środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Gminni radni uchwalili stawki podatkowe na 2020 rok

2019-12-09 09:46:43 (ost. akt: 2019-12-09 09:47:36)

Autor zdjęcia: elk.gmina.pl

Radni Gminy Ełk podczas XX sesji uchwalili stawki opłat i podatków, które będą obowiązywały w 2020 roku.

W 2020 roku stawka podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych będzie wynosiła 0,81 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, zaś obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej– 23,90 zł od 1 m2 (w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,18 zł od 1 m2, zaś związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,87 zł od 1 m2.

Jeśli zaś chodzi o podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, t bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków stawka będzie wyniosła 0,91 zł od 1 m2 powierzchni. Ale są wyjątki. Podatek od gruntów lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zajętych pod instalacje farm fotowoltaicznych, służących do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną będzie wynosił 0,50 zł od 1 m2, pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,80 zł od 1 ha, a pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,50 zł od 1 m2 powierzchni.

Rada Gminy Ełk na wniosek Wójta Tomasza Osewskiego uchwaliła obniżoną cenę skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego, z kwoty 58,46 zł za 1 dt do kwoty 44,84 zł za 1 dt. Radni zmienili także uchwałę w sprawie opłaty miejscowej, która obowiązywała od ponad 3 lat. Od 1 stycznia 2020 r. opłata będzie wynosił 2,31 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu.

W 2020 roku zmieni się także stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Jeżeli odpady będą zbierane w sposób selektywny stawka wyniesie 169,00 zł rocznie, natomiast właściciel nieruchomości rekreacyjnej, który nie będzie wypełniał obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny zapłaci rocznie 338,00 zł.

Nowe stawki będą obowiązywały także w przypadku podatku od środków transportowych.

– Radni nie narzucają mieszkańcom naszej gminy systematycznych i wielkich podwyżek – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – W niektórych przypadkach regulacje stawek są takie, że nie tylko nie ma podwyżek, ale de facto występują obniżki, jak np. przy podatku od środków transportowych. W poszczególnych kategoriach funkcjonują stawki najniższe, jakie mogą być przyjęte.

Radni na ostatniej sesji zajmowali się nie tylko podatkami. Zapoznali się m.in. z informacją o stanie przygotowania do akcji zimowego utrzymania dróg na sezon 2019-2020, a także przyjęli informację o stanie realizacji inwestycji gminnych.

elk.gmina.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages