Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Nie wszyscy obcokrajowcy pracują legalnie

2019-04-05 10:11:07 (ost. akt: 2019-04-05 10:13:59)

Autor zdjęcia: WMOSG

W czasie ostatnich kontroli stwierdzono, że 176 spośród 1280 obcokrajowców pracowało u nas nielegalnie. W większości byli to obywatele Ukrainy zatrudnieni m.in. w powiatach olsztyńskim, mrągowskim i ełckim.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w pierwszym kwartale tego roku przeprowadzili 80 czynności kontrolnych legalności zatrudnienia cudzoziemców. Kontrolą objęto 1 280 obcokrajowców i stwierdzono, że 176 osobom powierzono pracę nielegalnie. W większości byli to obywatele Ukrainy zatrudnieni m.in. w powiecie olsztyńskim, mrągowskim i ełckim. Cudzoziemcy najczęściej pracowali nielegalnie na budowie, w zakładach produkcyjnych, przemysłowych oraz gastronomii. Stwierdzone naruszenia przepisów głównie dotyczyły powierzenia pracy cudzoziemcom na innych warunkach niż określone w zezwoleniach lub oświadczeniach.

Wobec 29 przedsiębiorców zostały wydane wyroki sądowe o ukaraniu karą grzywny na łączną kwotę prawie 70 tys. zł. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej nałożyli 41 mandatów karnych na kwotę ponad 9 tys. zł. Grzywny dotyczyły głównie niedopełnienia obowiązku informowania właściwych urzędów o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców. Ostatnie kontrole wykazały, że właściciele firm zapominają o tym obowiązku. Tak jak pracodawcy z powiatu mrągowskiego, którzy nie powiadomili wojewody i urzędu pracy o niepodjęciu pracy przez 40 obywateli Nepalu i 90 obywateli Ukrainy. Również przedsiębiorca z powiatu kętrzyńskiego nie dopełnił obowiązku informacyjnego wobec urzędu pracy w związku z niepodjęciem pracy przez 43 obywateli Ukrainy.

Straż Graniczna przypomina, że każdy właściciel firmy, który uzyskał zezwolenia na prace bądź oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom, ma obowiązek powiadomić wojewodę lub właściwy powiatowy urząd pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez obcokrajowca w określonym ustawą terminie. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi wykroczenia, za popełnienie których grozi kara grzywny nawet do 2 tys. zł.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olo #2710008 | 91.229.*.* 5 kwi 2019 16:07

    Ostatnio się kręcą w Prostkach.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages