Parowóz miał wrócić do Ełku w 2018 roku, ale wciąż go nie ma

2020-02-18 07:18:45(ost. akt: 2020-02-18 11:02:16)

Autor zdjęcia: EKW

Ełccy radni pytają włodarzy miasta, gdzie jest zabytkowy parowóz? Z dokumentów wynika, że miał wrócić do Ełku w 2018 roku, prace zostały opłacone, ale lokomotywy na ełckiej wąskotorówce wciąż nie ma.
Jedną z największych atrakcji turystycznych Ełku jest Ełcka Kolej Wąskotorowa. Obecnie jest ona zarządzana przez Muzeum Historyczne w Ełku. Pod koniec 2016 roku pojawiła się informacja o uzyskaniu przez miasto dofinansowania na pierwszy etap projektu rewitalizacji i zagospodarowania terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego w Ełku. W ramach tego projektu miały zostać wykonane prace polegające na odnowie zachodniej części EKW. Chodziło mianowicie o adaptację zabytkowego budynku stacji na potrzeby działalności Muzeum Historycznego. Miały powstać w nim m.in. nowoczesne sale wystawowe. Oprócz tego miały być prowadzone prace porządkowe polegające na usunięciu obiektów w złym stanie technicznym, przebudowie chodników wzdłuż ul. Wąski Tor, a także renowacji zabytkowego taboru – parowozu, węglarki i wagonu pocztowego.

— Na pomysł renowacji taboru oraz węglarki wpadliśmy już wcześniej. Ale dzięki temu, że wpisaliśmy to działanie w projekt, to otrzymaliśmy na to dofinansowanie. Udało się nam więc zaoszczędzić sporo pieniędzy — mówił w 2016 roku Kazimierz Bogusz, ówczesny dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2017 roku. W imieniu miasta prowadziła ją miejska spółka - Zespół Inwestycji.

Prace inwestycyjne przebiegały bez większych problemów. I większość ełczan o inwestycji już zapomniała. Ale od niedawna zarówno wśród miejskich radnych jak i ełczan pojawiło się pytanie - gdzie jest zabytkowy parowóz? Bo w Ełku go nie ma...

Sprawa parowozu poruszona została m.in. na piątkowej Komisja Infrastruktury i Rozwoju Gospodarczego w ełckim ratuszu. Z pytaniami zarówno do władz miasta jak i przedstawicieli Zespołu Inwestycji zwracał się przede wszystkim radny Ireneusz Dzienisiewicz. I zwraca uwagę na dwa wątki tej historii. Pierwszy to zasadnicze pytanie - co dzieje się i gdzie jest parowóz? Zwłaszcza, że faktury za jego remont - chodzi o kwotę blisko pół miliona złotych, zostały już opłacone. Drugi wątek dotyczy informacji, jakie trafiają do radnych

— Mamy zarządzenie prezydenta miasta z wykonania budżetu. I czytamy w nim - wykonano renowację zabytkowego taboru kolejowego (wagon pocztowy, węglarka, parowóz). Podpisał się pod tym prezydent. Chcę dowiedzieć się, kto przekazał taką informację prezydentowi, poznać osobę, która delikatnie mówiąc wprowadza nas w błąd — mówił podczas komisji radny Dzienisiewicz.

Na część pytań odpowiedź poznaliśmy już podczas piątkowej komisji.

— Remont zabytkowego parowozu wraz z fenderem bardzo mocno się przedłuża, z bardzo wielu przyczyn — wyjaśniał Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku. — Te doniesienia i pytania, czy parowóz zginął, czy ktoś nam go ukradł, są niedorzeczne i bezpodstawne.

Jak wyjaśnia parowóz cały czas jest u wykonawcy, który podjął się jego renowacji, czyli w jednej z hal przy hucie na Śląsku. Zgodnie z zawieranymi aneksami remont miał zakończyć się na początku 2018 roku. Jednak m.in. najpierw z powodu problemów ze znalezieniem konserwatora, który będzie nadzorował prace, a później z licznymi robotami dodatkowymi, podpisano trzy aneksy do umowy. Zgodnie z ostatnim z nich, parowóz miał być gotowy latem 2018 roku. Do dziś jednak nie wrócił do Ełku. Dlaczego? Przyczyną ma być choroba wykonawcy. Prowadził on prace jednoosobowe, nie było osoby, która mogłaby go zastąpić. Jak wynika z relacji ełckich urzędników był czas, kiedy to w ogóle nie mieli kontaktu z wykonawcą. Teraz wszystko wraca do normalności.

— 7 lutego byliśmy w hucie i mogliśmy zobaczyć parowóz. Prace są już na ukończeniu — mówi prezydent Urbański. — Udało nam się ustalić, że próba niezbędna do uzyskania certyfikatu pozwalającego na jego eksploatację może odbyć się już 19 albo 25 lutego.

Jeśli pójdzie pomyślnie, wówczas pozostaną do wykonania prace kosmetyczne i parowóz wróci do Ełku. Wtedy zostanie dokonany odbiór końcowy. To pozwoli na ubieganie się o zwrot dofinansowania inwestycji z Unii Europejskiej. Czy nie będzie z tym problemów biorąc pod uwagę fakt, że prace tak znacznie się opóźniły? Ełccy urzędnicy nie są tego do końca pewni. Pokażą to najbliższe tygodnie albo miesiące.

Prawdopodobnie miasto wystąpi też do wykonawcy o odszkodowanie za niewywiązanie się z umowy. To jednak nastąpi dopiero wtedy, gdy parowóz będzie już w Ełku.

Realizacja tego projektu była też jednym z tematów kontroli krzyżowej prowadzonej w ełckim ratuszu przez Najwyższą Izbę Kontroli. Raport z jej wyników jeszcze nie jest gotowy.

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Powrót do przyszłości 3 #2877128 | 37.30.*.* 28 lut 2020 06:31

    Powrót do przyszłości 3

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Myślący #2871623 | 5.173.*.* 19 lut 2020 11:08

    Najlepszy radny Dzienis... Wprowadzono nas w błąd hahahaha. Coś nie pyklo czy nie dało się już ukrywać tego syfu??? No ja tam w sumie to nie wiem ale żeby lokomotywy nie zauważyć że nie ma przez 2 lata i się tym teraz oburzać na gremium??? Z kogo wy robicie debili? Nic nie sprawdzacie podpisujecie jak małpy wszystko co wam podsuną i się oburzacie później tak jak z przystankami. Precz stamtąd skoro nie umiecie nawet czytać co podpisujecie .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. w #2871032 | 37.248.*.* 18 lut 2020 17:44

      Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a ja się cieszę, że już niedługo Ełk będzie miał wielką atrakcję. Trzymam kciuki żeby wszystko się zakończyło sukcesem. Te kilka miesięcy to nie jest problemem.

      1. pewnie transport lokomotywy na śląsk #2870927 | 37.8.*.* 18 lut 2020 14:58

        i z powrotem będzie droższy niż byłoby sprowadzenie fachowców do Ełku....

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

      2. To i tak nie zmienia faktu że #2870926 | 37.8.*.* 18 lut 2020 14:56

        prezydent podpisał nieprawdę. Cytuję: "Mamy zarządzenie prezydenta miasta z wykonania budżetu. I czytamy w nim - wykonano renowację zabytkowego taboru kolejowego (wagon pocztowy, węglarka, parowóz). Podpisał się pod tym prezydent." Skoro renowacja nie została wykonana i dalej trwa to .... Gdzie jest CBA?

        Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (14)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5