środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Animatorzy z liderami ożywią ełckie osiedla i zbliżą mieszkańców

2019-09-26 15:48:21 (ost. akt: 2019-09-28 09:57:19)

Autor zdjęcia: ESA "Stopa"

Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych "Stopa" rusza na ełckie osiedla. W najbliższym czasie pojawią się na osiedlach Północ I i Północ II. Animatorzy liczą na zaangażowanie mieszkańców. Wiadomo już, że chętni do współpracy są m.in. lokalni seniorzy.

Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych "Stopa" rusza z projektem aktywizacji mieszkańców osiedli Północ I i Północ II. Przez rok na tych dwóch osiedlach naszego miasta aktywni będą animatorzy, których celem będzie szeroko pojęte zaktywizowanie lokalnej społeczności. Szefostwo "Stopy" liczy także na to, że praca z mieszkańcami obu osiedli pozwoli wzmocnić międzyludzkie relacje i zbliżyć ich do siebie.

– Nasi animatorzy na osiedlach Północ I i Północ II będą pracować z mieszkańcami metodą animacji społecznej wypracowaną m.in. przez nasze stowarzyszenie w ramach Forum Animatorów Społecznych Warmii i Mazur. To organizacja, która skupia branżę animacyjną w naszym województwie – mówi Piotr Omalecki, członek zarządu ESA "Stopa".

Stowarzyszenie „Stopa” jest bardzo dobrze znane niemal wszystkim ełczanom. Organizacja jest ceniona za swoją pracę na polu integracji i aktywizacji społecznej. Z perspektywy lat śmiało można powiedzieć, że przecierała szlak innym, młodszym stowarzyszeniom działającym w naszym mieście. To właśnie "Stopa" była pierwszym młodzieżowym ełckim stowarzyszeniem. Od momentu swojego powstania w 2005 roku ma na koncie setki zrealizowanych z sukcesem projektów.

Misją "Stopy" jest zmienianie naszego bliższego i dalszego otoczenia, wspieranie społecznej energii, partnerskiej współpracy między różnymi organizacjami oraz kreowanie i wspieranie liderów, dzięki czemu mogą oni pomagać rozwijać się i działać zaktywizowanym lokalnym społecznościom. Przez dłuższy czas „Stopa” niejako wycofała się z działalności w przestrzeni miejskiej i skupiła się na pracy na terenach wiejskich.
Teraz po sprawdzeniu swojej autorskiej i wypracowanej przez lata metody pracy, stowarzyszenie zamierza ponownie przypomnieć się ełczanom.

– Celem opracowanej przez nas metody jest aktywizacja społeczna mieszkańców wokół ich wspólnie zidentyfikowanych potrzeb lokalnych, tych najbliższych im w miejscu zamieszkania. Zamierzamy wraz z mieszkańcami zrobić dla nich coś konkretnego i fajnego – precyzuje Piotr Omalecki. – Chcielibyśmy, aby spojrzeli oni nieco szerzej, niż na przysłowiowe własne 4 kąty i pomyśleli, jak zagospodarować przestrzeń, w której żyją.
Przygotowania do projektu rozpoczęły się już w ubiegłym roku, a jest on realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Warmii i Mazur 2014-2020 współfinansowanego przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

– Przez kilka lat udoskonalaliśmy opracowaną przez siebie metodę. Pomysł nie wziął się z kapelusza, mamy dokładny harmonogram, przeprowadziliśmy także research diagnostyczny, czyli np. zebraliśmy dane statystyczne i obserwowaliśmy te osiedla. Właśnie teraz, we wrześniu ruszamy z właściwą realizacją projektu – tłumaczy Piotr Omalecki.

Szanse na to, że projekt podjęty przez "Stopę" się sprawdzi są duże. Na os. Północ II prężnie działa grupa seniorów. Spotykają się oni w pomieszczeniach po zlikwidowanym domu kultury, który kiedyś działał w popularnym "Okrąglaku", budynku należącym do SM Świt. Jak powiedział nam członek zarządu "Stopy", stowarzyszenie jest już po rozmowach z lokalnymi liderami.

– Seniorzy na os. Północ II spotykają się przynajmniej raz w miesiącu i mają swoje wieczorki integracyjne. Wraz z nimi będziemy planować szereg działań. Wykorzystamy metodę pracy projektowej – animatorzy stworzą czasoprzestrzeń, w której mieszkańcy sami zadecydują co, kiedy i na jakich warunkach się wydarzy. Mamy potrzebne środki finansowe, a jedyną barierą, która może blokować inicjatywy mieszkańców to wymogi administracyjne – tłumaczy Piotr Omalecki.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja... #2796332 | 89.228.*.* 26 wrz 2019 21:18

    ostatnio mieszkańcy ul. dąbrowskiego 10 również wystąpiła o animatora i wiecie ze dostali!!!! można można wystąpcie o informację publiczną czy wspólnota z ww. ulicy dala takie wezwanie - prośbę... prezydent daje ANIMATORÓW I TU I TAM... można dawać wszędzie......

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages