Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Ełcki samorząd apeluje o budowę drogi S16

2019-05-22 11:37:48 (ost. akt: 2019-05-22 12:11:20)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Samorządy regionu są co do budowy S16 podzielone. Do zwolenników budowy drogi dołączył dzisiaj samorząd Miasta Ełku, wyrażając swoje poparcie w przegłosowanym jednogłośnie stanowisku rady miasta.

Droga krajowa numer 16 to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w naszym regionie, łączący zachodnią i wschodnią część województwa. O rozwój transportu od lat zabiegają politycy i samorządowcy z Warmii i Mazur. Po latach starań w końcu pojawiło się światełko w tunelu. W 2017 roku GDDKiA podpisała umowę na wykonanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego i koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo - Orzysz – Ełk.

Wykonawca, konsorcjum firm Europrojekt Gdańsk S.A. oraz Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem Sp. z o.o. przystąpił do wyznaczania możliwych wariantów przebiegu trasy ekspresowej przez nasz region. Sam koszt dokumentacji to niemal 13 milionów złotych. W toku prac wyznaczono aż 41 wariantów przebiegu drogi. W tej chwili pozostały tylko trzy. I wszystkie z nich zakładają pominięcie biegu dotychczasowej DK16.

S16 miałaby przecinać kilka miejscowości i wbiegać do Ełku od północy - przy obwodnicy łącząc się z wylotem na DK65 w stronę Olecka i Gołdapi. Po drodze powstałby jeszcze węzeł w Chrzanowie (gmina Ełk). Jak tłumaczą projektanci, taki planowany przebieg trasy, kompletnie pomijający obecną DK16, wynika z niemożliwości technicznych poszerzenia istniejącej drogi. Wykonawca musiał poszukać rozwiązania, które w sposób jak najmniejszy oddziała na mieszkańców i środowisko, bo część planowanej S16 przebiegać ma przez europejski obszar chroniony Natura 2000.

Koncepcja budowy drogi wywołuje kontrowersje. Przeciwko takiemu kształtowi drogi opowiedziały się niektóre organizacje pozarządowe związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Dezaprobatę wyrażają też wprost niektóre samorządy z Warmii i Mazur. Do przeciwników budowy drogi ekspresowej należą m.in. radni z Mrągowa i Rynu, czy władze Mikołajek. Zaznaczają przy tym, że remont jest konieczny, ale droga powinna pozostać regionalna — tak, by nie zniszczyć mazurskich walorów turystycznych i nie umiejscowić w sercu regionu drogi tranzytowej o ciężkim natężeniu ruchu.

Po drugiej stronie stoją inne samorządy. Poparcie dla budowy drogi S16 wyraziła niedawno rada miejska Grajewa. Dziś (22.05) do zwolenników dołączył samorząd miejski Ełku, który w stanowisku przegłosowanym przez wszystkich 23 ełckich radnych oświadcza:

— Realizowana od lat budowa odcinków drogi (ekspresowej - red.) nr 16 w ramach kolejnych etapów inwestycji przyczynia się do rozwoju całego obszaru województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności subregionu ełckiego. Ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zmniejsza wykluczenie komunikacyjne regionu. Inwestycja ta stanowi ogromną szansę dla mieszkańców, ale również turystów i inwestorów. Jej realizacja, a w szczególności wybór wariantów inwestycji powinna odbywać się na zasadach zrównoważonego rozwoju.

W sposób szczególny priorytetowo powinno być brane pod uwagę dziedzictwo przyrodnicze Mazur, uwarunkowania społeczne, przyczyniając się do rozwoju społeczności lokalnych, poprawiać bezpieczeństwo i wspomagać wzrost gospodarczy — czytamy w stanowisku.


Stanowisko Rady Miasta Ełku trafi na ręce parlamentarzystów Warmii i Mazur oraz dyrektora GDDKiA w Olsztynie Mirosława Nicewicza.

Przypomnijmy, że niedawno GDDKiA unieważniła przetarg na budowę ekspresówki na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. Powodem były zbyt wygórowane ceny w ofertach wykonawców. Jak zapewnia GDDKiA, "obecnie podejmowane są wszelkie działania w celu możliwości podjęcia się ponownego wyłonienia wykonawcy".

http://m.wm.pl/2019/05/orig/zrzut-ekranu-2019-05-22-o-12-08-38-551775.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (52) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pilecki #2749177 | 37.47.*.* 18 cze 2019 19:42

  Dlaczego niektórzy na odpowiednich stanowiskach przekładają interes ekonomiczny Rosji nad życie mieszkańców Mazur ????

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Załogant #2737695 | 37.47.*.* 24 maj 2019 17:50

  Stop terrorystycznej s16

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tomek #2737273 | 81.190.*.* 23 maj 2019 21:30

  A ja kiedy pojadę porzadna drogą z Ełku do Mragowa? Do swojej dziewczyny

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. taka prawda #2737172 | 80.52.*.* 23 maj 2019 17:44

   co wy za brednie piszecie? który warszawiak przyjeżdża do ełku S16? którędy? wypowiadają się ci co na giełde wyjadą w niedzielę i im S16 może być jak jest. ja chcę bezpiecznie i w godziwych warunkach móc dojechać do stolicy województwa czy na morze. wisi mi jakies przydrożne drzewo, czy dwa. w to miejsce można zasiać milinoy w odpowiednich miejscach. normalnie 3 świat, wszystko na nie. najlepiej to wszystkiego zakazać i nic nie robić.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. a komuch #2737136 | 86.29.*.* 23 maj 2019 16:37

   komu te drogi potrzebne ?, my se coś skłusujem a i od letników z Warszawy coś kapnie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (52)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages