Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

W Ekoludkach zgodnie z przyrodą

2019-07-22 11:15:28 (ost. akt: 2019-07-22 11:16:00)

Autor zdjęcia: Magda Kosak

W ramach projektu "Ekoludek" w harmonii z przyrodą dzieci wraz z nauczycielkami utworzyły w Przedszkolu kącik zielarski i ogródek warzywny.

Przedszkolakom z MPiŻ "Ekoludki" poznawanie przyrody dostarczało wielu możliwości przeżywania i rozszerzania wiedzy o tym co będzie dalej...co wyrośnie z nasionka? Jak rośnie pomidor i rzodkiewka? Najpierw bliżej dzieci poznawały nasiona wyżej wymienionych warzyw, poznawały też rzeżuchę, pomidora, paprykę, sałatę, koper, szpinak , lubczyk oraz wiele kwiatów. Potem je wysiewały do skrzyneczek. Czynności sprawiały wychowankom wiele radości i wzbudzały wiele emocji.

Pojemniki ustawiły na parapecie okiennym. Najszybciej wzrastały kwiaty. Dzieci przeniosły je na rabatki wokół przedszkola. W następnych dniach dzieci posadziły cebulę. Codziennie troszczyły i dbały o wspólnie założony „zielony kącik”. Sześciolatki zraszając koneweczką kiełkujące rośliny z ciekawością obserwowały zachodzące zmiany. Uprawy szybko dojrzewały, dzieci pozyskały nowalijkę – szczypior, sałatę i rzodkiewki. Wychowankowie zauważyli wiele związków i zależności przyczynowych. Zjawisko wzrastania roślin, następowało powoli. Ale dzięki trosce i opiece dzieci „Zielony kącik” w końcu zaowocował świeżymi nowalijkami.

Z chwilą nadejścia ciepłych dni, ekologiczna okienna uprawa częściowo została przeniesiona do przedszkolnego warzywnika. Tu dzieci posadziły sadzonki papryki czerwonej i pomidora wysiały ogórka. Przeniosły z parapetu okiennego też sałatę . Później wysiały do gruntu rzodkiewkę. Systematycznie podlewały warzywny ogródek, z ciekawością podglądały zmiany.

Po upływie wielu dni nastąpiła wielka radość, gdyż dzieci zauważyły taki wzrost upraw, który pozwolił im spróbować jak smakuje sałata, rzodkiewka i szczypior. Na degustację zapraszaliśmy inne grupy sześcioletnie. Przedszkolaki dowiedziały się, że samodzielna uprawa jest bardzo przyjemna a przede wszystkim zdrowa. Realizacja projektu „Ekoludek w harmonii z przyrodą” wzbudzała duże zaangażowanie wszystkich sześciolatków. Dzieci wspólnie planowały działania i samodzielnie uprawy sadziły, pieliły i pielęgnowały. Cieszyły się z uzyskanych efektów bo było smacznie, zdrowo i kolorowo.

Bożena Chomik, Barbara Rusak i Magda Kosak

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Kosak3

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages