Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

W tym roku ełcki ratusz na lekcje religii wyda 1,78 mln zł.

2020-02-05 11:40:30 (ost. akt: 2020-02-05 12:40:44)

Autor zdjęcia: Pixabay

Co roku miejski samorząd do ełckiej oświaty musi dokładać coraz więcej. Stąd pomysł na ograniczenie lekcji religii z 2 do 1 godziny tygodniowo. Argumentem są przede wszystkim finanse.

Podczas prac nad tegorocznym budżetem Ełku jedną z najczęściej podnoszonych przyczyn wzrostu wydatków z miejskiej kasy był wzrost wydatków związanych miedzy innymi na szkoły i przedszkola.

Jak wyjaśniali przedstawiciele ratusza, w 2019 roku ełcki samorząd na utrzymanie oświaty, w tym wyższe wynagrodzenia nauczycieli zadeklarowane przez rząd, dołożył z własnego budżetu kwotę ponad 38,5 mln zł. Natomiast budżet na 2020 rok zakłada z kolei, że dokładka z budżetu miasta będzie wynosiła ponad 48,4 mln zł.

— Konieczność finansowania z budżetów samorządów zadań, np. utrzymanie oświaty, ogranicza możliwość realizacji przez samorządy nowych, potrzebnych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, w tym przewidzianych w programach dofinansowywanych m.in. przez Unię Europejską. Skutki odczuwa też miasto Ełk. Przy projektowaniu budżetu na 2020 roku zaistniała konieczność rezygnacji z realizacji (lub przesunięcia terminów) wcześniej zaplanowanych działań i inwestycji — wyjaśniali urzędnicy.

W odpowiedzi na trudną sytuację miejskiego budżetu związany z lewicą ełcki radny Ireneusz Dzienisiewicz proponuje ograniczenie liczby godzin religii w szkołach z 2 do 1 tygodniowo.
— W związku z gwałtownym wzrostem kosztów utrzymania oświaty, samorządy poszukują oszczędności. Jednym z pomysłów obniżenia kosztów edukacji jest ograniczenie liczby godzin religii. Tego typu działania podjęły już samorządy Warszawy, Poznania, Szczecina, Ustrzyk Dolnych itd. — uważa Ireneusz Dzienisiewicz.

Zdaniem radnego miasto powinno jak najszybciej rozpocząć rozmowy z diecezją ełcką na temat ograniczenia, liczby godzin religii w szkołach podstawowych i przedszkolach. Warto podkreślić, że mowa jest o ograniczeniu, a nie likwidacji zajęć.

Na wniosek radnego miasto przedstawiło zestawienie nakładów związanych z prowadzeniem religii w miejskich placówkach. Co z niego wynika? W 2019 roku na organizację zajęć religii w szkołach podstawowych i przedszkolach z budżetu wydano prawie 1,77 mln zł. Najwięcej z tej kwoty wydano na prowadzenie religii rzymskokatolickiej - wynagrodzenia i ich pochodne - 1,72 mln zł. Oprócz tego w miejskich placówkach prowadzone są lekcje religii pozostałych wyznań, a w dwóch szkołach także zajęcia z etyki.

— W roku 2020 na realizację zajęć religii szkoły i przedszkola zaplanowały łączną kwotę ok. 1,78 mln zł — czytamy w odpowiedzi udzielonej radnemu Dzienisiewiczowi przez Tomasza Andrukiewicza, prezydenta Ełku.

W tym roku we wszystkich miejskich placówkach zatrudnionych jest 25 katechetów świeckich oraz 15 osób duchownych.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jedno jest pewne: #2866732 | 178.36.*.* 11 lut 2020 22:00

  Stanowczo za dużo religii w życiu publicznym miasta Ełku! Miejsce kościoła jest w kościele, a nie na ulicach, imprezach szkolnych, miejskich, czas najwyższy policzyć, ile to wszystko kosztuje ełckich podatników. Do tego doliczyć trzeba wartość miejskich nieruchomości użytkowanych przez kościoł lub mu oddanych za bezcen, oświetlenia, zwolnień podatkowych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. moro #2862980 | 31.0.*.* 5 lut 2020 22:12

  Na religii dzieciaki oglądają filmy, słuchają historii z życia katechetki albo odrabiają inne lekcje. Zero dyscypliny. Za to biologii, chemii, fizyki - tylko godzina, a przecież nauki ścisłe mają wpływ na nasz poziom życia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bella #2862858 | 89.228.*.* 5 lut 2020 17:38

  Bardzo dobry pomysł. I tak dzieci na religii nie robią nic ważnego. Albo rysują, albo tozwiązują krzyżówki, albo oglądają filmy. A wypłata taka sama jak matematyka czy polonity, którzy roboty msją po pachy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jan #2862842 | 69.115.*.* 5 lut 2020 17:16

  Prawda jest taka ze wasz Bog zamordowal wlasnego syna, niby z milosci. I jeszcze jedna prawda, kiedys chodzilem na religie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. tomek #2862837 | 89.228.*.* 5 lut 2020 17:02

   wyrzucenie w bloto kasy ,, kto z poczytalnych ludzi wierzy w bajki jakas wiecznie dziewica co chyba kozolek matolek albo balrtazar gąbka blone jej sprawdzal albo kudlaty na deskach stworca chyba biegunki jak sie byle czego najadl,,

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages