Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Ełk uczcił 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

2019-11-11 19:25:07 (ost. akt: 2019-11-11 19:26:26)

Autor zdjęcia: MCH

Poranny seans filmowy, niepodległościowy bieg oraz atrakcje rodzinne i muzyczne – tak przebiegało w Ełku tegoroczne Święto Niepodległości. 101. Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zjednoczyła wszystkich ełczan, niezależnie od ich poglądów i pochodzenia.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zorganizowane w naszym mieście obfitowały w wiele atrakcji. Już o 9:00 rano można było obejrzeć w ECK-u film „Legiony”, a po seansie rozprostować kości biorąc udział w Biegu Niepodległości, który wystartował o 11:11 spod ełckiego ratusza. Dystans 3333 metrów złożony z trzech pętli przebiegły setki osób. Po odebraniu pamiątkowych dyplomów uczestnicy biegu mogli posilić się kosztują ciepłego żurku.

Kilkanaście minut po zakończeniu biegu, o 12:00, w Katedrze św. Wojciecha rozpoczęła się msza święta po której o godz. 13:00, spod świątyni pod urząd miasta ruszył uroczysty orszak. I właśnie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, o godz. 13.30 rozpoczęły się główne uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Otworzył je swoim przemówieniem prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz, a następnie zgromadzone pod ratuszem delegacje, w tym polityczne i kulturalno-edukacyjne, złożyły kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Nie zabrakło patriotycznych pieśni, w tym Mazurka Dąbrowskiego, jak i tradycyjnej salwy honorowej w wykonaniu żołnierzy.

Tegoroczne Święto Niepodległości w Ełku to także moc atrakcji. Całe rodziny doskonale bawiły się na Pikniku Rodzinnym „Smakujmy Niepodległość”, który rozpoczął się o 17:00, tuż po głównych miejskich obchodach. Fotobudka ze zdjęciami niepodległościowymi, pracownia kowala – to tylko niektóre atrakcje, które czekały na rodziców i ich dzieci. Wystąpiła także Miejska Orkiestra Dęta oraz chóry z „Perełki”, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz I LO w Ełku.

Wielu uczestników oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości odwiedziło później ECK, gdzie mogli zapoznać się z prezentacją polskich tańców, jak np. krakowiaka, mazura czy oberka. Również w ECK , o godz. 17:00 odbył się Koncert Niepodległościowy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obserwator #2817561 | 46.77.*.* 12 lis 2019 08:51

    Szanowny redaktorze salwe się oddaje ,a nie wykonuje, Wykonać to można skok przez konia.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages