Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Za nami rozstrzygnięcie III Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza

2019-10-06 11:45:03 (ost. akt: 2019-10-07 17:06:17)

Autor zdjęcia: MCH

W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku rozstrzygnięto III Międzynarodowy Konkurs Literacki im. S.Lenza. Na konkurs wpłynęło 80 prac. Gościem honorowym uroczystości była wdowa po pisarzu, Ulla Lenz.

Podsumowanie tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza i ogłoszenie jego wyników miało miejsce w sobotę (6 X) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku, o godz. 17.

W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 80 prac, w tym dwie zagraniczne (z Danii i Niemiec). Jury wyłoniło trzech laureatów oraz wyróżniło trzy najciekawsze prace. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Ełku oraz Fundacji Siegfrieda Lenza.

Biorą w nim udział autorzy utworów literackich, które uwzględniają kwestie „Małej Ojczyzny” i związane są z dialogiem międzykulturowym o charakterze społeczno-kulturowym, środowiskowym, ekonomicznym, jak i tożsamością mieszkańców danego regionu. Ponadto nawiązują do wątków związanych z szerzeniem wzajemnej tolerancji w duchu twórczości Siegfrieda Lenza.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu zgromadziła w MBP w Ełku grono licznych gości, w tym delegację z miasta partnerskiego Ełku, niemieckiego Nettetal i małżonkę Siegfrieda Lenza. Ulla Lenz wyczytała laureatów pierwszych trzech miejsc.

Zwyciężczynią III edycji konkursu została Patrycja Pelica, której praca utrzymana w formie opowiadania traktowała o losach pięciu osób różnego pochodzenia mieszkających na terenie Pomorza, w okresie przed wybuchem II wojny światowej – Żydów, Niemców oraz Polaków. Laureatka snuła wizje, jak każdą nich doświadczył następnie konflikt.

– Dziękuję Iwonie Adeszko za przeprowadzenie konkursu, jej zaangażowanie i klasę oraz za to, że zaprosiła do jury wybitnych pisarzy i poetów. Dziękuję również wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a nade wszystko gratuluję laureatkom i laureatom i pragnę już w tej chwili zaprosić na IV Międzynarodowy Konkurs Literacki im. Siegfrieda Lenza, który odbędzie się w roku 2020 – mówił prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz.

Rozstrzygnięcie konkursu zostało przeprowadzone w ramach tegorocznej edycji Nocy Bibliotek w Ełku, zorganizowanej pod hasłem ”Znajdźmy wspólny język”.

Siegfried Lenz urodził się w Ełku, a tytuł Honorowego Obywatela Ełku otrzymał w 2011 roku. Naszemu miastu i regionowi przysłużył się często opisując w swoich pracach życie przedwojennych Mazur. Największym międzynarodowym sukcesem pisarza okazała się zekranizowana później powieść, "Lekcja języka niemieckiego". Powieść została przetłumaczona na 19 języków. Dotyczy moralnych konfliktów w nazistowskich Niemczech. Honorowy Obywatel naszego miasta zmarł w 2014 roku.

Siegfried Lenz znany był ze swojej działalności na rzecz pojednania powojennych Niemiec z Polską i Izraelem.

PODSUMOWANIE:

I Miejsce – Patrycja Pelica "Ostatnie takie zdjęcie"
II Miejsce – Łukasz Barys "Ukraincy"
III Miejsce – Agnieszka Szygendowska "Mezuza"

Wyróżnienia otrzymali:

Aleksandra Błaszczyk "Jak wiatr sprzed Potopu"
Dorota Kotas "Bazar"
Dariusz Pylański "Genius loci"
Waldemar Paweł Pieńkowski "Ślady"

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie:

Marta Fox- powieściopisarka, poetka, eseistka
Michał Olszewski – dziennikarz, pisarz, publicysta
dr hab. ks. Jerzy Sikora – poeta, krytyk literacki, eseista
Iwona Adeszko – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. brawo #2800357 | 5.172.*.* 6 paź 2019 13:58

    Świetny konkurs. Ale gdzie mogę przeczytać nagrodzone prace? I kto został nagrodzony? Przecież nagród było więcej, a brak o tym informacji jak też o świetnym koncercie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages