Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Nowe nabytki i wystawy w Muzeum Historycznym. A dziś Mazurskie Kolędowanie!

2019-12-17 15:28:25 (ost. akt: 2019-12-17 15:30:53)

Autor zdjęcia: elk.pl

Muzeum Historyczne w Ełku wzbogaciło swoją kolekcję o fotografie, pocztówki i dokument z 1911 r.

Kolekcja Muzeum Historycznego w Ełku wzbogaciła się o nowe cenne nabytki, wśród których są:

62 fotografie – zdjęcia żołnierzy niemieckich i ełckich koszar, fotografie Ełku i okolic, zdjęcia kartonikowe z ełckich atelier (pojedyncze osoby i całe rodziny),
35 szt. pocztówek – głównie zabudowa Ełku i okolic (np. przejście graniczne w Prostkach), kilka pocztówek z czarno-białymi zdjęciami żołnierzy,
Dokument Führungs-Zeugnis z 1911 r. – zaświadczenie o właściwym prowadzeniu się danej osoby.

Obecnie w MHE można oglądać wystawę pt. „Ja nie mam co na siebie włożyć. Moda XIV-XX w.” Prezentacja historii damskiej mody od średniowiecza do początku XX wieku. Lalki wypożyczone z Muzeum Lalek w Pilznie są ubrane w specjalnie uszyte stroje będące kopiami dawnych kobiecych strojów. Na wystawie można również obejrzeć kolekcje pocztówek z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Marka Buze. Wystawę można zwiedzać do 9 stycznia 2020 r.

Kolejną propozycją jest wystawa „Szopek bożonarodzeniowych i dziadków do orzechów”. Prezentowana jest na niej kolekcja współczesnych szopek wykonanych przez lokalnych twórców ludowych, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Kolekcja dziadków do orzechów pochodzi ze zbiorów p. Doroty Pileckiej. Na wystawie można również obejrzeć kolekcje pocztówek świątecznych z przełomu XIX i XX wieku. Wystawę można zwiedzać do 15 stycznia 2020 r.

Wszystkie wystawy można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00.

Obecnie prowadzone są również zajęcia edukacyjne pt. „Dawne zwyczaje bożonarodzeniowe na Mazurach”. Dla przedszkoli i szkół podstawowych zaplanowano warsztaty o charakterze etnograficznym, natomiast dla szkół średnich specjalne lekcje etnograficzne. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak niegdyś wyglądał stół wigilijny, kim był Nicolaus oraz jak wyglądało i do czego służyło nowolatko. Opowieści wzbogaca prezentacja eksponatów muzealnych.

Z kolei dziś MHE zaprasza na świąteczne spotkanie z przyjaciółmi Muzeum, w programie wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie fisharmonii oraz wykład Magdy Szumskiej pt. „Godne święta na Mazurach”.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages