Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Prezydent Ełku apeluje o zmianę terminu wyborów prezydenckich

2020-03-25 14:04:02 (ost. akt: 2020-03-25 14:10:54)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

W związku z epidemią koronawirusa oraz zwiększającym się ryzkiem zachorowania, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zwrócił się dzisiaj z wnioskiem do Marszałek Sejmu oraz Premiera RP o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich. Ze względu na szereg niezbędnych czynności związanych z ich przygotowaniem, fakt wprowadzenia obostrzeń dotyczących wyjść z domów oraz ogłoszonym stanem epidemii, nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów w sposób bezpieczny dla mieszkańców Ełku i zgodny z obowiązującym prawem.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii oraz skalą zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że nie jest możliwe zorganizowanie wyborów Prezydenta RP zarządzonych na dzień 10.05.2020 r. w sposób bezpieczny dla mieszkańców Miasta Ełku i jednocześnie zgodny z obowiązującym prawem – tymi słowami prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zwrócił się w piśmie do Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Tomasz Andrukiewicz powołał się na orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 2020 r. Według Sądu Najwyższego działania wyborcze są możliwe w normalnych warunkach funkcjonowania aparatu państwowego. Dlatego ze względu na konieczność przestrzegania, szczególnie w tym czasie, restrykcyjnych wymagań higieniczno-sanitarnych w kontaktach międzyludzkich (oraz obawy społeczeństwa) działania wyborcze mogą być nierealne do wdrożenia.

Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników, wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu i przyjęciach interesantów urzędu. Ograniczony dostęp spowoduje utrudnienia m.in. w zakresie przyjmowania zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Problem wystąpi również w ukonstytuowaniu się komisji oraz organizacji i przeprowadzeniu szkoleń dla jej członków (zakaz zgromadzeń). Przy ograniczonej dostępności środków dezynfekujących i higienicznych (lub ich znacznie zawyżone ceny) nie będzie możliwe także zastosowanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa dla członków komisji i osób głosujących. Utrudnienia wystąpią też przy sporządzaniu aktów pełnomocnictwa dla uprawnionych wyborców w miejscu ich zamieszkania, jak również przy wydawaniu zaświadczeń o prawie do głosowania. Oba działania bowiem wymuszają zwiększony ruch interesantów w urzędzie.

Dlatego w opinii prezydenta Tomasza Andrukiewicza przeprowadzenie wyborów w dniu 10 maja 2020 r. byłoby działaniem nieracjonalnym i mogącym skutkować w przyszłości podważeniem dokonywanych czynności wyborczych, a tym samym również ostatecznego wyniku wyborów.

elk.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dracewicz Cezary #2894350 | 159.205.*.* 26 mar 2020 19:34

  Panie Andrukiewicz, proszę się zająć burdelem na własnym podwórku i nie pchaj się Pan przed orkiestrę i dyrygenta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kB #2893875 | 5.172.*.* 26 mar 2020 08:42

   Niestety, rząd mojego kraju uznał, że nie wolno mi wychodzić, spotykać się w grupie większej niż 2 osoby, krzyczy żeby zostać w domu, bo to ma uchronić mnie, moją rodzinę, sąsiadów i Polskę przed śmiercią. A jednocześnie zaprasza mnie na wybory, gdzie kilkadziesiąt milionów Polaków ma iść i zagłosować na tego jedynego Andrzeja (takie mam wrażenie z przekazów medialnych) - i tu będzie cud, wirus zniknie, wirus dostanie dyspensę na 10 maja. Powinien jedyny i słuszny kandydat wyjść i powiedzieć, że po uzgodnieniu z wirusem, doszli do porozumienia, że 10 maja sobie wirus odpuści. Kraj uratowany - wyszedł Andrzej i załatwił. I mam nadzieję, że p.o. prezydenta RP dalej nim będzie, bo wtedy zobaczymy jak będzie się tłumaczyć z tzw. pomocy dla przedsiębiorców, że w kasie puchy, że niedługo będzie długa lista firm, które się zamkną, zlikwidują, że ZUS będzie otwierał drugie dno, że trzeba będzie dać na zasiłki i emerytury. Przyjdzie pomysł, że trzeba gmerać przy oszczędnościach Polaków i ich firm, wprowadzi się kolejne podatki (trzeba będzie ratować politykę świętej władzy), bo kasa pusta. Dlaczego stany dają 2 biliony $, dlaczego UK daje 300 mld funciaków, dlaczego Hiszpania wykłada 200 mld Euro dla swoich obywateli? Bo ma tę kasę, odkładali na ciężkie czasy, które właśnie nastały. Ale Andrzej krzyknie, bąknie, że to wina totalnej opozycji, Tuska i innego Donalda, tych co są przeciwni jemu, rowerzystów, Kowalskiego co został w domu i nie zagłosował, na wspaniałego kandydata, jego wspaniały program i na jedyną wizję cudownej Polski. I prośba do Radnych i Prezydenta Ełku - Drodzy, obniżcie swoje diety, bo My mieszkańcy i prowadzący firmy nie pociągniemy. Obniżcie podatki od nieruchomości przedsiębiorcom lub ich zwolnijcie - nie odraczajcie, bo to hasło obecnej władzy. Pomoc jako odraczanie to fikcja i błazenada. Nikt chyb anie myśli, że obecny stan zagrożenia skończy się za 2 tygodnie lub miesiąc.

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. max #2893756 | 5.173.*.* 25 mar 2020 22:54

    premier prezydent rząd i wszyscy święci nie maja tu nic do gadania zadecyduje szef wszystkich szefów

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. OK #2893675 | 94.254.*.* 25 mar 2020 20:29

    Tak jest przełożyć wybory na prezydenta RP na 2025 rok.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. STAN #2893600 | 176.221.*.* 25 mar 2020 18:30

    Dobrze, że w terenie Ktoś myśli. Brawo Panie Prezydencie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (12)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages