Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

147 milionów złotych dochodów i wydatki rzędu ponad 149,5 milionów

2019-12-11 13:15:20 (ost. akt: 2019-12-11 13:16:46)

Autor zdjęcia: powiat.elk.pl

Jest już projekt budżetu powiatu ełckiego na 2020 rok.

Najważniejszym źródłem dochodów samorządów powiatowych są subwencje, dochody własne oraz dotacje z budżetu państwa, a w szczególności subwencja oświatowa, która wynosić będzie ponad 52,5 miliona złotych. Niestety, ze względu na podwyżki w sektorze oświatowym, jest ona niewystarczająca i od kilku już lat stawia przed Zarządem Powiatu Ełckiego niełatwe zadanie uporządkowania tego stanu.

Wydatki powiatu ełckiego w przyszłym roku przeznaczone będą głównie na: prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych, placówek oświatowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych, pomoc społeczną, a także realizację zadań prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy w Ełku. Ponadto, powiat realizować będzie zadania bieżące z zakresu administracji rządowej i inne zadania zlecone, w tym: z zakresu geodezji i kartografii, nieodpłatnej pomocy prawnej, spraw związanych z kwalifikacją wojskową oraz orzekaniem o niepełnosprawności.

Mimo wielu wydatków, władze powiatu ełckiego w budżecie na 2020 rok uwzględniły także szereg inwestycji. Zaplanowano m.in. modernizacje dróg powiatowych prowadzących do miejscowości Ginie i Chełchy. Przebudowany zostanie również most w miejscowości Romoty. Oprócz modernizacji dróg zaplanowano budowę boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych oraz przy Zespole Szkół nr 5. Inwestycja w połowie finansowana będzie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dodatkowo w dalszym ciągu przy pomocy środków unijnych modernizowane będzie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ełku.

Poziom zadłużenia Powiatu Ełckiego na koniec przyszłego roku planowany jest w wysokości 34 milionów złotych. Natomiast deficyt budżetowy w wysokości ponad 2,5 miliona złotych planuje się pokryć przychodami pochodzącymi ze sprzedaży papierów wartościowych oraz nadwyżką budżetu z lat ubiegłych.

O ostatecznym kształcie budżetu zadecydują radni powiatowi na grudniowej sesji Rady Powiatu Ełckiego.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages