Wtorek, 12 listopada 2019. Imieniny Konrada, Renaty, Witolda

Fałszywki o bombach także w ełckich szkołach

2019-05-15 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-15 12:41:45)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W kilkuset szkołach w całym kraju nieznani jeszcze sprawcy próbowali zakłócić egzaminy maturalne informacjami o ładunkach wybuchowych. Takie alarmy były też w Ełku.

Ponad 700 szkół w całym kraju w pierwszym i drugim dniu matur dostało maile z ostrzeżeniem, że w ich murach zostały podłożone materiały wybuchowe. Alarmy były fałszywe. Zawiadamiający używali pseudonimów "islamista", "nauczyciel", "maturzysta" czy "euroentuzjasta". Szybko okazało się, że za alarmami stoją najprawdopodobniej użytkownicy jednego z "chanów", czyli internetowych forów, których użytkownicy bardzo często posługują się oprogramowaniem maskującym adresy IP. Sprawcy nie zostali jeszcze ujęci.

Internetowi trolle obrali sobie za cel także ełckie placówki. Z rozmów z powiatowymi urzędnikami wiemy, że zawiadomienia dotyczyły przynajmniej dwóch ełckich szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie nie zostali ewakuowani, ponieważ oczywistością było, że informacje są fałszywe. Tym niemniej jednak dyrektorzy uruchomili procedurę, powiadamiając o zdarzeniach policję.

— Prokuratura Okręgowa prowadzi nadzór nad śledztwem wszczętym w dniu 8 maja dotyczącym zawiadomienia o nieistniejącym zdarzeniu w dniach 6 i 7 maja mających zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób — mówi nam w rozmowie Robert Borkowski, rzecznik prasowy ełckiej komendy policji. — Z uwagi na prowadzone śledztwo nie mogę udzielić informacji, których konkretnie szkół w Ełku dotyczyły zawiadomienia. Aby upewnić się, że nigdzie nie ma niebezpieczeństwa, policjanci prowadzili działania minersko-pirotechniczne na terenie 8 ełckich szkół pod kątem podłożenia materiałów wybuchowych — dodaje.

W Ełku fałszywe alarmy na szczęście nie doprowadziły do zakłócenia przebiegu egzaminów maturalnych. Tak się jednak niestety stało w wielu szkołach, w których egzaminy musiały zostać opóźnione lub przełożone.

Jak zapewnił niedawno w komunikacie minister MSWiA Joachim Brudziński, rząd bardzo poważnie traktuje sprawę. Do wytropienia sprawców został powołany specjalny zespół śledczy zajmujący się ściganiem cyberprzestępczości.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JJ #2732904 | 89.228.*.* 15 maj 2019 21:36

    dziwne... niby nierząd zrobił wszystko, żeby można było wykryć sprawcę, trzeba było rejestrować karty... a tu taki zonk... nie potrafią znaleźć sprawców... hmmm

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages