Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Ełckie obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

2019-12-12 11:27:04 (ost. akt: 2019-12-12 11:30:31)

Autor zdjęcia: UM Ełk

Muzeum Historyczne w Ełku 13 grudnia organizuje obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W programie m.in. spotkanie z uczniami, a także złożenie kwiatów przy Pomniku Poległych za Wolną i Niezawisłą Polskę w Parku Solidarności oraz Msza Św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.

Czym był stan wojenny?

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, dekretem Rady Państwa został ogłoszony stan wojenny. Władzę objęła utworzona 12 grudnia Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Kolejne lata przyniosły nasilone działania środowisk opozycyjnych a także represje władz komunistycznych.

W piątek 13 grudnia 2019 r. w naszym mieście odbędą się obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. O godz. 11.30 zaplanowano złożenie kwiatów przy Pomniku Poległych za Wolną i Niezawisłą Polskę w Parku Solidarności, a o godz. 12.00 odbędzie się Msza Święta w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.

W ramach tegorocznych obchodów MHE organizuje także przy współpracy ze Szkołą Podstawową 4 im. prof. Władysława Szafera spotkanie internowanych z uczniami szkoły. Planowana jest dyskusja prowadzona przez dr Rafała Żytyńca - dyrektora MHE, podczas której zaproszeni goście będą odpowiadać na pytania zadawane przez uczniów w formie wspomnień i ciekawostek z okresu stanu wojennego i PRL-u.

Dodatkowo w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można zapoznać się z numerami prasy z dnia ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages