Poniedziałek, 17 lutego 2020. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Ks. Galbas przyjął święcenia biskupie

2020-01-16 16:19:13 (ost. akt: 2020-01-16 16:20:45)

Autor zdjęcia: diecezjaelk.pl

Uroczystość odbyła się w sobotę w ełckiej katedrze o godzinie 11.00. Głównym konsekratorem był bp Jerzy Mazur, natomiast współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Na sobotnią uroczystość przybyło ok. 30 biskupów: z Polski na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym KEP, biskupi wraz z księżmi z Litwy, Łotwy, Białorusi, Islandii, rodzina zakonna pallotynów z ks. Fabrizio Vantini, wikariuszem generalnym Arezzo-Cortona Sansepolcro z Włoch, przełożeni prowincjalni z Niemiec i Francji, przedstawiciele zgromadzenia księży Marianów, werbiści, delegaci Polskiej Prowincji Kanoników Regularnych Laterańskich parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów z miast diecezji ełckiej, kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni.

Obrzęd święceń biskupich ks. Adriana Galbasa nastąpił po odczytaniu Ewangelii. Do głównego konsekratora biskup elekt został przyprowadzony przez dwóch prezbiterów: ks. kan. dr Marcina Maczana, kanclerza Ełckiej Kurii Diecezjalnej oraz ks. Andrzeja Śliwkę SAC, sekretarza prowincjalnego Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, którzy skierowali prośbę o wyświęcenie. Oficjalnie został odczytany dokument nominacyjny Stolicy Apostolskiej.

Święcenia biskupie odbywają się w trzech etapach, dlatego też po części przedstawienia biskupa elekta abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita białostocki wygłosił homilię. W swoim słowie odniósł się bezpośrednio do biskupa elekta.

— Będziesz służył ludowi Bożemu w imieniu Jezusa Chrystusa. Twoja posługa biskupia i pasterska musi więc wzorować się i inspirować na stylu życia tego, który „nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć i oddać swe życie na okup za wielu” (Mt 20, 28). Wymagać będzie to od Ciebie nieustannego upodabniania się do Jezusa, pozostawania z Nim w zażyłości, tak aby być zawsze Jego żywą ikoną — mówił abp Wojda.

Po homilii nastąpił drugi etap święceń biskupich, gdzie ks. Adrian Galbas SAC został zapytany wobec zgromadzonych, czy chce dochować wiary i wypełnić powierzony mu urząd. Biskup elekt odpowiedział pozytywnie, po czym „padł na twarz”, a uczestnicy zanieśli modlitwę błagalną Litanią do Wszystkich Świętych.
Bardzo wymownym momentem był obrzęd nałożenia rąk przez konsekratorów i obecnych biskupów, który odbywał się w ciszy.

Po zakończeniu liturgii słowa gratulacji i życzenia przekazali konsekratorzy i delegaci. Abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce życzył, aby pokój Chrystusa był wyznacznikiem służby bp Galbasa.

— Masz budować jedność. Będziesz biskupem pomocniczym, czyli masz pomagać swojemu biskupowi, kapłanom i wiernym w diecezji. Niczego nie odkładaj, bierz się od razu do pracy — mówił nuncjusz apostolski.
Słowo skierował także bp Jerzy Mazur, biskup ełcki - „Witaj w domu. Witaj w diecezji ełckiej. To jest Twój dom.” Bp Mazur zapewnił biskupa pomocniczego, że „w tym domu mieszkają dobrzy ludzie”.

— Życzę Ci, abyś w mocy Ducha Świętego trwał na modlitwie. A z sercem pełnym radości i nadziei, z pastorałem w ręku, z pierścieniem na palcu i mitrą na głowie, idź i głoś, idź i czyń uczniami, idź i służ, idź i nieś pokój Chrystusowy aż po krańce ziemi — mówił bp Mazur.

— Najwyższą godność w życiu otrzymałem nie 11 stycznia 2020 r., ale 2 marca 1968 r., w kościele pw. Dobrego Pasterza w Bytomiu, gdzie zostałem ochrzczony. Wtedy otrzymałem godność dziecka Bożego. Nic nie może się z nią równać. Tę samą godność ma każdy z was. Ona niech będzie podstawą naszej współpracy i naszej wspólnej drogi ku zbawieniu — powiedział bp Adrian Galbas SAC.
Wyraził pragnienie służby wierzącym i niewierzącym, tym którzy są daleko. Wyjaśnił też idę swego pasterskiego zawołania „Pax Christi” (Pokój Chrystusa), które wyraża pragnienie przekazywania pokoju, którego świat dać nie może. Prosząc o modlitewne towarzyszenie posłudze pasterskiej prosił, aby „nie traktować jego osoby jak „porcelanowej lalki, z która należy się delikatnie obchodzić”.

— Jestem waszym bratem i chciałbym, aby nasza relacja nie była patologiczna. A to wymaga uczciwości. Jak zapewne zauważyliście – włos mi z głowy nie spadnie — dodał biskup.

Zostały odczytane także życzenia i gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cool #2851435 | 83.9.*.* 18 sty 2020 13:31

  Jeszcze ze 20 lat i kościoły będą przerabiać na magazyny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tomek #2850961 | 89.228.*.* 17 sty 2020 17:50

  kogo obchodzi ten pedofil

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. PunkRock #2850733 | 89.229.*.* 17 sty 2020 09:11

  Ci starsi panowie kosztują nas 13 miliardów z budżetu państwa rocznie ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. starszy pan #2850669 | 83.31.*.* 17 sty 2020 06:21

  Polski problem , k. k. Armia pasożytów w sukienkach , zżera nas jak złośliwy rak .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. X #2850540 | 89.228.*.* 16 sty 2020 18:10

  Już w piątek BATMANIE zjeżdżali się do Hotelu w Ełku. A jacy byli zadowoleni :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages