Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Kompania zamiast batalionu - do Ełku wraca wojsko

2019-08-08 17:40:33 (ost. akt: 2019-08-08 17:47:45)

Autor zdjęcia: Wojska Obrony Terytorialnej

Po 24 latach do Ełku na dobre powracają żołnierze. Będą to Wojska Obrony Terytorialnej. W mieście miał stacjonować batalion, ale finalnie powstanie kompania saperów. Zajmą oni stare koszary za osiedlem Konieczki, przy ul. Dolnej.

Ostatnio na naszych łamach informowaliśmy, że coraz więcej osób odwiedza ełcką WKU, aby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Teraz mamy kolejną wiadomość – wiemy dokładnie, gdzie będą stacjonować ełccy Terytorialsi, ilu ich będzie i w jakiej formacji będą zgrupowani.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Szczególną rolę WOT ma odgrywać przy wschodniej granicy państwa. Dlatego brygady powstały już w kilku województwach m.in. w podlaskim, podkarpackim, czy lubelskim. Jest też brygada warmińsko-mazurska. Na początku tego roku plany mówiące o obecności Terytorialsów w Ełku były zakrojone na szeroką skalę. Miał powstać 44. Batalion Lekkiej Piechoty WOT oraz dwie kompanie – wsparcia oraz saperów.

Ełcki batalion byłby kolejny w naszym województwie po tych w Giżycku, Olsztynie, Morągu i Braniewie. Tym samym do naszego miasta po 24 latach nieobecności miało powrócić wojsko. Teraz już wiemy, że w Ełku będzie tylko kompania saperów.

– Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2 000 Terytorialsów, z czego ponad 300 żołnierzy OT to mieszkańcy powiatów ełckiego, gołdapskiego, piskiego, oleckiego i węgorzewskiego. Część z nich służy w kompanii saperów w Ełku, a pozostali zasilają szeregi 41. Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku – poinformowała nas rzecznik prasowy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Monika Jabłońska-Buder.

Z racji okrojenia liczby ełckich Terytorialsów do kompanii, pojawia się pytanie, gdzie będą stacjonować? Pierwotnie MON zakładał wykorzystanie nieużywanych budynków na terenie 1. Szpitala Wojskowego oraz tych opuszczonych przez wojsko, na ulicy Dolnej. WOT dogadał się w tej sprawie z miastem i pozyskał niezbędną infrastrukturę.

W marcu tego roku okazało się jednak, że wstrzymano prace nad formowaniem jednostki w postaci batalionu. Decyzja taka zapadła w dowództwie i nie podano jej powodów. Wojsko w Ełku jednak będzie, tyle że "zredukowane" do wspomnianej kompanii saperów. Gdzie będzie ich siedziba i ilu ich będzie?

– Kompania saperów w Ełku docelowo będzie liczyła ponad 80 żołnierzy, a jej siedzibą będą budynki kompleksu koszarowego przy ul. Dolnej. Tymczasową siedzibą kompanii jest część budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ełku oraz 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie - Filia w Ełku – poinformowała nas Monika Jabłońska-Buder.

Rzecznik 4. WM Brygady Obrony Terytorialnej przedstawiła nam także nieco statystyk dotyczących Terytorialsów obecnych w naszym województwie. Analizy wskazują, że niemal połowa żołnierzy tej formacji to bardzo młodzi ludzie – takich, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat jest aż 45 proc. Średnia wieku Terytorialsów z województwa warmińsko-mazurskiego to 31 lat. Wśród ok. 2 tys. żołnierzy z naszego województwa znajdują się przedstawiciele przeróżnych zawodów, na co uwagę zwraca płk Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

– W naszych szeregach mamy blisko 2 tys. inspirujących, pełnych pasji ludzi: nauczycieli, uczniów, przedsiębiorców, prawników, ślusarzy, stolarzy, lakierników, kierowców, elektryków, technologów, żeglarzy, inspektorów, doradców i informatyków, ale także ratowników medycznych, pielęgniarki, księgowych, strażaków oraz rolników. Każdy z nich jest inny, mają różnorakie zawody, życiowe pasje, dążą do wyznaczonych celów i dopingują siebie nawzajem do działania. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno – służba. W naszych szeregach służą małżeństwa, rodzeństwa, nauczyciele z uczniami, pracodawcy i pracownicy oraz rodzice z pełnoletnimi dziećmi – dodaje dowódca.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. b.zawodowy #2781981 | 81.190.*.* 26 sie 2019 13:29

  A przed RUSKIMI nie uciekną na drzewa ? jakoś nie mam zaufania do umiejętnośći tych papierowych,niedzielnych żołnierzyków

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gość #2775452 | 37.248.*.* 11 sie 2019 12:11

   Każdą jednostkę WOT bez względu na wielkość należy wyposażyć w Święty Granat Ręczny z Antiochii (Księga Uzbrojenia, rozdział II, wersety od 9 do 21). Nikt Ojczyźnie naszej wtedy nie podskoczy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. szwej #2775286 | 176.221.*.* 10 sie 2019 23:47

    Już rok temu pisałem - 44 Batalion w Ełku to ch..., dupa i kamieni kupa! NIE BYŁO - NIE MA - I NIE BĘDZIE! Wróć! Batalion będzie ale WIRTUALNY - z siedzibą w ..., a kto to już teraz wie, jak nawet z Giżycka ludzie spier...ją jak szczury z tonącego okrętu. Ale naiwnych nie brakuje - i zabawa trwa. No, ale propaganda działa w najlepsze - ZAPRASZAMY 15-17.08.2019 r. na pikniki z udziałem żołnierzy WOT. Będziemy rozdawać ulotki, ładnie się prezentować, opowiadać bajki itp.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. cool #2775169 | 83.9.*.* 10 sie 2019 17:48

    Nie oszukujmy sie idą tam tylko po kase.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Ppor #2775146 | 188.146.*.* 10 sie 2019 16:51

     Doskonale

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (25)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages