Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Skąd taka cena za przystanki? Każdy się dziwi, nikt nie pamięta...

2019-12-18 23:41:09 (ost. akt: 2019-12-19 15:43:41)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

Od kiedy na niektórych ełckich ulicach pojawiły się nowe przystanki autobusowe, wśród ełczan trwa dyskusja - czy były za drogie? Wszyscy się dziwią i pytają, skąd taka cena? Jednak na refleksję na ten temat jest już chyba za późno...

Miasto w ostatnich miesiącach realizowało projekt pod nazwą "Przebudowa linii komunikacji miejskiej nr 3 i 5 w celu poprawy transportu publicznego w mieście Ełku – I etap". W ramach tego projektu zostały między innymi wymienione przystanki autobusowe na linii komunikacyjnej 3 i 5. Pojawiły się nowocześnie wyglądające wiaty, na niektórych ma zostać zamontowany monitoring i przycisk SOS, dzięki któremu będziemy mogli powiadomić strażników miejskich, że potrzebujemy pomocy.

W ramach tego samego projektu wcześniej przebudowano jedną z ulic na osiedlu Konieczki i wymieniono oświetlenie na części ełckich ulic.

Od kilku tygodni rozgorzała dyskusja na temat nowych wiat przystankowych. W wypowiedziach zarówno wielu ełczan, jak i radnych, słychać zdziwienie, żeby nie powiedzieć oburzenie kwotą jaka została na nie wydana. Pojawiły się liczne pytania ile tak naprawdę kosztowały te wiaty. Takie pytania formułowali wobec przedstawicieli miasta sami radni.

Z zestawienia przedstawionego przez miasto wynika, że koszt wykonania wiat przystankowych z robotami przynależnymi wyniósł 3,63 mln zł.

Teraz trwa poszukiwanie winnych - kto zgodził się na takie wydatki?

Realizacja projektu, czyli m.in. wymiana wiat przystankowych, nie jest żadnym spontanicznym pomysłem czy fanaberią któregoś urzędnika. Pomysł ten w formie odpowiedniego projektu został przygotowany przez miejskich urzędników i zgłoszony w konkursie na unijne dofinansowanie. I takie ponad 80-procentowe dofinansowanie otrzymał. Znalazł się też w budżecie Ełku. I to nie tylko tym na 2019, ale również tym na 2018 rok. Projekt budżetu na dany rok przygotowuje prezydent miasta.

O ile przy głosowaniu nad budżetem Ełku na 2019 rok za jego przyjęciem było tylko 11 z 22 radnych, to w grudniu 2017 roku, gdy głosowano budżet na 2018 rok - w którym modernizacja wiat przystankowych również była - głosowali "za" wszyscy - 23 z 23 radnych.

Kto zatem odpowiada za taką cenę? Jak to zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, nie ma jednego "winnego". Ale osób, które wiedziały albo powinny wiedzieć, jakiego rzędu są to wydatki jest już znacznie więcej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Krzysztof Wiloch #2838505 | 81.190.*.* 20 gru 2019 20:47

  Szanowna redakcjo. Wczoraj zadałem pytanie o autora artykułu, ale odpowiedzi nie otrzymałem. Czy to znaczy, że prawdziwa jest plotka, iż te nie podpisane artykuły przekazywane są wam przez urzędników z ratusza ? Przypomnę końcówkę artykułu: „… w grudniu 2017 roku, gdy głosowano budżet na 2018 rok - w którym modernizacja wiat przystankowych również była - głosowali "za" wszyscy - 23 z 23 radnych. Kto zatem odpowiada za taką cenę? Jak to zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, nie ma jednego "winnego". = Na tak postawione pytanie odpowiadam jednoznacznie, że odpowiedzialność ponosi tylko jedna osoba (!) Proszę zgadnąć – kto ? Radnych proszę w to nie mieszać, ponieważ Rada Miasta zatwierdza uchwałą wprowadzenie projektu do zadań inwestycyjnych (współ)finansowanych z budżetu miasta. Radni nigdy nie głosują uchwały o Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) do postępowania przetargowego. Szczegółowo przedmiot zamówienia opracowywany jest przez pracowników Prezydenta i zatwierdzany (!) przez Prezydenta. Radni dowiadują się o szczegółach dopiero jak zajrzą do ogłoszenia o przetargu lub o wyniku przetargu. Tak samo, jak może się o tym dowiedzieć każdy zainteresowany przedsiębiorca i mieszkaniec (nie tylko Ełku). Panie autorze artykułu. „Winnych” proszę szukać poza Radą Miasta oraz na ….. moim profilu na Facebooku –post z dnia 16 grudnia 2019 r.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Taki tam #2838330 | 31.0.*.* 20 gru 2019 13:21

  Myślę że świadczy ty tylko o jednym że w magistracie brak osoby trzeźwej by stwierdzić że coś jest nie tak, a może boją się odezwałaś by nie stracić ciepłej posady (urzędnik bierny ale wierny) dlatego można wyciągnąć wnioski że wszystkie osoby z tego kółka wzajemnej adoracji są odcięte od rzeczywistość

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kB #2838230 | 5.172.*.* 20 gru 2019 08:29

  Z tekstu dowiadujemy się, że : 1. koszt wiat wyniósł 3,63 mln zł, 2. Ełk otrzymał 80% dotację. Pytania, które się nasuwają : 1. podana przez autora tekstu cena za wiaty obejmuje już dofinansowanie? 2. ile wiat ustawiono? 3. czemu monitoring nie jest podłączany do Policji? (kiedyś przy zgłaszaniu telefonicznym prośby o interwencję na KPP w Ełku dowiedziałem się, że Policja nie ma bieżącego dostępu do kamer miejskich - proszę o weryfikację) - zatem czemu tworzymy w mieście dwie odrębne sieci monitoringu Policji i Straży Miejskiej, czyżby to była tzw. polityka oszczędności w mieście? No i kwestia kolejna - jakie specyfikacje mają (stare kamery) i mają mieć nowe kamery, czy odczytać będzie można tablice rejestracyjne lub rysy twarzy (ale to wątek poboczny)?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zdzicho #2838227 | 89.228.*.* 20 gru 2019 08:26

  Teraz po krytycznych głosach mieszkańców "obudzili się" radni. Trochę za późno. Ale przecież ktoś opracowywał znacznie wcześniej specyfikację istotnych warunków zamówienia zarówno od strony technicznej jak i wizualnej. Ktoś także zatwierdzał tę specyfikację. Chciałbym znać nazwiska tych osób.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ...,,, #2838204 | 5.173.*.* 20 gru 2019 07:38

  No radni głosowali za. A na radnych głosują wyborcy. Czekam tylko na wyjaśnienie ze strony p. Krzysztofa. Ale czy czegoś ciekawego się dowiem? Szczerze mówiąc wątpię. Może jednak się mylę. Mam nadzieję , że tak.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages