Potrójny jubileusz popularnego ełckiego liceum

2020-01-24 13:17:03(ost. akt: 2020-01-24 13:26:44)

Autor zdjęcia: II LO im. K.K. Baczyńskiego

50-lecie prowadzenia misji edukacyjnej, 25 lat konkursu recytatorskiego im. patrona szkoły oraz 15-lecie działalności Szkolnego Koła Caritas – Te trzy rocznice niebawem będzie świętowało II LO im. K.K. Baczyńskiego w Ełku.
Pół wieku istnienia placówki, tysiące zadowolonych absolwentów i duża popularność wśród coraz to kolejnych roczników ełczan – zbliża się potrójny jubileusz II LO im. K.K. Baczyńskiego. Co będzie świętowała społeczność oraz dyrekcja popularnej „budowlanki”?

28 lutego szkoła będzie obchodziła uroczysty jubileusz 50-lecia swojego istnienia, co zbiegnie się z 25-leciem Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz 15-leciem działalności Szkolnego Koła Caritas, i jak informuje jej społeczność, to dla niej ogromna radość i zaszczyt.

— Dla nas wszystkich to szczególna okazja, by dać świadectwo czasom, ludziom, sprawom. Pragniemy przywołać okoliczności, w jakich powstawała szkoła, jak się zmieniała na tle burzliwej, trudnej, ale i pięknej historii kraju, regionu, powiatu, miasta, przywołać ludzi, którzy kształtowali ideały, wartości, dziś przez nas, ich spadkobierców, podtrzymywane. Pragniemy przywołać obrazy z życia szkoły, z naszego wspólnego życia, codzienne trudy, ale także sukcesy, smutki i radości.
Popularna „budowlanka” to liceum ogólnokształcące, ale, co ciekawe, nie zawsze tak było. Od czasu swojego powstania, pół wieku temu, szkoła dużo się rozwinęła — czytamy w komunikacie placówki.

— Na początku były to szkoły typowo zawodowe, później technikum. W tej chwili jesteśmy tylko i wyłącznie ogólniakami dla młodzieży i dorosłych — mówi dyrektor placówki, Barbara Fiedoruk.

Na potrójny jubileusz składa się także 25-lecie Wojewódzkiego Konkursu Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, patrona szkoły. Jak zaznacza Barbara Fiedoruk, to nie tylko, jak może sugerować nazwa, konkurs recytatorski.

— Konkurs rozwija się od wielu lat i ma różne formuły. W tej chwili to np. recytacja w języku obcym, napisanie eseju historycznego czy formuły plastyczne i fotograficzne. Nauczyciele cały czas myślą o tym, jak uatrakcyjnić go dla młodzieży — precyzuje dyrektor placówki. I dodaje: — Każdy moment, gdzie można zaprezentować talent młodego człowieka wydaje mi się takim momentem, jaki należy wykorzystać.

Z kolei 15-lecie działalności Szkolnego Koła Caritas to doskonała okazja, aby przypomnieć, jaka jest jego rola w życiu społeczności szkoły. Koło kultywuje zasady wolontariatu przeróżnego rodzaju i umacnia prospołeczne postawy wśród uczniów. Współpracuje z Caritasem, ale nie tylko bo także ze stowarzyszeniami, jak np. Onkoludkami.

Z okazji potrójnego jubileuszu II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego grzechem byłoby nie zapytać, jak władze placówki odbierają najnowszy ranking prestiżowego miesięcznika „Perspektywy”, który sklasyfikował polskie licea. W naszym województwie popularna „budowlanka” zdobyła 22. miejsce.

— Warto zauważyć, że nie pierwszy raz jesteśmy w rankingu. Ostatnio wykonaliśmy w nim potężny skok do przodu. Jednak ranking to tylko ranking i nie może on przesłaniać ani ucznia, ani nauczyciela. Trzeba do niego rozumnie podchodzić i czerpać informacje — tłumaczy dyrektor Fiedoruk.

Społeczność potrójnie świętującej w tym roku szkoły zaprasza wszystkich chętnych do śledzenia jej strony internetowej, gdzie sukcesywnie będą zamieszczane informacje, zdjęcia oraz filmy dokumentujące życie placówki na przestrzeni pół wieku jej istnienia.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5