Poniedziałek, 17 lutego 2020. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

„Pro-Medica” w Ełku z nowym sprzętem

2019-12-19 15:37:26 (ost. akt: 2019-12-19 15:37:49)

Autor zdjęcia: elk.pl

Defibrylator Lifepak 15 oraz urządzenie do kompresji klatki piersiowej LUCAS 3.1. to nowy sprzęt jaki otrzymał Dział Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego „Pro-Medica” w Ełku. Na zakup sprzętu Miasto Ełk uzyskało dofinansowanie od Wojewody Warmińsko - Mazurskiego w wysokości 99 tys. zł.

Prezydent Ełku przekazał Działowi Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. nowy defibrylator Lifepak 15 oraz urządzenie do kompresji klatki piersiowej LUCAS 3.1. Oba urządzenia trafią do specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego, stacjonującego w Ełku przy ulicy Piłsudskiego 1 i z pewnością efektywnie wpłyną na jakość udzielanych świadczeń medycznych.

Defibrylator Lifepak 15, poza swoją podstawową funkcją jest wyposażony w:
moduł do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru saturacji – czyli wysycenia krwi tlenem
modem do teletransmisji zapisu 12-odprowadzeniowego EKG bezpośrednio do ośrodka kardiologii inwazyjnej w przypadku zawału serca w celu szybkiego rozpoznania i leczenia.
Urządzenie do kompresji klatki piersiowej LUCAS 3.1, to urządzenie prowadzące efektywny masaż serca w czasie reanimacji, poprzez uciśnięcia klatki piersiowej za pomocą specjalnego tłoka, pozwala to zespołowi karetki skutecznie leczyć pacjentów na granicy życia i śmierci oraz umożliwia szybki transport pacjenta w trakcie reanimacji do SOR.

Całkowity koszt sprzętu wyniósł ok. 122 tys. zł. Miasto Ełk uzyskało dofinansowanie od Wojewody Warmińsko - Mazurskiego w wysokości 99 tys. zł, pozostałe środki w wysokości ok. 23 tys. zł pochodzą z budżetu „Pro-Medica”.

Ponadto w bieżącym roku 28 listopada w Ełku uruchomiono sieć Powszechnego Dostępu do Defibrylacji. AED to Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, urządzenie które analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego.

Aparaty AED zainstalowano w Ełku w następujących lokalizacjach:
1. Sklep Biedronka, ul. Czesława Miłosza 2
2. Sklep Biedronka, ul. Warszawska 3A
3. Stadion Miejski im. S. Marcinkiewicza, ul. Piłsudskiego 27
4. Sklep Biedronka, ul. Sikorskiego 18
5. Kościół pw. Opatrzności Bożej, ul. Suwalska 21
6. Szkoła Artystyczna, ul. Armii Krajowej 21
7. Kino Planet Cinema – Galeria Brama Mazur, ul. Plac Miejski 2
8. Komenda Powiatowa Policji, ul. Chopina 10
9. Ełckie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 47
10. Sklep Biedronka, ul. Kilińskiego 47
11. Hala Sportowa, ul. Św. M. M. Kolbego 11

Defibrylatory zakupione zostały przez Fundację Przedsiębiorczości i Turystyki HOSSA, w ramach projektu „Mazurskie Serce” , który uzyskał dofinansowanie w wysokości 75 tys. zł z funduszu prewencyjnego PZU. W ramach projektu przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy. Miasto Ełk jest partnerem akcji i w ramach kosztów własnych przejęło na utrzymanie 5 defibrylatorów
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages