne osobowości i trzy barwy, które nieprzerwanie od początku każdej z nas towarzyszą.

- Słyszę po tej wypowiedzi, że malarstwo jest dla was czymś więcej, niż zwykłą rozrywką.

Izabela Grzesiuk: Malarstwo jest dla nas potrzebą. Daje nam zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość. Uczy nas innej formy postrzegania, rozmowy z samą sobą i z otaczającym nas światem. Robi to bezinteresownie, tak po prostu. Jest nieodłączną częścią naszego istnienia. Jest małą chwilą, którą zamykamy w obrazach i do której możemy za jakiś czas wrócić.

- Jakie uczucia towarzyszą procesowi malowania?

Aneta Woźnialis: Na pewno bardzo różne. Myśląc nad tym pytaniem szukamy odniesienia. Skupimy się w tym momencie na pozytywnych, dobrych uczuciach. Przychodzi nam na myśl jedno z najpiękniejszych odczuć: beztroska. Takie samo uczucie, które towarzyszyło wszystkim ludziom, gdy byli jeszcze dziećmi. Uczucie braku ograniczenia, czystości odczuwania - takiej namacalnej, przenikającej umysł i ciało, powodującej niekontrolowany uśmiech. Tak, to najpiękniejsze, pozytywne uczucie.

- Żadna z was nie kształciła się w kierunku malarstwa. Czy to przeszkoda?

Anna Chrapowicka: Nie powiedziałabym, że to przeszkoda. Na pewno z pewnego punktu widzenia jest nieco trudniej. Wszystko, czego się uczymy, jest efektem ogromu pracy. Umiejętności zdobywamy same, co oznacza, że nikt nam nie podaje gotowych schematów. Zajmuje to dużo więcej czasu i zaangażowania. Zupełnie indywidualnie dochodzimy do tego samego, co nasi koledzy z przygotowaniem kierunkowym. I tak samo jak artyści akademiccy wiedzę czerpiemy z ogólnie dostępnych opracowań poświęconych malarstwu i sztuce. Ciągle uzupełniamy braki, w tej nauce uczestniczymy prawdziwie, z chęci. Jesteśmy otwarte na nowe rzeczy, doznania, co powoduje uwolnienie się z ogólnego sposobu doznań, myślenia dostępnego wszystkim.

- Pytanie laika: ile czasu powstaje obraz?

Izabela Grzesiuk: To zależy od mnóstwa czynników. Czasami są to bardzo długotrwałe, mozolne procesy, do których wracamy nieustannie, bo nie zgadzają się z tym co i jak chcemy przekazać. Cały czas zmienia się też podejście i koncepcje, które są w głowie. Ale zdarza się niekiedy, że obrazy powstają w przeciągu paru chwil - te proste w wyrazie, bez detali.

- Jakiej tematyki możemy spodziewać się podczas wystawy?

Anna Woźnialis: Na wystawie zobaczyć będzie można prace o różnej tematyce. Od portretu przez pejzaż, aż po abstrakcję. Mimo rozległej tematyki we wszystkich obrazach na pewno odnaleźć będzie można właśnie kolory, którymi się określamy.

- Dziękuję za rozmowę.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Artur #2706129 | 83.9.*.* 29 mar 2019 12:36

  Trzy wspaniałe dziewczyny i wspaniałe wypowiedzi. Gratulacje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages