Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Mural z papieżem na pamiątkę jego wizyty

2019-07-07 11:18:29 (ost. akt: 2019-07-07 11:22:06)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

W Ełku, na elewacji jednego z bloków w sąsiedztwie ełckiej katedry, powstaje mural z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Dzieło powstaje z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy wizyty papieża w Ełku. Jednak zdania ełczan co do samego pomysłu są już podzielone.

W czerwcu tego roku minęło 20 lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Ełku. Na ówczesnym Placu Sapera i w jego okolicy, dokładnie 8 czerwca 1999 roku, zebrało się około 300 tysięcy wiernych, zarówno z Polski jak i z zagranicy, głównie z Litwy. Tego dnia papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą. Jest to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta.

Od tamtych wydarzeń minęło już 20 lat, jednak rocznica pielgrzymki papieża do Ełku wspominana i upamiętniana jest przez cały ten czas. W pierwszą rocznicę tamtych wydarzeń na placu odsłonięto pomnik Jana Pawła II. Jego autorem jest Czesław Dźwigaj. W kolejnych latach zmieniono nazwę placu. Obecnie nosi on imię właśnie papieża Polaka. W 2013 roku rozpoczęła się procedura związana z ustanowieniem Jana Pawła II patronem miasta. Pod wnioskiem, który wpłynął wówczas do ratusza podpisało się 4 144 ełczan. W 2014 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na podstawie uprawnień danych przez papieża Franciszka, uznała Świętego Jana Pawła II za patrona i orędownika u Boga prześwietnego miasta Ełku. Również od 2014 roku dzień 8 czerwca obchodzony jest jako Dzień Patrona Miasta Ełku – św. Jana Pawła II.

W tym roku główne uroczystości rocznicowe związane z pielgrzymką papieża do Ełku odbyły się również na początku czerwca. Ale na tym się nie zakończyły. Na jednym z bloków - przy ulicy Kościuszki 12 - sąsiadującym z ełcką katedrą, powstaje mural z wizerunkiem papieża Polaka. Prace nad nim jeszcze trwają, ale już widać co będzie przedstawiał. Obok wizerunku Jana Pawła II znajduje się biała gołębica - od pierwszych wieków chrześcijaństwa główny ikonograficzny symbol Ducha Świętego. Umieszczony zostanie napis "Odwagi, nie lękajcie się". Poniżej zobaczymy rzekę i pływające na niej łódki. Będzie to nawiązanie do Ełku i rzeki Ełk, która sąsiaduje z ełckim placem, na którym papież odprawił mszę.

Mimo że prace nad muralem jeszcze się nie zakończyły, już budzi on skrajne emocje. Począwszy od słów uwielbienia i zachwytu, po oskarżenia o zbyt dużą ingerencję kościoła w przestrzeń publiczną i życie prywatne. Oto kilka komentarzy naszych internautów.

- Jak dla mnie super pomysł, Mistrzostwo Świata - uważa Paweł Dubowski.

- Bardzo piękny - ocenia Lucyna Bielska.

Wśród komentarzy te pozytywne stanowią większość, ale nie da się ukryć, że nie brakuje też i tych negatywnych.

- Wykonanie cudne, naprawdę.. ale nie za dużo już papieża w tym mieście? Plac Jana Pawła II, pomnik, ulica, patron, a teraz jeszcze mural. Nie wszyscy ełczanie są katolikami i nie wszyscy uważają Jana Pawła II za tak wysoko honorową osobę. Niedługo jeszcze autobusy z jego wizerunkiem zaczną jeździć.. "Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dla ludzi" - komentuje Julita Kratyńska.

- Jeszcze chwila i będą składane tam wieńce i odbywać się będą kółka różańcowe. Zostanie zamknięty plac i powstanie kapliczka. Czyż to nie przesada, sam papież mówił "Przebudźcie się" Po co nadwyrężać jego pamieć? Czyż nie wystarczy pomnik? - pyta się Ania Sowul Majewicz.

Jak zauważają również ełczanie, szkoda, że ten mural nie powstał wcześniej i nie został zaprezentowany podczas rocznicy 8 czerwca.

Mural z papieżem to już kolejne tego typu dzieło upamiętniające ważne wydarzenia. Jesienią ubiegłego roku na elewacji kamienic przy ulicy Wojska Polskiego 1 i 1A z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstał patriotyczny mural z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego i żołnierzy polskiej kawalerii. również w ubiegłym roku na jednej ze ścian bloku przy ulicy Świackiego Sępa 1 w Ełku powstała grafika ukazująca symbol kolei - parowóz Ty2-1258. Był to swego rodzaju hołd w stronę kolejarzy i kolejnictwa, którym kiedyś żył Ełk.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2760458 | 5.172.*.* 11 lip 2019 08:52

  Cybula też będzie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kB #2760457 | 5.172.*.* 11 lip 2019 08:51

  Cybula też będzie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. drab #2759323 | 62.227.*.* 9 lip 2019 06:14

  W protestanckim Ełku takie rzeczy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

  1. AntoniKosiba #2759300 | 5.173.*.* 9 lip 2019 00:37

   Szkoła fałszu, obłudy, hipokryzji, szalbierstwa i cynizmu; konsekracja dla pedofili i "parówiarzy", trzepiących swoich kapucynów pod sutanną.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. W Olsztynie by się taki przydał #2759289 | 46.166.*.* 8 lip 2019 23:49

   Prawdziwe autorytety nie mają łatwo w czasach dobrobytu... Młodzi siedzący niczym zombie od rana do nocy w smartfonach, mają dziś za autorytety patostreamerów z youtube, większość nawet nie byłaby w stanie pojąć, przesłuchać ze zrozumieniem przeciętnej homilii JP2. W Olsztynie, mieście postkomuny, lgbtizmu i innych ideologicznych rzeżączek przydałoby się trochę murali z prawdziwymi autorytetami.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (31)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages