Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Młodzi szturmują bramy wojska. Ełcka WKU przeżywa oblężenie

2019-07-11 13:01:32 (ost. akt: 2019-07-11 13:23:39)

Autor zdjęcia: Maciej Chrościelewski

WOJSKO\\\ Coraz więcej osób składa wnioski o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej, które cieszą się dużym powodzeniem zwłaszcza wśród młodych ludzi. Ponadto MON rusza z szeregiem akcji, które pozwolą zapoznać się, jak wygląda służba.

Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców Ełku i okolicznych powiatów. Nabór do Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczął się 4 kwietnia 2018 roku. MON liczy na to, że w formacji znajdzie się ok. 4 tys. żołnierzy. Ełcka WKU procedurę powoływania do Terytorialsów rozpoczęła w maju zeszłego roku. W sobotę, 6 lipca w szeregi WOT dołączyło 29 osób.

Obecnie w naszym województwie pełni służbę już ponad 300 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z powiatów ełckiego, piskiego i oleckiego, w tym 60 kobiet. Ministerstwo Obrony Narodowej ma także coś ciekawego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów, a także nauczycieli. Mowa o programie "Wakacje z WOT", który polega na przejściu w trakcie wakacji 16-dniowego szkolenia zakończonego egzaminem ze zdobytej wiedzy oraz złożeniem przysięgi wojskowej. Major Jan Suwara z ełckiej WKU mówi, że WOT cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodzieży.

- W okolicach wakacji przyjęliśmy dużo wniosków licealistów do programu "Wakacje z WOT", a 6 lipca Terytorialsami zostało kolejnych 29 osób - tłumaczy major Suwara.

Zakończona za to została rekrutacja do Legii Akademickiej. Ochotnicy do Legii szkolą się obecnie w jednostkach i centrach szkolenia. Wojsko Polskie oferuje także inne drogi do zdobycia upragnionego munduru z orzełkiem.

- Zainteresowanie jest także innymi rodzajami czynnej służby wojskowej. Obecnie WKU przyjmuje wnioski do służby przygotowawczej w turnusie wrześniowym na potrzeby korpusu szeregowych. Chętnych jest bardzo dużo, ale posiadamy jeszcze wolne miejsca - dodaje przedstawiciel ełckiej Komendy.

Ponadto MON rusza od 13 lipca z kampanią "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", która umożliwia chętnym stanie się żołnierzem dosłownie na jeden dzień. Aż do 24 sierpnia, w każdą sobotę określone jednostki wojskowe przeprowadzą dla chętnych 9-godzinne szkolenie, podczas którego chętni do wdziania munduru będą mieli okazję przekonać się, czy służba w wojsku im odpowiada.

- W ramach prowadzonej przez MON od lipca kampanii "Zostań żołnierzem RP" WKU w Ełku będzie wystawiać w dniach 12-17 sierpnia tzw. "Mobilne punkty konsultacyjne w centralnych miejscach Ełku, Piszu, Olecka oraz Orzysza. Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać w nich informacje na temat przyjęcia oraz pełnienia różnych form służby wojskowej - precyzuje major Suwara.

WOT powstały dwa lata temu i są piątym obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Terytorialsi odpowiadają m.in. za prowadzenie działań obronnych wraz z regularną armią, podejmowanie samodzielnych akcji przeciwdywersyjnych oraz reagowaniem w trakcie kryzysów oraz klęsk żywiołowych.

Terytorialsi cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ służba w WOT umożliwia łączenie codziennej pracy z obowiązkami wojskowymi. Ponadto żołnierze WOT po 3 latach służby mają pierwszeństwo w przyjęciu do służby zawodowej.
W Ełku ma powstać batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jp #2762009 | 87.207.*.* 14 lip 2019 12:26

  Jak się nie przelewa to i w wojsko można się pobawić. Wartość militarna zerowa ale propaganda ma się dobrze, tylko dlaczego ta fanaberia tyle kosztuje?.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. edek #2761666 | 37.47.*.* 13 lip 2019 17:22

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ideę obrony terytorialnej mogą skrytykować tylko bezmyślne barany. To wojsko już się sprawdziło w wielu akcjach, a postępujące szkolenia i nabór coraz to nowych kadr spowoduje większą akceptację wśród opornych lewaków.

  1. adi #2761572 | 217.99.*.* 13 lip 2019 14:07

   zalosne ,wiekszosci ludzi kieruje sie tym,"ze nic sie nie robi"+emertyurka szybsza ,chyba nie o to chodzi ,zeby isc po najmniejszej lini oporu?czy chodzi?taki zawod to tak jak nauczyciel czy strazak ,policjant ,sluzba medyczna(kazdego szczebla) itp ,tu sie za ludzi odpowiada ,a n ie odjeba*** swoje i juz ,czasem trzeba tez dac cos od siebie(moze troche bardziej jak czasem) ,pzdr dla tych ktozi kazdego dnia daja z siebie wiecej niz musza

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages