Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Jeże skorzystają na jesiennych pracach porządkowych

2019-10-21 10:43:54 (ost. akt: 2019-10-21 10:47:58)
jesień

jesień

Autor zdjęcia: pixabay

W Ełku rozpoczęły się jesienne prace na terenach zielonych. W tym roku ze względu na wprowadzenie nowych standardów kształtowania zieleni miejskiej, powierzchnia z której zostaną zgrabione liście zmniejszy się o ok. 20 %. To kolejny krok w kierunku działań ekologicznych w naszym mieście.

Poprzez zmniejszenie ilości zgrabionych liści parki i zieleńce zostaną wzbogacone w materię organiczną, która stanowi naturalny nawóz. Dzięki temu poprawią się warunki siedliskowe roślin, a także wpłynie to pozytywnie na wiele organizmów żywych, m.in. owadów i jeży, które wśród liści znajdują schronienie i pożywienie.

W miejscach mniej reprezentacyjnych, szczególnie tam gdzie z powodu ocienienia przez drzewa i krzewy nie rośnie trawa, liście nie będą wygrabiane. Zostaną także na rabatach bylinowych, pod krzewami oraz w miarę możliwości pod drzewami. Wyjątek stanowią liście kasztanowców, które będą usuwane i utylizowane ze względu na szerzącą się w ostatnich latach inwazję szkodnika tych drzew - motyla szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella).

Zmniejszenie zakresu prac przyczyni się do zaoszczędzenia środków, które zostaną przekazane na zakup cebulek krokusów.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kB #2810574 | 5.172.*.* 28 paź 2019 09:08

  Zastanawiam się tylko dlaczego często widzę panów z dmuchawami, którzy zdmuchują liście na trawniki, a za moment te liście wracają z każdym powiewem wiatru. Dobrym przykładem był sprzątacz (sytuacja sprzed weekendu), który walczył na skrzyżowaniu ul.Gdańskiej i Mickiewicza z liśćmi nawiewanymi na przejście dla pieszych - liście napierały z jednej, a on dzielnie walczył z dmuchawą z drugiej strony. Nawet w ferworze walki wyszedł na jezdnię. Czego się nie robi dla dobra ludzkości. Zgadnijcie co zrobiły liście... Wszyscy już mają dość tych dmuchaw - z rana słychać rzężenia silników, wzbijane są tylko tumany kurzu i pyłu, a liście i tak wracają na chodniki. Zabrakło grabi i worków? Dobrze, że ktoś w mieście się obudził i park miejski sprzątnięto "starą" metodą.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. X #2807581 | 89.228.*.* 21 paź 2019 16:53

  No właśnie korzystając z tematu podjętego przez dziennikarzy gazety. Tak sobie pomyślałem jako spacerowicz i rowerzysta a może tak tych Naszych tzw BEZDOMNYCH wykorzystać do sprzątania liści z terenu miasta. Oraz mieszkańców lokali komunalnych notorycznie niepłacących czynszu ale za to po obiadki do MOPS i kasę po zasiłki do Magistratu gonią jak trzeba.........

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkaniec Ełku #2807467 | 176.221.*.* 21 paź 2019 11:47

  Tak patrzę , że ekologiczne sprzątanie trawników jest okazja do nie usuwania /niesprzątania/ liści z chodników. Oby nikt nie wpadł na podobny pomysł w zimie ze śniegiem i oblodzeniem chodnik,ów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages