Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Po Ełku będzie jeździło się dużo łatwiej i wygodniej

2020-01-10 08:56:56 (ost. akt: 2020-01-10 08:57:18) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: elk.pl

Nowe autobusy hybrydowe, inteligentne systemy wspomagające jazdę przez skrzyżowania czy interaktywne tablice z informacjami dla pasażerów miejskich autobusów to tylko część z udogodnień, na jakie mogą liczyć ełczanie dzięki realizacji III etapu unijnego projektu.

Rozpoczyna się realizacja projektu pod hasłem „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełku – III etap”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020.

W ramach realizacji III etapu projektu m.in. pojawią się 2 nowe autobusy hybrydowe. Będą to już kolejne ekologiczne pojazdy komunikacji miejskiej, z jakich będą mogli korzystać ełczanie.

Na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Dąbrowskiego, Kajki i Tuwima oraz na dwóch skrzyżowaniach na ulicy Kilińskiego: z E. Plater i Koszykową zostaną zamontowane systemy sygnalizacji wzbudzanej. Ułatwi to poruszanie się po mieście zarówno pieszym, rowerzystom jak i kierowcom.

http://m.wm.pl/2020/01/orig/img-20200108-083509-resized-20200108-022825517-602749.jpg

W Ełku pojawi się również nowość - system informacji i zarządzania ruchem wspierający uprzywilejowanie transportu zbiorowego w ruchu publicznym. System zacznie działać w połowie 2021 roku. Na czym będzie to polegać? Na sześciu nowych wybranych przystankach autobusowych zamontowanych zostanie 6 tablic systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Będą na nich wyświetlały się informacje związane z nadjeżdżającymi autobusami czy ewentualnym opóźnieniami. Na czterech wymienionych wcześniej skrzyżowaniach wykonany zostanie system zarządzania ruchem, który nada wyższy priorytet dla komunikacji miejskiej. Dzięki temu poruszanie się miejskimi autobusami będzie szybsze i łatwiejsze.

Dzięki realizacji poprzednich projektów w Ełku pojawiły się nowe przystanki autobusowe. W połowie 2021 roku na 6 przystankach pojawią się systemy zwiększające bezpieczeństwo pasażerów. Zamontowane zostaną bowiem kamery monitoringu i przyciski systemu SOS. Dzięki nim operator systemu, w razie wciśnięcia przycisku SOS, będzie mógł szybko wezwać na miejsce potrzebne służby ratunkowe.

Głównym celem projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełku – III etap” jest poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców miasta, a tym samym zwiększenie liczby mieszkańców, którzy zrezygnują z poruszania się samochodem na rzecz transportu publicznego. Dzięki tym inwestycjom poprawi się stan techniczny taboru MZK i jednocześnie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

— Cały czas wdrażamy rozwiązania polepszające jakość obsługi ełczan i gości w naszej komunikacji miejskiej poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów hybrydowych elektryczno-spalinowych. Poprawiamy bezpieczeństwo i komfort oczekiwania na przystankach dzięki montażowi kamer oraz przycisku SOS. Pozwoli to na szybkie reagowanie w razie napadów, bójek czy aktów wandalizmu, a dzięki elektronicznej informacji wyświetlać się będą na bieżąco informacje o przyjeździe autobusów, które dzięki nowoczesnemu systemowi będą miały pierwszeństwo w poruszaniu się z wykorzystaniem czytników na sygnalizacji świetlnej. Te nowe wdrożenia pojawią się już niebawem — wyjaśnia Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Całkowity koszt projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Mieście Ełku – III etap” wynosi 5 194 334,28 zł. Dofinansowanie ze środków UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 3 551 929,10 zł. Wkład własny Miasta Ełku to 1 642 405,18 zł.

http://m.wm.pl/2019/12/orig/efrr-597183.jpg

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages