Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Śmierć w trakcie interwencji - sprawa, która parzy ręce prokuratury?

2019-10-21 19:07:55 (ost. akt: 2019-10-21 19:49:03)

Autor zdjęcia: OKO.press / rodzina zmarłego

W sierpniu informowaliśmy o podjętej w Ełku interwencji policji, w trakcie której doszło do zgonu 37-letniego mężczyzny. Sprawą zainteresowała się ponadto Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a teraz wracamy do niej my, ponieważ po przekazaniu jej do prokuratury w Augustowie wygląda na to, że trafi na biurka śledczych w jeszcze innym mieście. Dlaczego aparat sprawiedliwości przerzuca się nią, jak gorącym kartoflem?

Jak już pisaliśmy, w nocy z 13 na 14 sierpnia ełccy policjanci zostali wezwani z interwencją do jednego z miejscowych lokali. Mundurowych powiadomił mężczyzna, wobec którego podjęto później interwencję. 37-latek obawiał się, że zostały mu podane narkotyki w trakcie spotkania z poznaną kobietą – tak twierdzi jego rodzina. Mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy ponieważ bał się, że został znarkotyzowany, aby być łatwiejszym łupem dla złodziei, którzy chcieliby go okraść.

Na miejscu pojawił się niebawem radiowóz policji, a po chwili kolejny. Finalnie do lokalu została wezwana karetka pogotowia, której załoga stwierdziła zgon mężczyzny dzwoniącego wcześniej na numer alarmowy. Rodzina zmarłego mężczyzny twierdzi, że policja przyczyniła się do jego śmierci, o czym mają świadczyć obrażenia 37-latka. Ponadto śledczy badają także, czy z telefonu denata funkcjonariusze nie usunęli materiału wideo, jaki zarejestrowała towarzysząca wzywającemu policję kobieta.

Okoliczności, w jakich doszło do zgonu mężczyzny, są przedmiotem śledztwa prokuratury rejonowej w Augustowie. Siostra zmarłego złożyła zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy podejmujących interwencję. Teraz wygląda na to, że sprawa zgonu podczas interwencji policji będzie rozpatrywana przez jeszcze inną jednostkę – prokuraturę w Łomży.

Aby potwierdzić te informacje zwróciliśmy się bezpośrednio do Prokuratury Rejonowej w Augustowie. Co nam powiedziano?

– Sprawa ta jest prowadzona jeszcze przez naszą jednostkę, formalnie jest w naszych aktach, ale zostanie przeniesiona do Prokuratury Okręgowej w Łomży – tłumaczy Tomasz Milanowski z augustowskiej prokuratury rejonowej. Jednocześnie potwierdza nam, że śledztwo nadal jest prowadzone „w sprawie”, a nie przeciwko komuś – nikomu nie postawiono zarzutów.

Oznacza to, że śledczy nie planują na podstawie zebranego i zbadanego do tej pory materiału dowodowego postawić zarzutów mówiących o przekroczeniu uprawnień policjantom, którzy brali udział w feralnej interwencji zakończonej zgonem 37-latka.

Sprawą śmierci Tomasza Wróblewskiego zainteresowała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wystosowała do KWP pismo, w którym porusza sprawę interwencji policji i zgonu. Komenda odpowiedziała, że "wyjaśnianie okoliczności przedmiotowego zdarzenia jest traktowane priorytetowo".

Zapytaliśmy ełcką policję, czy funkcjonariusze obecni tamtej nocy na miejscu zdarzenia byli w jakikolwiek sposób po zdarzeniu urlopowani, czy może ubiegali się o pomoc psychologa.

– Funkcjonariusze normalnie pracują, pozostają w czynnej służbie i bez przerwy wykonują swoje obowiązki – mówi nam Agata Jonik z Komendy Powiatowej Policji w Ełku.

Wygląda więc na to, że wyjaśnienie sprawy leży teraz wyłącznie w gestii prokuratorów, którzy prowadzą/będą prowadzić sprawę interwencji zakończonej śmiercią mieszkańca Filipowa. Dlaczego w takim razie jest ona przerzucana do coraz to kolejnych prokuratur? Z Ełku trafiła do Augustowa, a teraz najprawdopodobniej znajdzie się w Łomży. Czyżby ktoś chciał, aby po drodze się rozmyła, a może ma… drugie dno i pośpiech nie jest tutaj wskazany?

Pojawiły się, niesprawdzone póki co, pogłoski mówiące o tym, że sprawa policyjnej interwencji w Ełku z 13 na 14 sierpnia być może łączy się pośrednio z głośną i świeżą akcją przeprowadzoną przez CBŚP wobec, jak twierdzi prokuratura, członków zorganizowanej grupy przestępczej, która czerpała korzyści finansowe z sutenerstwa – „prowadziła” 10 mieszkań na terenie Suwałk, Ełku, Augustowa i Białegostoku, w których kobiety świadczyły usługi seksualne.

15 października w Ełku antyterroryści zatrzymali 3 osoby, a w wyniku serii akcji znaleźli i zabezpieczyli 2 atrapy broni palnej, telefony komórkowe, nośniki pamięci, laptopy, dokumentację związaną w wynajmem lokali oraz inne przedmioty stanowiące obecnie materiał dowodowy w sprawie. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono blisko 100 tys. zł znalezione w mieszkaniach podejrzanych.

Jak obie sprawy miałyby się łączyć? Chodzi o kobietę, która towarzyszyła 37-latkowi, który w nocy 13 sierpnia wezwał policję do jednego z ełckich hoteli. Jak dokładnie miałaby się ona zazębiać z ostatnimi zatrzymaniami dokonanymi przez CBŚP możemy tylko dywagować.

MCH

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xxxx #2816233 | 93.105.*.* 8 lis 2019 17:02

  Policjanci byli uropowani i objęci psychologiem......a rodziny nawet nie zapytali o psychologa .....bo przecież im nie był potrzebny w danej chwili tylko policjantom bo ponieśli uszczerbek na zdrowiu.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kaylight #2808534 | 5.172.*.* 23 paź 2019 14:39

  Tak jak w tej gazecie, zechcą puszczą komentarz a zechcą lub ktoś im każe to wyrzucą lub nie puszczą, wszędzie demokracja...ale po naszemu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z policją nie dojdziessz do ładu #2808222 | 188.146.*.* 22 paź 2019 21:46

   Jak będą chcieli to umorzą, jak będą chcieli to sfałszują, jak będą chcieli to przekażą do sądu a sąd uniewinni. Tyle. Żyjemy w polsce.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. PPK #2808102 | 91.229.*.* 22 paź 2019 17:26

   IP komputera. Lokalizacja

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. siema #2807922 | 5.173.*.* 22 paź 2019 10:12

   Policjanci byli urlopowani

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages