Niecodzienny pierwszy dzień wiosny w Internacie Zespołu Szkół nr 6 w Ełku

2019-04-01 10:39:24(ost. akt: 2019-04-01 10:39:38)

Autor zdjęcia: ALICJA TRACICHLEB - SALIK

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data symbolizuje też trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.
Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 roku było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku (od 2009 roku: Integrujące Stowarzyszenie Jeden Świat im. prof. Zbigniewa Religi). Aktualnie w Polsce obchody są organizowane przez wiele stowarzyszeń. Tego dnia organizatorzy zachęcają do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, w serduszka, w kwiatki, ....za kolano lub tuż przy kostce, mogą być też z różnych, niepasujących do siebie par. Na ten apel odpowiedzieli wychowankowie Internatu.

Jednak młodzież nie ograniczyła się tylko do okazania sympatii "ludziom niezwykłym" poprzez ekstrawaganckie podejście do swoich skarpetek. Dziewczęta zachęcały też swoich kolegów i koleżanki do zaangażowania się w akcję #LiniaProsta. Jej organizatorami są Telewizja Lifetime i Fundacja "Ja też". Każdy może się w nią włączyć, publikując na Instagramie zdjęcie swojej dłoni z narysowaną linią i wstawiając odpowiedni hasztag (#LiniaProsta). Pojedyncza bruzda dłoniowa to znak rozpoznawczy osób z zespołem Downa. Stąd wziął się pomysł na akcję malowania na dłoni linii prostej w geście solidarności i pomocy. Za każde zdjęcie opatrzone tym hasztagiem Lifetime przekaże złotówkę na rzecz Fundacji "Ja też" oraz projektu "Przystanek Szekspir".

Fundacja "Ja też" - jej misją są wszelkie działania na rzecz rozwoju, edukacji i integracji społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania, a w szczególności osób z zespołem Downa
Przystanek Szekspir – projekt realizowany we współpracy gdańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Fundacji JA TEŻ, którego celem jest przygotowanie dorosłych osób z zespołem Downa do pracy w Teatrze (czytaj więcej: https://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/przystanek-szekspir/).


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: AlicjaTS

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5