Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Ełckie sklejki do likwidacji - 221 osób straci pracę

2019-07-05 14:04:35 (ost. akt: 2019-07-05 14:11:37)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Jeden z większych ełckich zakładów pracy z wieloletnią tradycją zostanie zamknięty. Cała załoga licząca 221 osób będzie musiała poszukać sobie nowej pracy. Od początku lipca pracownicy otrzymują już wypowiedzenia.

Likwidowany zakład istnieje od 1911 roku. Po wojnie zakład należał do państwa. Grupa Paged Sklejka przejęła fabrykę w Ełku przy ulicy Przemysłowej w 2002 roku. Był to jeden z trzech krajowych zakładów Grupy Paged, obok tych w Piszu i Morągu. Sklejki posiadają także zakład w Estonii.

Jakkolwiek decyzja wydaje się nagła i zaskakująca, to pracownicy zakładu wcześniej mówili o tym, że zapowiedzi takiego rozwiązania pojawiały się już wiosną tego roku. Od tego czasu zaczęły się problemy firmy, jak np. trwający kilka tygodni przestój w produkcji.

Obecna decyzja o likwidacji ełckiego oddziału przedsiębiorstwa tłumaczona jest tym, iż na rynku jest nadpodaż tego produktu. Firma chce także zoptymalizować proces produkcji.

Od początku lipca pracownicy otrzymują wypowiedzenia umów o pracę. Ponieważ z dnia na dzień zatrudnienie traci cały personel zakładu liczący 221 osób, nasuwa się pytanie, jak tak duża grupa ludzi odnajdzie się na nowo na lokalnym rynku pracy? Przecież wielu pracowników było związanych z ełckimi "sklejkami" od wielu lat i mają ściśle wyspecjalizowane kwalifikacje zawodowe.

Grupa Paged zaoferowała przeniesienie pracowników z Ełku do oddziału firmy znajdującego się w odległym o około 50 km Piszu. Problemem może okazać się nagła zmiana miejsca pracy, bo wielu zwalnianych pracowników na co dzień mieszka na stałe wraz z rodzinami w Ełku.

Personel fabryki może także zostać wchłonięty przez lokalne firmy. Niektóre chcą zatrudnić pracowników likwidowanego zakładu - w grę wchodzą zatrudnienia indywidualne a nawet grupowe. Ale pomoc może także nadejść spoza miejscowego rynku pracy.

Tutaj konkurencją dla lokalnych pracodawców może okazać się stocznia Ślepsk koło Augustowa, która wabi zwalnianych ełczan w swoje progi korzyściami, w tym dopłatami do dojazdów. Rozwijający się zakład jest gotowy przyjąć nawet setkę pracowników likwidowanych "sklejek".

Jak się dowiedzieliśmy, również władze miasta próbują pomóc zwalnianym pracownikom w znalezieniu nowego zatrudnienia.

Pomoc zaoferował także Powiatowy Urząd Pracy. Dyrektor Dariusz Kuprewicz spotkał się z potencjalnymi pracodawcami i dysponuje listą zakładów, które wyraziły gotowość zatrudnienia u siebie pracowników ełckich "sklejek". Jest ich 5, w tym firmy budowlane.

— Informujemy zwalnianych pracowników o tym, jak zarejestrować się w urzędzie pracy, jakie przysługują im zasiłki oraz możliwe świadczenie przedemerytalne — mówi Dariusz Kuprewicz.

A jak całą sytuację odbierają zwalniani pracownicy?
— Mówiąc szczerze to jakoś szczególnie się nie zamartwiam. Pracowałem w zakładzie kilka lat i chętnie odpocznę od pracy fizycznej, tym bardziej, że dostanę odprawę — mówi Wojciech, jeden ze zwalnianych mężczyzn.

— To była raczej monotonna praca, ale zawsze praca. Teraz będę musiał szukać sobie czegoś nowego, a młody już nie jestem. Może być trochę trudno — nie ukrywa rozczarowania decyzją o zamknięciu zakładu jeden z jego byłych już pracowników.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ABC #2759711 | 192.230.*.* 9 lip 2019 17:52

  Jakoś marnie w Ełku z pracą, i chyba coraz marniej. Kolejny sygnał dla młodych, by szczęścia szukać gdzie indziej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja ne rosume #2758413 | 81.190.*.* 6 lip 2019 23:58

  WTF? Od kiedy to tak? "decyzja o likwidacji ełckiego oddziału przedsiębiorstwa tłumaczona jest tym, iż na rynku jest nadpodaż tego produktu."

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. o #2758370 | 5.173.*.* 6 lip 2019 21:20

  pis rządzi, a urząd pracy to niech się lepiej już zamknie, oni mają pracę tylko dla siebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Hrabia Dzieduszycki #2758341 | 87.205.*.* 6 lip 2019 20:03

   Za to Wasz Prezydent ścieżkę i most przymierza i dostatku zrobi za Wasze pieniądze

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomasz #2758175 | 83.31.*.* 6 lip 2019 11:23

   Przez 12 lat nie powstał żaden zakład w Elku. Niebawem będziemy po wyremontowanej na kredyt Ulicy WP. wiezli ja taczkach humorzastego. Żeby go po pędzić raz na zawsze z miasta. Dość tego nieróbstwa i nieudacznictwa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (31)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages