Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Jest już nowy most kolejowy na rzece Ełk

2019-11-14 13:01:15 (ost. akt: 2019-11-14 13:02:05)

Autor zdjęcia: Mirosław Adam Sawczyńscy/Facebook

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Ełk-Pisz wciąż trwa. Wszystko z powodu wymiany dwóch mostów kolejowych. Jeden z nich, w Nowej Wsi Ełckiej, w tym tygodniu został posadowiony. Waży 160 ton czyli dwa razy więcej niż jego poprzednik.

Modernizacja linii kolejowej Ełk-Pisz-Szczytno miała zakończyć się w tym roku. Efektem prac miały być szybsze i wygodniejsze podróże ze Szczytna, w okolicy którego znajduje się m.in. regionalny port lotniczy, do Ełku. Pociągi pasażerskie na tej trasie mają jeździć z prędkością do 120 km/h, a czas przejazdu w relacji Szczytno-Ełk skróci się o połowę z ok. 3 godz. do 1,5 godz. Tym samym podróż z Olsztyna przez Szczytno do Ełku potrwa nieco ponad 2 godziny.

— Skorzystają mieszkańcy regionu warmińsko-mazurskiego, którzy szybciej dojadą do pracy i szkoły. Będzie dobra oferta dla turystów. Inwestycja zapewni łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych: Ruciane Nida oraz Pisz — przekonują przedstawiciele spółki PKP PLK.

Perspektywa ta, jak już pisaliśmy kilka tygodni temu, nieco się oddaliła. Co prawda na odcinku Szczytno-Pisz prace już się zakończyły. Na stacjach i przystankach m.in. Pisz, Ruciane Nida, Jeruty, Spychowo, Świętajno są nowe perony. Zmodernizowane obiekty zaoferują podróżnym lepszą obsługę. Po przebudowie są wyższe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne poruszanie się także po zmroku. Wygodę umożliwią nowe ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Zamontowane zostały także udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się: pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe.

Natomiast między Ełkiem a Piszem prace wciąż trwają. Na szczęście nie na całej długości trasy. Półroczne opóźnienie wynika bowiem z potrzeby wymiany dwóch mostów kolejowych. Jeden z nich znajduje się własnie w Piszu, a drugi w Nowej Wsi Ełckiej. Drugi z nich w tym tygodniu został już zastąpiony nowym. Przyglądanie się temu przedsięwzięciu było nie lada gratką zwłaszcza dla miłośników kolei. Nie mogło zabraknąć tam znanych wielu ełczanom i nie tylko Braci Sawczyńskich, pasjonatów i popularyzatorów kolejnictwa, którzy w tym roku obchodzą 25-lecie swojej działalności społecznej.

— Wydarzenie duże. Wymiana mostu kolejowego na linii kolejowej Ełk-Pisz. Zaprosiliśmy dzieci, pasjonatów, aby to wydarzenie zobaczyli. Dziękujemy rodzicom za poświęcony czas edukacyjny — dziękuje Mirosław Sawczyński.
Do zdemontowania starej konstrukcji i posadowienia nowej do Nowej Wsi Ełckiej specjalnie sprowadzony został dźwig Herkules mający udźwig rzędu 650 ton. Najpierw zdjął starą nitowaną konstrukcję ważącą 82 tony, a następnie ustawił nowy most spawany ważący dwukrotnie więcej, bo aż 160 ton.

Modernizacja linii kolejowej Olsztyn-Ełk na odcinku Szczytno-Pisz-Ełk realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość inwestycji to ok. 300 mln zł.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. co za debil to napisał? #2818903 | 37.8.*.* 14 lis 2019 16:00

  "czas przejazdu w relacji Szczytno-Ełk skróci się o połowę z ok. 3 godz. do 1,5 godz. Tym samym podróż z Olsztyna przez Szczytno do Ełku potrwa nieco ponad 2 godziny." Co za matoł matematyczny tak liczy w pkp? Skoro między Szczytnem a Ełkiem mam jechać 1,5 godziny, to w jaki sposób podróż z Olsztyna ma potrwać ponad 2 godziny? Dziś do Szczytna to godzina drogi. To jest te "nieco" ponad 2 godziny?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Tutejszy. #2818867 | 185.138.*.* 14 lis 2019 14:49

   Most?? Czy wiadukt??

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages