Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Bohaterskie zachowanie strażaka "po służbie" – uratował życie tonącym dziecku i matce

2019-07-30 16:23:59 (ost. akt: 2019-07-30 16:56:02)

Autor zdjęcia: Natalia Samorajczyk

W poniedziałek przed południem wózek z przypiętym do niego dzieckiem zjeżdża do Jeziora Ełckiego. Zrozpaczona matka wzywa pomocy i rzuca się do wody. Sama nie umie pływać. Jedyną osobą na promenadzie jest w tamtej chwili Grzegorz Ramotowski.

Kiedy wózek z dzieckiem wpadł do wody, Grzegorz Ramotowski był jedyną osobą na promenadzie. Biegał – bo lubi, dla zdrowia, dla utrzymania formy. W uszach miał empeczwórkę, nie słyszał krzyku.

Dostrzegł jedynie wózek toczący się w kierunku wody i biegnącą za nim, wymachującą rękami kobietę. Bez chwili zastanowienia rzucił się na pomoc, choć w tamtym momencie brakowało mu około 200 metrów do samego miejsca dramatu.

Gdy dobiegł do krytycznego punktu, miał do uratowania już dwa życia – przypięte do wózka dziecko i matkę malucha, która w instynktownym i rozpaczliwym odruchu jako pierwsza wbiegła do wody. Sama nie umiała pływać.

– Włączył mi się automat. Widziałem, że dzieje się coś nienaturalnego. W pierwszej kolejności myślałem oczywiście o dziecku. Jezioro w tamtym miejscu jest głębokie, sam nie czułem gruntu pod stopami. Co gorsza, matka dziecka również zaczęła się topić i bezwiednie chwytała mnie w próbie ratowania własnego życia – tłumaczy nam pan Grzegorz.

Ludzie zaczęli się schodzić dopiero, gdy zorientowali się, że wydarzyło się i dzieje coś zagrażającego ludzkiemu życiu.
– Próbowałem jak najszybciej wydostać się z wody. Jeszcze w jeziorze udało mi się wykonać u dziecka 3 – 4 uciśnięcia klatki piersiowej. Przekazałem wtedy malucha innym świadkom zdarzenia i zacząłem ratować matkę – relacjonuje starszy aspirant Straży Pożarnej w Ełku.

– Kobieta "pływała" jak spławik – szła na dół, odbijała się, wyłaniała z wody, chwytała powietrze, na pewno kilka razy tak zrobiła. No ale ja nie mogłem dwojgu na raz pomóc. Musiałem wybrać – albo jedno, albo drugie – "tłumaczy się" Grzegorz Ramotowski.

Zgodnie z relacją pana Grzegorza już na brzegu konieczna była kontynuacja sztucznego oddychania u malca. Dziecko po prostu nie oddychało. Szczęśliwie szybko zaczęło nabierać różowych kolorów, płakać, z czasem stawało się coraz spokojniejsze.

Matka malca nie mogła normalnie oddychać z powodu ataku paniki, twierdziła, że się dusi. Strażak spokojnie wyjaśnił jej, co powinna robić, by zapanować nad swoim ciałem. Świadkowie dramatu wezwali pogotowie ratunkowe, które zaopiekowało się kobietą z dzieckiem.

Jak się okazuje, wezwanie zaopatrzonej w profesjonalny sprzęt pomocy także nie było łatwe. Przypadkowi przechodnie byli turystami i nie potrafili dokładnie określić, gdzie się znajdują. Szczęśliwie wszystko się udało.

W ten sposób strażak i ratownik medyczny z Ełku w jednym stał się bohaterem. Nawet jeśli nie chce.
– Każdy, kto by był na moim miejscu, by tak zrobił – mówi nam Grzegorz Ramotowski.

Jest lekko onieśmielony i sprawia wrażenie zmęczonego szumem medialnym wokół niego. Nie rozumie, dlaczego nagle wszyscy do niego dzwonią, chcą się spotkać, robić zdjęcia.
– Lubię swoją pracę. Ją się po prostu wykonuje: działanie, nie roztrząsanie. Czuję się dobrze, młodo, mam chęć pomagania – wyjaśnia z uśmiechem na twarzy pan Grzegorz.

Jest strażakiem od 20 lat. Mógłby już przejść na emeryturę, ale nie chce. Dodatkowo pracuje jako ratownik medyczny w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy Szpitalu Wojskowym w Ełku.
– Bycie strażakiem umożliwiło mi zdobycie kwalifikacji ratownika medycznego. Komendant zezwolił mi nabierać doświadczenia jako ratownik, by móc udzielić profesjonalnej pomocy w sytuacji, kiedy straż pożarna przyjeżdża jako pierwsza na miejsce zdarzenia – tłumaczy ełcki strażak-bohater.

To pierwsze tego typu zdarzenie w życiu Grzegorza Ramotowskiego. Koledzy z jego jednostki mają jednak za sobą podobne historie. Około dwa lata temu jeden z nich uratował życie dławiącemu się w supermarkecie dziecku.

Grzegorz Ramotowski ma żonę i dwoje dzieci – jedno dorosłe, drugie prawie. Strażak, zapytany o podejście rodziny do jego zawodu, wyjawia nam.
– Nigdy o tym nie rozmawialiśmy. Po prostu żyjemy, działamy. Rodzina rozumie, że jestem strażakiem, że zdarzają się ekstremalne sytuacje – mówi pan Grzegorz.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. J23 #2770248 | 5.173.*.* 31 lip 2019 15:38

  Brawo za odwagę wszystkimi którzy pomagali. Powinniśmy pokazać ich razem to są bohaterowie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. donald-graf-von-thusk-und-hohenstein #2770244 | 5.173.*.* 31 lip 2019 15:25

  Mama w necie - dziecko w wodzie tonie. Pewno na FB zaraz umieściła zdjęcia. Niestety to jest porażające !!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Turbo #2770241 | 46.170.*.* 31 lip 2019 15:20

  Barwo Panie STRAŻAK !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nc #2770170 | 79.190.*.* 31 lip 2019 12:52

  WIEEEEEEEEEELKI SZACUN

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Józek #2770063 | 89.228.*.* 31 lip 2019 09:42

  Jak można pozwolić żeby wózek z dzieckiem toczył sie do jeziora?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (23)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages