Książkami chcą walczyć z nienawiścią

2019-03-28 14:01:44(ost. akt: 2019-03-28 14:03:22)
Rodzina Głowackich z Ełku w ramach akcji oddała już mnóstwo książek

Rodzina Głowackich z Ełku w ramach akcji oddała już mnóstwo książek

Autor zdjęcia: Fot. Organizator

"Nazywam się ełczanin" to projekt, który ma być ełcką odpowiedzią na mowę nienawiści. Polega na zbieraniu książek do aresztów śledczych i więzień w naszym regionie. W akcję zaangażowali się też lokalni dziennikarze.
Projekt "Nazywam się ełczanin" jest odpowiedzią na mowę nienawiści i nawiązuje do wydarzeń w Gdańsku. Akcję wraz z fundacją "Odpowiedzialni za marzenia" współorganizują redaktorzy lokalnych mediów i klubów sportowych. W akcję włączyła się także Magdalena Adamowicz, wdowa po śp. Pawle Adamowiczu.
Na czym polega inicjatywa? Na zbieraniu książek, które trafią do aresztów śledczych i więzień na terenie naszego województwa.

— Wiele osób w podejściu do więźniów zdaje się mówić swoją postawą: „Z tobą nie da się już nic zrobić”. Dobre spotkania, rozmowy, ciepłe gesty w stronę drugiego człowieka wnoszą bardzo często w życie innych niewyobrażalne zmiany. Bez względu na miejsce, status, położenie, każdy z nas zachowuje prawo do godności i człowieczeństwa. Bardzo łatwo wykluczyć, skrytykować, ocenić postępowanie drugiego człowieka, użyć agresji, znienawidzić, ale o wiele trudniej jest zaakceptować to, że ludzie są różni, że warto dać im szansę na zmianę. Książka, najpiękniejszy i najtańszy bilet do świata kultury to także swoisty pretekst do obcowania z drugim człowiekiem, także tym „innym” — mówi Monika Drobińska, organizatorka akcji. — Na Facebooku, w internecie, w rozmowach i zgiełku codziennym - agresja, ocenianie, wulgaryzmy. Tracimy czas w walce o swoją racje i słuszność punktu widzenia, a przez to...nic nie robimy! Agresja nie zmieni nic. Projekt jest odpowiedzią na minione wydarzenia z Gdańska, które powinny koncentrować naszą uwagę na tym co zrobić jeszcze się da, co zrobić można, bo czasu już nie cofniemy — dodaje.

Zgodnie z polskimi przepisami każdy zakład karny ma obowiązek prowadzenia biblioteki. Chociaż książki stanowią jedno z najskuteczniejszych narzędzie wspomagających proces resocjalizacji - służba więzienna nie ma środków na odnawianie przestarzałych księgozbiorów. W większości więzień biblioteki wyposażone są w stare, niekompletne zbiory. Książki natomiast mogą być szansą na zmianę postrzegania, mentalności i postępowania. Książka ma znaczny wpływ na tworzenie pozytywnych wzorów zachowań dostarczając więźniom motywacji do wypracowania pożądanego modelu postępowania.

Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę książek. Organizatorzy zbierają w szczególności książki dla osób dorosłych. Preferowane są pozycje wspomagające resocjalizację. Można też oddawać książki dla dzieci - zostaną one wykorzystane w areszcie śledczym w Suwałkach, gdzie trwa projekt mający pomóc w utrzymaniu więzi rodzinnych między dziećmi a przebywającymi w jednostkach penitencjarnych rodzicami.

Projekt „Nazywam się ełczanin ” współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Ełk.
źr. Fundacja Odpowiedzialni za Marzenia

TU MOŻESZ ODDAĆ KSIĄŻKI:
Radio 5 Ełk, ul. Małeckich 2
ul. Sikorskiego 5a/35 (bursa, MKS Mazur Ełk)
Zadzwonić - organizatorzy odbiorą książki od Ciebie - tel. 511 589 675
Wysłać na adres: ul. Nadjeziorna 23/54, Ełk

KSIĄŻKI TRAFIĄ DO:
Zakład Karny w Dublinach
Areszt Śledczy w Suwałkach
Areszt Śledczy w Giżycku
Areszt Śledczy w Olsztynie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Menelek-szpadelek #2705586 | 37.47.*.* 28 mar 2019 15:54

    Ja się nazywam Menelek - Szpadelek. Mam dla osadzonych w prezencie szpadelek. W ramach resocjalizacji proponuję tym szpadelkiem pomóc budować Via Carpatię i Via Baltikę, aby sie nam lepiej jeździło.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5