Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

PKP wyremontuje nawierzchnię przejazdu na ul. Kolejowej

2019-10-10 11:02:31 (ost. akt: 2019-10-10 11:40:08)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Mieszkańcy Ełku skarżą się na fatalny stan nawierzchni przejazdu kolejowego na ul. Kolejowej. Zapytaliśmy władze PKP PLK czy o tym wiedzą i czy planują coś z tym zrobić. Wygląda na to, że przejazd zostanie wyremontowany.

Do naszej redakcji napływały maile, w których mieszkańcy Ełku skarżyli się na fatalny stan przejazdu kolejowego znajdującego się na ul. Kolejowej.

— Błagam was zajmijcie się sprawą przejazdu na ul. kolejowej który jest w tragicznym stanie, można zniszczyć auto, i może dojść do tragedii podczas nagłego hamowania, przejazd jest naprawiany za pomocą piachu, zasypuje się nim dziury, gdzie za kilka dni woda piach wypłukuje i jest jeszcze gorzej. Taki stan trwa już prawie rok. Nikt nie jest w stanie nic zrobić — pisze w mailu jeden z zaniepokojonych kierowców.

Rzeczywiście, nawierzchnia przejazdu nie wygląda najlepiej. Głębokie dziury są "zagrożeniem" dla samochodów, a próbujący ominąć je kierowcy zjeżdżają na środek jezdni albo wjeżdżają częściowo na chodniki po bokach jezdni. Ponadto fakt, że jego remontowanie polega, jak pisze jeden z naszych czytelników, na zasypywaniu dziur piachem, który następnie jest wymywany przez wodę, nie świadczy dobrze o zarządcy przejazdu.

Skontaktowaliśmy się z władzami PKP PLK S.A. i zapytaliśmy, czy wiedzą o podniszczonej nawierzchni, a jeżeli tak, to czy zamierzają rozwiązać problem z jego prowizorycznym i doraźnym remontowaniem. Oto, jaką otrzymaliśmy odpowiedź:

— Zgłosiliśmy wykonawcy modernizacji linii kolejowej nr 219 aby poprawił stan tymczasowej nawierzchni. Uczuliliśmy dodatkowo, aby w przyszłości regularnie monitorował stan dojazdu. Według deklaracji wykonawcy robót, do listopada planowany jest montaż docelowej – asfaltowej – nawierzchni. Dzięki temu kierowcy płynniej przejadą przez przejazd kolejowo-drogowy. Należy także zaznaczyć, że na przejeździe znajduje się znak stop, a stosowanie się kierowców do przepisów pozwala na bezpieczną jazdę — wyjaśnia Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK.

Kluczowe w powyższej odpowiedzi rzecznika są słowa "tymczasowej" oraz "docelowej". Dlaczego?

Otóż obecnie prowadzone są zakrojone na szeroką skalę prace związane z remontem linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno-Ełk. W czerwcu tego roku PKP informowały, że pasażerom już są dostępne perony w Piszu, Rucianem-Nidzie, Szerokim Borze i Kolonii, a na stacji w Szczytnie powstaje nowa konstrukcja. PKP pochwaliły się także budowanymi w Spychowie, Świętajnie i Jerutach peronami. Niestety remontowany odcinek linii kolejowej Pisz-Ełk zostanie oddany do użytku później, niż zakładano, a to właśnie w ramach prac na tym odcinku zostanie położona "docelowa" nawierzchnia felernego przejazdu, czyli mówiąc krótko - dopiero wtedy przejazd zostanie gruntownie i rzetelnie wyremontowany. Ełczanie pojadą nowym przejazdem dopiero w drugim kwartale przyszłego roku.

Przedstawiciele PKP twierdzą, że na tym dystansie niezbędne są dodatkowe prace, w postaci kompleksowej wymiany konstrukcji na dwóch mostach: w Piszu i Ełku, a zakres robót określiła specjalnie przeprowadzona ekspertyza.
Modernizacja linii kolejowej 219 Olsztyn – Ełk na odcinku Szczytno – Pisz – Ełk jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Po jej przeprowadzeniu znacznie ma się skrócić czas przejazdu pomiędzy Szczytnem i Ełkiem, z ok. 3 godz. do 1,5 godz. Prędzej dojedziemy także z Olsztyna do Ełku - podróż będzie trwała nieco ponad 2 godz.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2804165 | 5.172.*.* 15 paź 2019 11:09

  To jeszcze do geniuszy budownictwa : naprawcie przejazd pomiędzy ul.Sikorskiego i Łukasiewicza... Wydaje się, że pomiędzy torami to pas ziemi niczyjej. Piękne dziurowisko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. logo #2803004 | 83.5.*.* 11 paź 2019 13:13

  To jest własnie państwo PISu. Na wszystko brakuje, budowa nowych dróg praktycznie ustała, ale dostaliście pincetplus to jest za co samochody vnaprawiać tak więc zamknąć gęby i cicho siedzieć

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tutejszy #2802660 | 37.248.*.* 10 paź 2019 17:45

  Rewelacyjne tłumaczenie: "Ponieważ wymieniamy most w Piszu, nie możemy wyremontować przejazdu w Ełku". Brakuje tylko "Bo mamy jedną łopatkę, jedne grabki i jedno wiaderko".

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages