Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Kuratorium: matury są bezpieczne

2019-04-18 12:54:59 (ost. akt: 2019-04-18 13:45:12)

Trwają kolejne rozmowy rządu ze związkami zawodowymi nauczycieli. Tymczasem Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty uspokaja maturzystów i mówi, że matury odbędą się zgodnie z planem.

Kończy się drugi tydzień strajku nauczycieli. Dzisiaj (18.04) toczą się kolejne rozmowy strony rządzącej z władzami ZNP. Tymczasem także w czwartek w swoim ełckim biurze poselskim konferencję prasową zwołał Wojciech Kossakowski. Posłowi towarzyszył wojewódzki wicekurator oświaty Wojciech Cybulski. Spotkanie zaczęło się od podziękowań za sprawne przeprowadzenie egzaminów po szkole podstawowej i gimnazjum.

— Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy dołożyli wszelkich starań, by te egzaminy odbyły się zgodnie z planem. Wszystkim zależało na tym, żeby odbyły się spokojnie. Tak się stało, ale to byłoby niemożliwe bez zaangażowania samorządowców, dyrektorów, kuratorium i tym nauczycieli, którzy zdecydowali się pomóc — powiedział Wojciech Kossakowski. — Wierzę w polskich nauczycieli, wierzę w to, że sytuacja niebawem rozwiąże się pozytywnie.

Wicekurator Wojciech Cybulski mówił natomiast o maturach, które w obliczu strajku stoją pod znakiem zapytania.

— Fala strajków gaśnie, kolejne szkoły zawieszają strajki i po świętach w wielu szkołach rozpoczną się zajęcia. Wiemy na chwilę obecną, że jesteśmy przygotowani na przeprowadzenie egzaminów maturalnych. Wiemy, że są takie głosy ze strony ZNP, które są niepokojące, bo nawołują rady pedagogiczne do nieklasyfikowania uczniów. Posiadam informacje z wczoraj, że rady klasyfikacyjne są przeprowadzane, takich szkół jest już około 80 (ok. 40 proc. w województwie - red.) na Warmii i Mazurach. Większość tych rad odbędzie się jednak 24 i 25 kwietnia. Nie ma podstaw prawnych do tego, żeby rady klasyfikacyjne się nie odbyły. Kolejna sprawa to oceny. Chciałbym uspokoić rodziców i nauczycieli. Prawo oświatowe precyzuje, że dyrektor szkoły wskazuje nauczyciela, który wystawi ocenę w przypadku, gdy nie może jej wystawić nauczyciel prowadzący przedmiot — powiedział Wojciech Cybulski.

Kurator odniósł się też do krążących w eterze informacji, że rok szkolny będzie przedłużony.

— Są szkoły, które na okres strajku formalnie zawiesiły zajęcia. W tej sytuacji zajęcia muszą być odpracowane. Ale w szkołach, gdzie nie ma zawieszenia, a są zorganizowane zajęcia opiekunce, to decyzja o odpracowaniu zajęć należy do dyrektora — powiedział.

Co z wynagrodzeniami nauczycieli za czas strajku?

— Płace to nie nasza kompetencja, to zadania regionalnych izb obrachunkowych. Chciałbym zaapelować do samorządowców, którzy publicznie mówią, że za strajk będą płacić. To rażące naruszenia prawa. Prawo o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi jasno i wyraźnie, że nie ma podstaw prawnych do płacenia nauczycielom za okres strajku — odpowiedział Cybulski.

Pełen zapis konferencji poniżej.

mro


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Darek #2720699 | 5.172.*.* 23 kwi 2019 08:52

  Nauczycielom matematyki polecam policzenie czy samorządy stać na płacenie za strajk. W ustawie budżetowej uchwalono ponad 50 mld subwencji oświatowej. Te gigantyczne pieniadze nie wystarczają nawet na płace dla polskich nauczycieli! Jeżeli komuś sie wydaje, że polskie samorządy znajdą miliardy na płace to mają rację. Wydaje im się. Jeszcze raz zapytam gdzie są nauczyciele matematyki? Policzyć ile samorzady musiałyby zapłacić aby nauczyciel dostał tyle co wczesniej. 1000 zł o jaki walczą litościwie pominę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. karolina #2720417 | 213.241.*.* 22 kwi 2019 07:38

  Jesteś pan zerem jak to kiedys powiedział pewien polityk,

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Antek #2719968 | 91.233.*.* 20 kwi 2019 10:44

  Bezczelne typy oderwane od koryta zarabiające po kilka razy więcej od nauczycieli będą wmawiać ludziom że kilkaset zł podwyżki ZA PRACĘ a nie dymanie i rodzenie się nie należy. Za to im się ku.. należało - jak wyraziła się pożal się Boże premier

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Anna #2719391 | 79.187.*.* 19 kwi 2019 08:36

  Cybulski, wicekurator, który dostał stołek , bo jest w Jednej jedynej słusznej partii

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Kononowicz #2719032 | 5.173.*.* 18 kwi 2019 14:14

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. bedą matury i wszystkie egzaminy, bedą wakacje i świeta, jedynie czego nie bedzie to podwyżek, hahahaha i bardzo dobrze, leserów sie nie nagradza :)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages