Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Wciąż nie ma ostatecznego wyroku w sprawie zabójstwa w Ełku

2019-12-16 14:43:43 (ost. akt: 2019-12-16 14:59:57)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zdecydował dziś o wznowieniu przewodu sądowego. Wyrok może zapaść dopiero 29 stycznia.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok w sprawie zabójstwa w sylwestrową noc miał wydać wyrok na początku grudnia. Wtedy jednak usłyszeliśmy, że Sąd odroczył wydanie wyroku do 16 grudnia. Dziś jednak też nie poznaliśmy ostatecznego zakończenia sprawy. Sąd zdecydował o wznowieniu przewodu sądowego. Odbędzie się jeszcze jedna rozprawa w tej sprawie. Wyrok może zapaść 29 stycznia.

Przypomnijmy, do tragedii doszło w sylwestrową noc w grudniu 2016 roku. Do baru Prince Kebab wszedł 21-letni Daniel R. Z relacji świadków wynika, że mężczyzna zachowywał się agresywnie w stosunku do obcokrajowców prowadzących lokal. Miał porwać banknot, którym powinien był zapłacić obcokrajowcom obsługującym Prince Kebab w Ełku. Później wykorzystał chwilę nieuwagi obsługi i zabrał dwie butelki coca-coli, wychodząc bez płacenia. Właściciel baru wraz z pracownikiem ruszyli w pogoń za Danielem R. Według prokuratury, pracownik kebaba, 26-letni wówczas Lassad A., w szarpaninie z Danielem R. użył noża. Cios był śmiertelny, chłopak wykrwawił się na chodniku. Opinia biegłego nie pozostawiała wątpliwości — Daniel R. podczas zdarzenia był pod wpływem amfetaminy.

Proces trwał od marca 2018 roku. Kiedy miał się już końcowi, niespodziewanie sędzia składu orzekającego rozchorowała się. W związku z tym padła decyzja o powołaniu nowego składu orzekającego, a całą rozprawę zgodnie z prawem trzeba było przeprowadzić od nowa.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu wskazując, że użycie przez niego noża było niezamierzonym efektem jego interwencji podczas bójki właściciela lokalu i pokrzywdzonego.

W oparciu o opinię biegłego wykluczono, aby cios w serce pokrzywdzonego mógł mieć charakter przypadkowy, z uwagi na kierunek, precyzję i siłę ciosu.

W końcu Lassad A. usłyszał wyrok. Na początku czerwca został skazany na 12 lat pozbawienia wolności. Sąd zobowiązał go także do wypłacenia 50 tysięcy złotych matce Daniela R., a siostrze - 20 tysięcy złotych.

Tunezyjczyk po usłyszeniu wyroku wpadł w szał. Krzyczał na sali rozpraw, że jest niewinny, że został wrobiony ze względu na to, że nie jest Polakiem. Został wyprowadzony z sali i nie usłyszał uzasadnienia wyroku.

— Sąd nie miał żadnych wątpliwości co do winy oskarżonego. Jedyny dylemat, jaki miał, dotyczył wymiaru kary — mówił w ustnym uzasadnieniu przewodniczący składu sędziowskiego Maciej Romotowski, sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach. — Pokrzywdzony zachowywał się w sposób bezczelny i pogardliwy, był pod wpływem środków odurzających i ukradł butelkę napoju gazowanego. To jednak nie usprawiedliwia samosądu, jakiego dokonał na nim oskarżony. Używając uproszczenia: oskarżony zabił za butelkę napoju. W Polsce nie ma miejsca na samosądy. Właściciel baru i oskarżony powinni byli wezwać policję. Pan Daniel R. był znany w ełckim tzw. półświatku, ustalenie jego tożsamości nie byłoby żadnym problemem.

W sprawie wniesiono dwie apelacje.

Obrońca oskarżonego, który zarzucił szereg uchybień w ocenie materiału dowodowego i poczynienie błędnych ustaleń faktycznych, domaga się uniewinnienia oskarżonego lub uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji, zaś z ostrożności procesowej złagodzenia orzeczonej kary pozbawienia wolności i zmniejszenia zasądzonych kwot zadośćuczynienia.

Z kolei pełnomocnik oskarżycielek posiłkowych wniósł o wymierzenie oskarżonemu kary surowszej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wolf #2838616 | 89.228.*.* 21 gru 2019 09:37

  Jeśli ktoś jest gościem i morduje rdzennego mieszkańca za butelkę coli to powinien dostać odsiadkę w kamieniołomach aby odpracowywał swój wysepek.. Zaś po zakończeniu kary, deport do swej krainy bez możliwości powrotu!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Boo #2837264 | 79.76.*.* 18 gru 2019 11:36

   A głupoty piszecie. Właściciel kebaba interweniował nawet u Rydzaw związku z rasistwoskimi zachowaniami. Bo policja elcka miała gdzieś. Ten bandyta który zginął, w cz esniej tego samego dnia napadł w bramie na starsze małżeństwo. Był zwyczajnym kryminalistka, który robił co mu się podoba.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. postulat #2836847 | 77.253.*.* 17 gru 2019 13:41

    więzienie i deportacja

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. ??? #2836829 | 5.173.*.* 17 gru 2019 13:20

    Szukał guza to go znalazł. To nie był jedyny raz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. To był bohater #2836815 | 54.36.*.* 17 gru 2019 12:40

    Przyznajcie, ilu z was miałoby jaja wejść do lokalu, wziąć butelkę swojego ulubionego napoju, zacząć uciekać, dać się złapać, zostać urodzonym i wykrwawić się na środku ulicy dusząc się własną krwią? Czuć jak ucieka z was życie, leżąc na zimnym asfalcie, do ostatnich chwil, do ostatniego oddechu trzymając w rękach butelkę napoju za który oddaliście swoje życie? Nikt? Wiedziałem

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (22)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages